06. 03. 2022

Jednu střelu od výhry

Beksa měla v ústecké hale poslední (potenciálně vítěznou) střelu v poslední sekundě základní hrací doby, leč ta bohužel nepadla a prodloužení už zvládla lépe domácí Sluneta.

8. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

SLUNETA Ústí n. L. vs. BK Pardubice 97:92 po prodl.
(30:24, 18:22, 17:18, 19:20, 13:8)

Dlouho se zdálo, že ustojíme dlouhotrvající famózní trojkopalbu domácích: ti nám hned v první čtvrtině nasypali neuvěřitelných 8 trojek a v 21. minutě už jich měli na kontě plných 12!!! Ve druhém poločase jsme však postupně přebírali otěže, pět minut před koncem jsme byli vpředu o 5 bodů a s těsným, jednobodovým náskokem jsme vstupovali i do závěrečné minuty základní hrací doby. V napínavé koncovce, za vyrovnaného stavu 84:84, nám navíc nechtěně přihrál lepší karty (jinak vynikající) ústecký lídr Lamb Autrey, jenž se 25 sekund před klaksonem dopustil kroků. Po time-outu jsme využili plný limit na útok, ovšem náš zápasový top-skórer Dantez Walton potenciálně vítěznou střelu minul, a tak o výsledku rozhodlo až prodloužení, a v něm pasáž mezi 41. a 43. minutou, jíž SLUNETA ovládla poměrem 8:2. "Byl to napínavý zápas, v němž hlavním rozdílem byla ústecká tříbodová střelba, domácí měli velmi dobré procento," vyzvedl pardubický trenér Dino Repeša výbornou tříbodovou bilanci domácích 15/31.

Jedna trojka, druhá, třetí... Osmá! Domácí si podmanili první čtvrtinu díky famózní střelbě zpoza tříbodového oblouku, odkud trefili neuvěřitelných 8 z 10 pokusů!!! Jenže i náš útok fungoval velmi solidně - včetně trojek (3/3) -, a tak jsme ve skóre navzdory soupeřově trojkařské galašou nijak výrazně nezaostávali. Ve druhé čtvrtině jsme přidali plyn na obranné polovině hřiště a začali jsme průběžný stav pozvolna otáčet. Pět bodů v řadě Tomáše Vyorala znamenalo obrat na 32:33, o chvíli později zapsal pět bodů za sebou i Dantez Walton a byli jsme vpředu již o 6 bodů. SLUNETA, vedena produktivní dvojicí Lamb Autrey-Spencer Svejcar, si však vzala do přestávky mírné vedení zpět.

V nesmírně vyrovnané třetí části se skóre několikrát překlopilo z jedné strany na druhou. Josef Potoček nám dal čtyřbodový náskok dvěma slepenými trojkami na přelomu 26. a 27. minuty (stav 59:63), v 32. minutě jsme po trojce Tomáše Vyorala vedli o 5 bodů (stav 67:72) a stejný rozdíl platil i v polovině poslední čtvrtiny, kdy Matěj Burda trojkoval na 72:77. Domácí hlavně díky pětibodovému příspěvku Spencera Svejcara šňůrou 9:2 otočili, načež David Pekárek 72 sekund před koncem upravil průběžný stav na 81:82.

Drama základní hrací doby vrcholilo.

Tři proměněné trestné hody SLUNETY znamenaly v poslední minutě stav 84:82, ale 40 sekund před koncem srovnal Antonio Vrankovič a v následujícím útoku se domácí playmaker Lamb Autrey dopustil kroků. Měli jsme možnost zavřít zápas poslední střelou, ovšem Dantez Walton nezacílil přesně a ani doskakující Antonio Vrankovič nedokázal dopíchnout míč do koše, a tak o vítězi rozhodla až nastavená pětiminutovka. V níž už jsme ani jednou nevedli a zřejmě klíčovou střelu trefil Spencer Svejcar, jehož trojka 2 minuty před koncem znamenala šestibodový rozdíl (94:88).

"Na začátku zápasu nebyla naše obrana a tlak na míč tak dobrá, jak jsme chtěli, přitom jsme se na to připravovali. V druhé půlce se to zlepšilo, v poslední čtvrtině jsme šli na plus 5 bodů a v závěru jsme měli jednu tříbodovou střelu a jednu střelu zpod koše, ale nedali jsme. Je to škoda," hodnotil neúspěšný duel trenér Dino Repeša. "Prohráli jsme s opravdu dobrým týmem," ocenil výkon domácích Dantez Walton. "Ústí hrálo tvrdě, bojovalo. My jsme ale také bojovali a bylo to vyrovnané. V prvním poločase měli domácí neuvěřitelné procento střelby za 3 body, a když tým střílí takhle dobře, je velmi těžké urvat nějaké vyšší vedení. Teď se musíme vrátit k poctivému tréninku a pracovat krůček po krůčku," dodal autor 26 bodů.