24. 03. 2018

Jednoznačné derby

O vítězi čtvrtého derby v letošní sezoně nebylo pochyb. Beksa zastavila svitavské Tury na pouhých 55 bodech a získala jubilejní dvacátou výhru v NBL.

7. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. DEKSTONE Tuři Svitavy 69:55
(22:18, 16:9, 19:5, 12:23)

Body: Kohout 15, Půlpán 15, Švrdlík 10, Spearman 10, Kent 8, Welsch 5 (+7 as.), Nečas 2 (+13 d.), Pandula 2, Potoček 2 - Puršl 11, Stria 9, Teplý 8, Slezák 7, Kovář 7, Marko 6 (+6 as.), Kerr 4, Petway 2, Kovář 1

Hráč utkání: Viktor Půlpán
Diváků: 1012

Běžela 33. minuta zápasu a Svitavy měly na svém kontě pouhých 32 bodů... Výtečná pardubická defenzíva nedala svitavským nájezdníkům dýchat, o vítězi čtvrtého derby v sezoně nebylo prakticky po celý průběh utkání pochyb. "Hráči dali do zápasu hned od začátku velkou energii," vypozoroval pardubický trenér Tomáš Bartošek. "Hráli jsme konzistentně. Nutili jsme Svitavy k těžkým střelám, bránili jsme opravdu velmi dobře," chválil Bartošek.

Aktivní rozehrávač Viktor Půlpán potáhl 7 body naši úvodní šňůru 13:4, na kterou ještě Tuři dokázali zareagovat - po trojkách Pavla Slezáka a Luboše Kováře se přitáhli na rozdíl jediného koše (15:12). Ve 14. minutě Šimon Puršl srovnal na 24:24, ovšem do vedení se Svitavy nedostaly - vpředu poté nebyly v průběhu utkání ani jedinkrát.

Naopak, právě v polovině druhé čtvrtiny přišla klíčová pasáž zápasu. Dlouhých pět minut jsme Turům nepovolili skórovat, sami jsme vysázeli 14 bodů v řadě a odskočili jsme do vedení 38:24. "Hlavně v prvním poločase jsme hráli velmi dobře rychlý protiútok, vytěžili jsme z něj snadných 16 bodů," vyzvedl Bartošek kvalitní přechodovou fázi.

Na tenhle atak už DEKSTONE odpověď nenašel.

Ve třetí čtvrtině jsme ještě více přitáhli šrouby v obraně a rozdíl ve skóre postupně narostl až na maximálních 25 bodů - když se v závěru třetí čtvrtiny dvakrát trefil zpoza tříbodového oblouku do té doby bodově mlčící Jackson Kent, činil náš náskok luxusních 25 bodů (57:32). "Svitavy ve třetí čtvrtině odpadly," všiml si pivot Ondřej Kohout. "My jsme si dobře hlídali obranný doskok a valili jsme dopředu. Hosté nebyli schopni s námi držet krok, v tempu, v jakém se hrálo," doplnil Kohout.

Když se rozeběhla 33. minuta, Tuři stále měli na kontě pouhých 32 bodů... Až poté přišlo z naší strany polevení a závěrečnou pasáž Svitavy ovládly poměrem 23:12. Přesto o našem jasném triumfu nebylo nejmenších pochyb. "Hráli jsme konzistentně. Nutili jsme Svitavy k těžkým střelám, z toho pramení jejich nízká procentuální úspěšnost. Naše kvalitní obrana byla jedním z klíčových faktorů našeho vítězství," hodnotil duel Tomáš Bartošek.

Náš tým měl čtyři dvouciferné střelce, mezi nimiž čnělo 15bodové duo Ondřej Kohout-Viktor Půlpán. Poražení měli jedinému muže, který pokořil desetibodovou hranici, a to Šimona Puršla (11 bodů). V první půli jsme zaznamenali 16 bodů z rychlých protiútoků (konečná bilance 18 - 7), velký rozdíl byl v poměru bodů dosažených zpod koše (50 - 20)!