18. 02. 2017

Jasná výhra a 3. místo

Beksa obsadila v Hyundai FINAL-4 Českého poháru 3. místo. Rozhodlo o tom dnešní jednoznačné vítězství nad domácím Prostějovem, k němuž JIP rázně vykročil již v první půli.

HYUNDAI FINAL-4, O 3. MÍSTO:

Orli Prostějov vs. BK JIP Pardubice 51:90
(16:28, 12:32, 8:17, 15:13)

Body: Fitzpatrick 9, Simmons 7, Souček 6, Jacobs 6, Goga 5, Nábělek 5, Sehnal 4, Rackley 4, Talley 3, Novák 2 - Švrdlík 19, Pandula 12, Wall 11, Autrey 10, Kohout 8, Burnett 6, Potoček 6, Škranc 6, Roub 4, Půlpán 4, Nečas 2, Kotas 2

Zápas byl vyrovnaný pouze v úvodních třech minutách. Poté jsme začali nekompromisně trestat chyby domácího týmu, rychle jsme utekli do dvouciferného trháku, a když se v závěru prvního poločasu rozdíl ve skóre vyšplhal nad 30 bodů, nebylo o vítězi pochyb. "Jsem spokojený s tím, jak jsme utkání o 3. místo odehráli," uvedl kouč Levell Sanders. Ačkoliv Beksa, coby obhájce trofeje, vypadla v semifinále s Nymburkem, i duel o bronz chtěla zvládnout. "Říkal jsem hráčům, že můžeme být zklamaní, když jsme v pátek nevyhráli a nehrajeme o zlaté medaile, ale máme další zápas a to je další šance zlepšit naši hru. Mám dobrý pocit z toho, jak jsme hráli."

Na začátku to bylo koš za koš - až do stavu 8:8. Mezi 3. a 7. minutou jsme natáhli naši šňůru na 2:15 a zápas jsme kontrolovali.

Orli se sice ještě na chvíli přitáhli na jednociferný rozdíl, když v poslední minutě úvodní části hry Martin Nábělek snižoval na 16:24, ovšem přelom první a druhé čtvrtiny jsme ovládli 2:12 a po koši Kamila Švrdlíka jsme záhy byli v dvacetibovodém vedení. Klíčovou pasáží byl především úsek od 12. do 13. minuty, kdy jsme v rozmezí pouhých 75 sekund vysázeli rychlých 10 bodů v řadě: vše odstartoval trojkou Ondřej Kohout, hned z dalšího útoku se ze stejného místa trefil úplně volný Dušan Pandula a nedlouho po nich skórovali z rychlých protiútoků Lamb Autrey a Kamil Švrdlík - 18:38!

V poslední dvouminutovce první půle jsme zaznamenali další desetibodovou šňůru, o níž se postarali Kamil Švrdlík sedmi body za sebou a přesně trojkující Josef Potoček, a do druhé půle jsme si nesli více než třicetibodový náskok.

O dění na palubovce nejlépe svědčí prvopoločasová čísla:
střelba z pole 37,9% - 65,8%,
ztráty 13 - 5, body po ztrátách 0:23,
body z rychlých protiútoků 2 - 12,
body dosažené zpod koše 12 - 38!!!

"Jedním z našich cílů bylo hrát celý zápas nátlakovou obranu. Viděli jsme semifinálový zápas Prostějova s Opavou, která hrála podobně a byla úspěšná, a také my jsme se snažili udržet celé utkání takové tempo v obraně, což byl klíč k příznivému průběhuzápasu," řekl dále Levell Sanders.

I za jasného vedení jsme vstoupili do druhého poločasu velmi koncentrovaně. Orly jsme udrželi téměř 4 minuty bodově na suchu, díky 8bodové šňůře jsme během necelých tří minut zaokrouhlili rozdíl ve skóre na 40 bodů (28:68) a utkání jsme měli jasně pod kontrolou. Nejvýše se naše vedení vyšplhalo na 43 bodů (38:81).

Byli jsme lepší ve všech směrech. V první půli jsme z pole stříleli s fantastickou úspěšností 66% (25/38, dvojky 21/29, trojky 4/9), v celém zápase mnohem méně jsme chybovali a chyby prostějovských hráčů jsme trestali snadnými koši (poměr bodů dosažených po ztrátách 0 - 29!!!).

Zatímco poražení neměli ani jediného dvouciferného střelce - jejich top-skórerem byl Brian Fitzpatrick, jenž nastřádal 9 bodů (z pole 4/11) -, Beksu táhl hned kvartet mužů, kteří zapsali více než 10 bodů: Kamil Švrdlík (19, z pole 9/16, trestné hody 1/1), Dušan Pandula (12, z pole 5/12), Jobi Wall (11, z pole 5/6) a Lamb Autrey (10, z pole 5/6).