Upravit stránku
22. 09. 2023

Jarmila Zbořilová o Hrajeme spolu... X


Desátý ročník unikátního projektu Hrajeme spolu za Pardubice se uskuteční v sobotu 21. října v enteria areně, kam vás srdečně zve čestná prezidentka projektu Jarmila Zbořilová.

"Milí přátelé,

blíží se 10., tedy jubilejní ročník úžasného projektu Hrajeme spolu za Pardubice, který je společným dílem BK KVIS Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice. Tehdy, v roce 2015, při zrodu myšlenky na spolupráci obou zmíněných subjektů, jsme si všichni přáli, aby se v jednom dni propojily sport a kultura, které neodmyslitelně patří k našemu krásnému městu a jsou jeho hrdou vizitkou. Mám ohromnou a upřímnou radost, že si myšlenka téhle - nejen v českém prostředí ojedinělé - akce získala srdce tolika příznivců a podporu partnerů, takže nezůstalo jen u jednoho výjimečného večera, ale zrodila se tradice.

Program sportovní části, tedy basketbalového utkání, je dán pevným rozpisem Kooperativa NBL. Ten protentokrát určil domácím hráčům jako soupeře tým BC Geosan Kolín.

O náplni hudební předehry jubilejního ročníku jsme přemýšleli obzvlášť pečlivě a vážili jsme alternativy jako na laboratorních vahách. Nakonec jsme dospěli ke konceptu vysoce atraktivního programu s přizváním účinkujících, kteří mají úzkou vazbu na naše město.

A výsledek našich úvah?

Můžeme se společně těšit na program nejznámějších filmových melodií z americké, italské a francouzské provenience. Někteří jejich autoři jsou skutečnými velikány ve svém oboru - John Williams (Star wars) nebo Enio Morricone (Mise, Tenkrát na západě, Hodný, zlý a ošklivý). Další  tvůrci možná nejsou až tak v našem povědomí, ovšem filmy, které ozdobili vynikající hudbou, zná opravdu každý: Pán prstenů, Piráti z Karibiku, Četník ze Saint Tropez či Dobrodružství rabína Jacoba.

Ke spoluúčinkování si filharmonici přizvali sopranistku Veroniku Kaiserovou a soubor ReBelcanto.

Veronika Kaiserová je absolventkou pardubické konzervatoře a já si velice dobře pamatuji na její absolventský koncert za doprovodu komorní filharmonie, na její mimořádně průzračný, nádherný soprán. Nesmírně mě těší, že se Veronice v její umělecké kariéře skvěle daří. Je nositelkou řady ocenění z prestižních pěveckých soutěží, spolupracuje s významnými interprety, hudebními tělesy a  operními scénami v naší republice, letos debutuje v Národním divadle v Praze. Pěveckému vzdělávání se Veronika věnuje dosud, je studentkou Akademie múzických umění v Praze. Zajímavostí jistě je, že vedle svých uměleckých aktivit vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor Molekulární biologie. Jsem pevně přesvědčena, že tato mladá umělkyně, jejíž hvězda je na setrvalém vzestupu, bude ozdobou našeho programu.

Komorní vokálně-instrumentální soubor ReBelcanto byl založen na Konzervatoři Pardubice v roce 1988 pod tehdejším názvem Konzervička. Za 35 let svého působení na hudební scéně má soubor za sebou stovky koncertů nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Zajímavé jsou i jeho aktivity nahrávací. ReBelcanto se výrazně odlišuje od jiných pěveckých sborů neobvyklou žánrovou pestrostí a celkovým pojetím svých vystoupení, která jsou postavena na kvalitě kompoziční i interpretační a stoprocentně baví posluchače i samotné muzikanty. Uměleckým vedoucím souboru je Martin Kudrna, bezpochyby jeden z nejvšestrannějších a nejnadanějších umělců přinejmenším našeho regionu.

Dirigentem koncertu bude Stanislav Vavřínek, šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice.

Od samého počátku má projekt Hrajeme spolu za Pardubice benefiční charakter. Pomáhat tedy budeme i při jeho 10. ročníku. Tentokrát malé Rozárce z Pardubic, která v tomto období statečně bojuje se zákeřnou leukémií.

Vážení a milí, ať už jste příznivci hudby, basketbalu, obojího současně, nebo zkrátka máte rádi Pardubice a chcete být u toho, když se za ně na pódiu i na palubovce bude hrát ze všech sil, srdečně Vás zvu. Moc se na Vás těším 21. října v enteria aréně."

Jarmila Zbořilová

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti