Upravit stránku
22. 11. 2020

Jamal a Vyo v repre


Dva pardubičtí basketbalisté, pivot Kamil Švrdlík a rozehrávač Tomáš Vyoral, figurují v nominaci národního týmu mužů pro listopadové kvalifikační okno.

Jedna bublina skončila, druhá začíná. Netradiční reprezentační sraz teď čeká na mužský národní tým. Už od soboty se reprezentanti začali scházet v Praze, aby v pondělí společně nabrali směr Litva. Ani Lvům se nevyhnuly absence většinou způsobeny děním kolem koronaviru. Chystá se ale také jeden opravdu velký návrat.

Řeč nemůže být o nikom jiném než o nejvyšším muži české sestavy. Ondřej Balvín, jedna z největších hvězd cesty za šestým místem na mistrovství světa, oblékne dres národního týmu poprvé od čínského šampionátu. Zápasy únorové kvalifikace totiž vynechal. Nutno podotknout, že tentokrát už na něj bude čekat trochu jiný reprezentační dres – ten s nápisem ČESKO.

„Pokud projde všemi covidovými testy, tak se k nám připojí. To je skvělá zpráva. Mám ho velmi rád. On je pro náš národní tým opravdu hodně důležitý. Pořád je i budoucností týmu. V dalších pěti, šesti letech může patřit jemu. Nejen na mistrovství světa, ale i v kvalifikaci nám hodně pomohl,“ těší trenéra Ronena Ginzburga návrat 217 centimetrů vysokého pivota do národního týmu.

Jak už je ve sportovním světě posledních měsíců zvykem, také česká sestava bude o některé své stabilní členy ochuzena kvůli pandemickému dění ve světě. Například bezproblémový přílet Patrika Audy a jeho návrat do japonského angažmá je za současných podmínek nereálný. Abychom vůči viru byli fér, tak českou sestavu kosí také zranění. To je příklad dlouhodobě zraněného Víta Krejčího nebo nymburského Petra Šafarčíka.

„Byla pro nás výzva dát dohromady sestavu pro toto okno. Nejen kvůli covidu, ale také kvůli zraněním. Jak vidíte, někteří hráči nám v týmu chybí. Máme ale řadu nových mladých hráčů, kteří díky tomu mají možnost získat nové zkušenosti. Důležité je, abychom si po zápase řekli, že jsme pro vítězství udělali maximum a na palubovce nechali všechno. Takovou mentalitu musíme ukázat novým hráčům. Vzpomeňte na rok 2017, kdy hráči dostali první šanci a pak jsme z toho těžili,“ připomíná trenér Ginzburg. 

Ten má zatím k dispozici pět úplných nováčků, kteří čekají na svůj první reprezentační start – Bálint, Fait, Kovář, Samoura a Váňa. „Mohli jsme vzít 15 mladých hráčů a nechat je hrát. To by ale nebylo chytré. Musíme udělat mix mezi zkušenějšími hráči a veterány, kteří jim pomůžou v nelehké situaci,“ vysvětluje reprezentační trenér. 

Do kolonky absencí si trenér Ginzburg, jenž mimochodem nedávno získal české občanství, bude muset připsat i kapitána Vojtěcha Hrubana. Ten se rozhodl pro listopadové okno dát přednost rodině. Reprezentační zápas tak vynechá poprvé ve své bohaté kariéře. „Před několika týdny se nám narodil syn a někdy je prostě basketbal na druhém místě. Je to pro mě poprvé po deseti letech, co vynechám reprezentační akci. Bylo to pro mě hodně těžké rozhodnutí, ale vím, že to kluci zvládnou i beze mě, i když to bude hodně zvláštní pocit dívat se na zápas českého národního týmu v televizi,“ řekl Vojtěch Hruban.

„Vojta nám bude hodně chybět. V uplynulých letech toho udělal hodně pro národní tým i pro mě. Je pro nás skvělý lídr. Vždycky rád přijal nominaci do národního týmu bez jakéhokoliv problému. Chápu jeho současnou nelehkou situaci,“ nachází reprezentační trenér slova pochopení pro omluvenku kapitána.

Na české basketbalisty čekají v Litvě dva zápasy. Nejprve příští pátek vyzvou dosud neporaženou Belgii a v neděli pak zahájí kvalifikační odvety utkáním proti Dánsku. Oba zápasy začínají v 15:30 českého času a přímým přenosem je vysílá ČT Sport.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti