30. 11. 2022

I popáté úspěšně

Parádní jízda evropským pohárem pokračuje! Beksa zvládla i svůj pátý zápas v základní fázi Alpe Adria Cupu vítězně, přičemž triumfem v Oberwartu si zajistila postup z prvního místa skupiny A.

5. KOLO ZÁKLADNÍ FÁZE ALPE ADRIA CUPU, SKUPINA A:

Oberwart Gunners vs. BK KVIS Pardubice 76:85
(22:24, 20:23, 26:19, 8:19)

Utkání jsme zvládli i bez ústředního rozehrávače Tomáše Vyorala, jenž do Rakouska neodcestoval kvůli lehčím zdravotním problémům. Ve vyrovnaném prvním poločase jsme byli téměř 16 minut bodově vpředu, jenže ani jednou se nám nepodařilo odskočit na vyšší než 6bodový rozdíl, ve třetí čtvrtině se pak houževnatí Gunners vyhrabali z desetibodové propasti až k pětibodovému vedení! Rozhodnou pasáží tak byla závěrečná část hry, v níž jsme vystupňovali obranný tlak a postupně se propracovali k až 12bodovému vedení. "Chyběl nám Tomáš Vyoral, což je v poslední době možná náš nejlepší hráč, ale dokázali jsme tento zápas zvládnout, za což jsme samozřejmě rádi," předeslal trenér Dino Repeša. "

V úvodní pasáži jsme spoléhali převážně na střelbu z dálky, leč přesný byl jen David Pekárek - hodně jsme si ale pomáhali útočným doskokem (4 za necelé 4 minuty) a následnými body z druhých šancí. Domácí byli zpoza tříbodového oblouku o poznání úspěšnější (začali bilancí 4/5!) a díky tomu s námi drželi v první čtvrtině krok (7. minuta - 16:16, 10. minuta - 22:24).

Dlouho se nám nedařilo vypracovat si vyšší než šestibodový náskok. Ve 12. (22:28), ve 14. (25:31), v 17. (32:38) a v 19. minutě (34:40) jsme sice opakovaně odskočili do 6bodového vedení, ovšem soupeř pokaždé kontroval úspěšnou střelou z dálky a stále se nám díval na záda z velmi těsné blízkosti (20. minuta - 40:42, trojková bilance Oberwartu 8/14!).

Hned z prvního útoku ve druhém poločase Robert Rikić zpod koše posunul průběžný stav na 42:49, jenže Oberwart okamžitě kontroval svou devátou přesnou trojkou a záhy dunkem z rychlého protiútoku (22. minuta - 47:49). Ve skvělé pohodě útočící David Pekárek se poté sám postaral o rychlou šňůru 0:8 (dvěma trojkami a nájezdem) a poprvé nám zajistil dvouciferný náskok (47:57), ovšem domácí sypali do našeho koše další a další trojky. DJ Hanes snižoval ve 26. minutě tříbodovým zásahem číslo 12 na rozdíl jediného koše (59:62), v 28. minutě Renato Poljak třináctou trojkou otočil na 64:63 a Gunners postupně, i díky několika těžkým střelám, navýšili svůj náskok až na 68:63 - tento úsek hry skončil 21:6!

Nesmírně složité momenty jsme však dokázali ustát.

V poslední čtvrtině se nám podařilo několikrát zastavit soupeřův útok, agresivnější obranou jej tlačit do těžkých střel a donutit k 5 míčovým ztrátám, a pasáž od 31. do 36. minuty skončila 2:12 - do závěrečné pětiminutovky jsme tak vstupovali s 8 body k dobru (stav 70:78). Mezi 38. a 39. minutou Petr Šafarčík s Mateem Čolakem podruhé v celém průběhu utkání zvýraznil rozdíl na dvouciferný (72:84) a koncovku jsme již plně kontrolovali. "Oberwart v poslední čtvrtině neatakoval tak dobře naši zónovou obranu, to, myslím, rozhodlo. Bylo to od nás velké riziko, protože domácí dali za první tři čtvrtiny spoustu trojek, ale jak jsme přešli do zónové obrany, už se netrefili. To je ale basket: někdy je logický, někdy ne, a dneska nebyl," pousmál se Dino Repeša. "Museli jsme hrát zónovou obranu, protože jsme byli trošku unavení. Máme ale výsledek, jaký jsme chtěli a jsme šťastní, že jsme skončili první ve skupině," doplnil kouč Beksy své hodnocení.