Upravit stránku
15. 01. 2021

HsP VII: představení dirigenta


Sedmý ročník úspěšného projektu Hrajeme spolu za Pardubice se v letošním roce uskuteční v pátek 22. ledna. Dnes vám představíme indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho.
Hudební cítění a strhující interpretace dirigenta Debashishe Chaudhuriho vychází z unikátního spojení indické a evropské kultury. Rodák z indické Kalkaty žije již skoro 20 let ve střední Evropě, kam přišel z touhy po evropské klasické hudbě. Jako první Ind studoval dirigování na Pražské konzervatoři a v této době také navázal úzký vztah s rodinou Antonína Dvořáka. Poté pokračoval ve studiích na Accademia Chigiana v italské Sieně pod vedením Gianluigi Gelmettiho, jehož učiteli byli slavní dirigenti Franco Ferrara, Hans Swarowsky a Sergiu Celibidache. V roce 2004 získal 1. cenu na dirigentské soutěži ve švýcarském Lausanne a o rok později se probojoval jako prvni Ind mezi finalisty na nejprestižnější dirigentské soutěži v Besançonu ve Francii.

Rád objevuje zapomenutá či málo uváděná zajímavá hudební díla, nebo díla inspirovaná Indií a Asií. Věří ve vzájemnou komunikaci mezi východním a západním uměním v jejich čisté podobě. Uvedl tak již řadu originálních programů, které se setkaly s velmi příznivými ohlasy kritiky.

Je členem správní rady Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, umělcem PETROF ART Family a uměleckým poradcem festivalu Talentinum. Založil tradici koncertů v Plzni, které podporují zrakově postižené, s městem Řevnice obnovili prvorepublikové koncerty v místním Lesním divadle a v letech 2016 a 2018 organizoval turné Filharmonie Bohuslava Martinů jako prvního českého orchestru v Indii po dlouhých 57 letech.

S BBC National Orchestra of Wales natočil CD s díly Johna a Jonathana Mayera a s Karlovarským symfonickým orchestrem světovou premiéru orchestrální verze Milostných písní J.B. Foerstera. Spolupracuje s řadou českých i zahraničních orchestrů. Současně podporuje také různé dobročinné a charitativní projekty.

Vyznamenán indickým prezidentem

Debashish Chaudhuri byl na začátku ledna vyznamenán indickým prezidentem cenou pro Indy žijící v zahraničí "Pravásí bhártíya samman". Cena Pravásí bhártíya samman je udělována každé dva roky 30 významným indickým osobnostem při příležitosti Dne Indů žijících v zahraničí (Pravásí bháratíya divas), jenž se každoročně slaví 9. ledna na památku toho, že se 9. ledna 1915 Otec indického národa Mahátma Gándhí vrátil z Jižní Afriky, kde do té doby žil, zpět do Indie.

Velvyslanec ČR v Indii Milan Hovorka při této příležitosti řekl: "Z celého srdce mistrovi blahopřeji. Debashish Chaudhuri je nejen skvělým umělcem, ale také krásným člověkem a skvělým synem své země, který zosobňuje to nejlepší, co Indie nabízí. Zároveň k tomu hned dodávám, že Debashish udělal hodně také pro rozvoj česko-indických vztahů a šíření české kultury v zahraničí. Dodnes si mnozí v Indii pamatují dvě koncertní turné Filharmonie Bohuslava Martinů v letech 2016 a 2018, které zprostředkovalo naše velvyslanectví v Dillí. Tomu třetímu zabránila koronavirová pandemie. Milý Debashishi, blahopřeji a děkuji!"

Debashish Chaudhuri, který bude dirigovat Komorní filharmonii Pardubice v rámci projektu Hrajeme spolu za Pardubice VII, je prvním Indem žijícím v České republice, který tuto cenu získal a první za umění a kulturu vůbec. O významu tohoto ocenění nejlépe svědčí fakt, že nebýt celosvětové koronavirové pandemie, přebíral by cenu v prezidentském paláci v Dillí po boku dalších oceněných kapacit z celého světa.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti