Upravit stránku
16. 12. 2015

Hráči podepsali Etický kodex


Všichni hráči Kooperativa NBL podepsali Etický kodex, ve kterém se zavazují k jednání fair play. 

Bez pochybností a námitek přijmu rozhodnutí rozhodčích a nezbytné dotazy nechám na trenérovi, nebo kapitánovi. Vyhnu se projevům, které by mohly uvést v omyl rozhodčí. Vyvaruji se nebezpečných, nesportovních zákroků. Nevsázím na výsledky svého týmu, za účelem zisku neovlivním žádné z utkání. Nepokusím se zvýšit svůj individuální výkon užitím zakázaných látek… Ne, tyto věty nepocházejí z kroniky Rychlých šípů, nýbrž jde o některé z hlavních bodů nového Etického kodexu hráče, který se svým podpisem zavázali plnit všichni basketbalisté z Kooperativa NBL. Proč takový dokument přichází právě nyní?

"O hráčském kodexu a jeho potřebě jsme se na Asociaci ligových klubů NBL bavili už více než rok. Cítili jsme, že by něco takového mělo vzniknout. Ať už směrem k veřejnosti, partnerům a rozhodčím, nebo i směrem k nám samotným. Tím myslím celou ligu a vyjádření respektu hráčů, trenérů a funkcionářů mezi sebou navzájem," podotkl ke vzniku kodexu člen představenstva ALK a zároveň generální manažer BK Armex Děčín Lukáš Houser.

"A když před letošní sezonou vznikla v ALK nová marketingová komise, dostala myšlenka hráčského kodexu nový impuls, který vyústil v jeho realizaci."

Houser odmítá, že by jedním z důvodů bylo aktuální chování či vystupování hráčů v zápasech. "Jde spíš o to, že jsme cítili potřebu vyjádřit naše postoje a názory, jak bychom se měli a chtěli chovat a vystupovat. Je to o základní lidské slušnosti, zodpovědnosti i uvědomění si svého postavení ve společnosti. Nikdo nejsme svatý, ale všichni bychom se měli chovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A k tomu by mohl přispět i hráčský kodex."

Manažer Válečníků věří, že každý hráč se už přečtením a podepsáním dokumentu nad jednotlivými body zároveň zamyslí. "Třeba u nás všichni hráči podepsali kodex společně. K něčemu se tím zavázali, alespoň morálně. A teď už je hlavně na nich, jak si to vezmou k srdci. Není to ale míněno tak, že za porušení kodexu budou následovat tresty. Od toho máme pravidla a disciplinární komisi. Měl by to být nicméně nástroj, který ukazuje, jakým směrem se ubírat. Jak být vzorem. Nejde tedy o nařízení, ale spíš o doporučení."

Generální manažer jindřichohradeckých Lions David Musil připojil postřeh ligového zástupce z menšího města.

"Uvědomujeme si svoji zodpovědnost vůči fanouškům i ostatním. Zájem o basketbal se každoročně zvyšuje a členové týmu se stávají veřejnými osobami. Zvlášť na malém městě, jako je Jindřichův Hradec, je zájem o hráče zvýšený. O to více dbáme o dobré jméno nejen klubu, ale především našich hráčů. Etický kodex v podstatě kopíruje naši filozofii - nebýt pouze zájmovým spolkem, ale kulturním vyžitím pro celé město. Zapojovat fanoušky do aktivit i mimo klub a přivádět mladé tváře ke sportu."

Kapitán nymburských šampionů Jiří Welsch dodává, že každý hráč by měl vyznávat hodnoty, které jsou v etickém kodexu uvedeny. "Zvlášť my sportovci, kteří jsme svým způsobem veřejnosti, fanouškům i našim budoucím nástupcům na očích. Měli bychom jít ostatním příkladem v tom, že je normální hrát fér a s úctou nejen k soupeři a rozhodčím, ale ke všem, které naše postoje a chování mohou ovlivnit."

Opatrný je ve svém hodnocení kodexu 19letý playmaker BK JIP Pardubice Viktor Půlpán. "Nejsem si jistý, jestli se tím vylepší chování hráčů, je to ale nějaký pokus. Zároveň musím říct, že aktuálně mi nepřijde, že by se v lize při zápasech nějak nadávalo, nebo se dělo něco špatného."

Jedním z hlavních bodů kodexu je závazek vyhýbání se "diskusím" s rozhodčími, jež by měly přináležet pouze kapitánovi či trenérovi. Zmizí však ze hry i v "reálu"? "To si nemyslím a o to tu úplně nejde. I když i to se může stát," nadhazuje Lukáš Houser. "Basketbal je rychlá hra, plná emocí. A i ty diskuse, pokud nepřesáhnou určitou mez, k ní patří. Pokud přesáhnou, máme a měli jsme za daná provinění i dané tresty."

A co na to mazáci z řad hráčů?

"Kodex nás konkrétně v tomhle ani tak nesvazuje. Co vím, tak rozhodčí měli před začátkem sezony školení, že se s nimi může bavit jen kapitán a ostatní hráči se maximálně můžou něco doptat. Tohle už ale funguje normálně a se sudími se v lize dá normálně bavit, i když záleží jak s kterým. Navíc záleží i na pověsti hráče," říká power forward Opavy Martin Gniadek.

Ten se prý oproti své ostravské minulosti po stránce disciplíny srovnal do latě a nyní jej technické chyby za různé komentáře či gesta míjejí až na malé výjimky obloukem. "Víc než kodex mě ale v tomhle naučila Opava, kde se za každou technickou musí dát basa piv, které já navíc nepiju. Proto jsem se naučil nemluvit s rozhodčími tak, abych technickou musel dostat. Vím už, že sudí s daným rozhodnutím stejně nic neudělá a tím se řídím."

Dokonce s kritikou do vlastních řad tu přišel Jiří Welsch.

"Rád bych, aby se s kodexem něco změnilo a omezilo, ale basket je emotivní, kontaktní hra a věcí na posouzení je v něm hodně. Hráči, trenéři, ani rozhodčí nejsou dokonalí, a já si jednoznačně stojím za tím, že hráči by měli respektovat práci rozhodčích a měli by se mnohem víc soustředit na hru a ne na diskuse se sudími. Co se někdy v lize děje, je nehodné této soutěže. Rád bych, aby se stvrzením kodexu tyto teatrální věci omezily, ale tohle je prostě v naturelu hráčů, a pokud se něco má změnit, nebude to jen podepsáním kodexu, ale půjde o běh na delší trať," soudí dirigent ČEZ Basketball Nymburk, který si poslední roky sám dává jedno předsevzetí:

"Dal jsem si za úkol, že omezím svou komunikaci a energii, kterou věnuju tomu, co dělají rozhodčí. Profesionálně hraju už asi 20 let a ještě jsem nikdy neviděl, aby rozhodčí změnil své rozhodnutí poté, co se kvůli němu rozčiloval nějaký hráč. Všichni bychom si tak měli uvědomit, že pokud se na hřišti."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti