Upravit stránku
24. 01. 2019

Hovoří kapitán


Dlouhá série venkovních zápasů nevychází Bekse podle představ. Po třech porážkách v řadě - dvou v NBL a jedné v Českém poháru - jsme vyzpovídali kapitána Radka Nečase.

Nejprve padesátibodový "výplach" v Nymburku, poté velmi slibně rozehrané, leč nakonec ztracené utkání v Ostravě. Poslední dva zápasy v Kooperativa NBL nám vůbec nevyšly, a výsledkové zlepšení - byť herní jednoznačně ano - bohužel nepřišlo ani ve středečním čtvrtfinálovém duelu Českého poháru v Prostějově. Nad Olomouckem jsme velice rychle vedli sedmnáctibodovým rozdílem (23:6!), ještě 7 minut před koncem jsme byli vpředu o 8 bodů (celkem jsme vedli 35,5 minuty), ovšem v závěrečné pasáži jsme úplně vypadli z konceptu a hanácký tým otočil zápas k postupovému výsledku 86:79.

Pětiminutový úsek od 35. do 40. minuty přitom zcela ovládl rozhodující šňůrou 20:3... "Na konci jsme bohužel opustili kolektivní hru, kterou jsme předváděli 35 minut. K tomu se musíme vrátit," zdůraznil Šutys. Ani výborný výkon kapitána Beksy (9 doskoků, 5 získaných míčů, 4 body, 3 asistence) nepomohl jeho týmu ke kýženému postupu do HYUNDAI FINAL Four.

Máme za sebou tři neúspěšná utkání v řadě. Pokud jde o herní projev, kde nás momentálně nejvíce tlačí bota?
"Máme problémy hlavně s obrannou fází, konkrétně se nám často nedaří pokrýt soupeřovu kombinaci pick-and-roll. Víme, jakým způsobem ji chceme bránit - říkáme si to, trénujeme to -, ale děláme chyby, po nichž už nejsme schopni včas dorotovat a soupeři kvůli tomu mají jednoduché střely."

Jaká je cesta ke zlepšení?
"Maximální koncentrace, komunikace, týmová obrana celé pětice na hřišti. To je potřeba zlepšit."

Všechno začalo 50bodovou porážkou v Nymburku, která přišla nedlouho po velmi dobře zvládnutém utkání v Praze. Zanechala tahle studená sprcha na týmu nějaké stopy?
"Tenhle zápas nám hrubě nevyšel. Tak vysoký rozdíl byl i z toho důvodu, že jsme se snažili Nymburku vyrovnat v počtu vystřelených střel, zakončovali jsme hodně rychle, ale zatímco oni dávali, nám se nedařilo skórovat a rozdíl narůstal. Každý se po tom zápase cítil trapně... Hned po utkání v šatně jsme si k tomu něco řekli, všichni jsme věděli, že takhle ne!"

Následující utkání v Ostravě i v Prostějově jsme ztratili vinou nezvládnuté závěrečné pasáže: v prvním případě nám nestačilo vedení o 15 bodů necelých 14 minut před koncem, podobné to bylo i v pohárovém duelu na palubovce Olomoucka. Měly tyto zápasy, respektive ony nevydařené klíčové pasáže něco společného?
"Měly společnou tu nezvládnutou koncovku, jinak bych je nijak nespojoval. V Ostravě jsme rozhodně nebránili tak, jak jsme si řekli - zmiňoval jsem to už v jedné z předešlých odpovědí - a domácí toho dokázali využít. V Prostějově jsme začali mnohem lépe, ale zbytečnými ztrátami míče, kterých bylo opravdu hodně, jsme dali Olomoucku šanci se k nám bodově přiblížit. Domácí se chytli, snížili, naopak my jsme se pak dostali do křeče a opustili jsme kolektivní hru, kterou jsme předváděli 35 minut. V závěru už se to zvrhlo v individuální dobývání koše."

Jak si ale vysvětlit, že tým výborně začne, až do začátku čtvrté čtvrtiny hraje velmi dobrý basketbal na obou polovinách hřiště, a v závěrečné pasáži, kdy si má definitivně vzít vítězství, úplně vypadne z konceptu?
"Souvisí to s tím, co jsem říkal. Do utkání v Prostějově jsme vstoupili s velkým odhodláním, s agresivitou, soustředěně. Myslím si, že jsme tím domácí hráče zaskočili, že to neočekávali. Vytvořili jsme si dvouciferný náskok, ale ve druhém poločase se nám bohužel nepodařilo udržet stejné nasazení, stejně agresivní obranu a v závěru již zmiňovaný pohyb míče, což se samozřejmě nepříznivě projevilo na skóre."

Procházíme náročnou sérií venkovních zápasů, které nám bohužel nevycházejí podle představ. Jak tým reaguje v tréninkovém procesu?
"Jednoznačně můžu říct, že tréninky jsou teď ještě intenzivnější, se zaměřením právě na týmovou obrannou činnost, s níž máme problémy. Daleko více se soustředíme na plnění taktických pokynů, které dostáváme od trenérů, hlavně pokud jde o způsob bránění, jaký chceme hrát."

Vnímáš v současné době ze strany trenérů nějaké změny v přípravě, ať už při trénincích, v přípravě na utkání...?
"Vnímám ještě větší důslednost na jednotlivé detaily. Snažíme se hodně opakovat jednotlivé situace a varianty, aby si je každý hráč zažil a dostal naše řešení pod kůži."

Co můžeš ty sám, z pozice kapitána, dělat pro to, abychom zůstali s hlavami nahoře a naskočili zpět na vítěznou vlnu?
"Jednoznačně zůstat pozitivní, nevěšet hlavu dolů, protože vím, že tato fáze sezony se nám sice nevydařila, ale máme před sebou ještě spoustu zápasů před play-off. Teď je jenom na nás všech, jak zareagujeme, jak budeme všichni pracovat. Od toho se bude odvíjet naše další působení v lize."

Od jakých pozitivních prvků ve hře se chceme odrazit k lepším výsledkům?
(pohotově) "Od našeho vstupu do pohárového zápasu proti Olomoucku. Jak už jsem říkal, tam jsem na naší straně viděl velké nasazení, agresivitu, odhodlání. To musí být základ v každém dalším zápase! Pokud budeme hrát v dalších utkáních s podobnou agresivitou, intenzitou a hlavně koncentrací, jsem si jistý, že to přinese ovoce v podobě vítězných zápasů."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti