23. 03. 2022

Hořký konec

Dva střelecké pokusy, jimiž mohla poslat zápas do prodloužení, měla Beksa v závěru dnešního dramatu v Kolíně, leč míč obroučkou ani v jednom případě nepropadl, a tak těsnou výhru bral domácí Geosan.

11. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BC Geosan Kolín vs. BK Pardubice 86:84
(27:18, 20:24, 18:23, 21:19)

Oba týmy nastoupily v nekompletní sestavě: nám scházeli zranění Petr Šafarčík s Josefem Potočkem, domácím ze stejného důvodu Pavol Lošonský a nehrála ani nová posila Kristopher Martin. Prakticky celý zápas jsme prohrávali, byť ani jednou dvouciferně, abychom se na přelomu posledních dvou čtvrtin šňůrou 5:12 dostali do tříbodového vedení. Záhy však přišla rozhodná pasáž utkání: v úseku mezi 32. a 35. minutou Kolín nastřádal 11 bodů v řadě a vytvořil si 8bodový polštář, z něhož těžil i v nervydrásající koncovce. "Určitě nás to mrzí. Pro nás to byl důležitý zápas, všichni vědí, jak je situace v tabulce vyrovnaná. Tady prohra bolí o to víc, že to bylo takhle těsně v závěru," smutnil křídelník David Pekárek.

Během prvního poločasu jsme byli bodově vpředu pouze jednou - po úvodním alley-oopu, který úspěšně zakončil David Pekárek (0:2), jinak jsme za Kolínem neustále zaostávali. Po osmi odehraných minutách se domácí pyšnili skvělou trojkovou bilancí 4/6, zatímco my jsme na premiérový tříbodový zásah stále čekali, a když hostitelé uzavřeli první čtvrtinu šňůrou 9:0, rázem navýšili své vedení na 27:18.

Na startu druhé části hry jsme zagresivnili obranu a tlačili jsme soupeře do těžších střel, z čehož rezultovala šnůra 2:10, ovšem do vedení jsme se ani v této pasáži nedostali, neboť Geosan postupem času opět dokázal nacházet cesty ke skórování, občas bohužel i velmi jednoduchému.

Přetahovaná o každý bod pokračovala i po přestávce.

V polovině třetí čtvrtiny si Dantez Walton střihl trojkovou přestřelku s domácími střelci Jiřím Jelínkem a Filipem Novotným a 12 minut před koncem platil průběžný stav 60:59, načež nás Tomáš Vyoral dravým nájezdem poslal po dlouhé době do vedení (60:61). O vítězi však rozhodla až závěrečná čtvrtina. V ní jsme nejprve nabrali osmibodové manko (35. minuta - 76:68), stejný rozdíl platil i 2 minuty před koncem (84:76). Dantez Walto s Matějem Burdou nám poté dali naději a v poslední minutě nás David Pekárek přesnou trojkou přitáhl na rozdíl jediného koše (86:84). Po dobré obraně (a po time-outu) jsme mohli poslat zápas do prodloužení, ale přesná bohužel nebyla ani dvojka Davida Pekárka, ani následný dopich Danteze Waltona zároveň se závěrečným klaksonem. "Hlavně první poločas jsme byli tragičtí v obraně," hledal David Pekárek příčiny porážky. "Nechali jsme rozehrát Jakuba Petráše. Minule nám dal 30 a dnes 23 bodů. Na doskoku a v obraně jsme byli všude pozdě."

Klíčová čísla:

• doskočené míče 44 - 28 (body z druhých šancí 12 - 5)
  • tříbodová střelba 36% (9/25) - 24% (8/33)

Ústředními postavami vítězů byli rozehrávač Adam Číž (10 bodů, střelba z pole jen 2/11, ale 16 asistencí!) s pivotem Jakubem Petrášem (23 bodů, z pole 9/14, trestné hody 5/7) a velmi efektivním Jiřím Jelínkem (17 bodů, dvojky 5/6, trojky 2/2). V pardubickém dresu Dantez Walton zapsal 21 bodů (dvojky 6/9, trojky 3/7), David Pekárek přidal 17 (z pole 5/9, trestné hody 6/7) a Tomáš Vyoral 16 bodů (z pole 7/16).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na nbl.cz.