Upravit stránku
15. 04. 2021

Hořkosladký výsledek


Až do poslední minuty drželi pardubičtí basketbalisté naději na překvapivý triumf v Opavě. Ačkoliv domácí favorit nakonec vybojoval desetibodové vítězství, citelně oslabená Beksa rozhodně nezklamala.

"Je to pro nás takové hořkosladké," předeslal rozehrávač Michal Svoboda. "Na to, kolik nám chybělo hráčů, jsme podali slušný výkon," poukázal na absence osového kvarteta Tomáš Vyoral, Dominez Burnett, Prokop Slanin a Petr Heřman.

I bez nich jsme ve Slezsku vzdorovali velice srdnatě.

Domácí sice rychle vedli 10:2, leč ještě v první čtvrtině jsme otočili průběžný stav na 20:24 a na startu druhé na 23:27.

Velkou zásluhu na tom měl právě Michal Svoboda, jenž v první půli nasypal do opavského koše úctyhodných 18 bodů (ze svých celkových 22)!!! Soupeřovu obranu ničil jak přesnou střelbou zpoza tříbodového oblouku, tak dravými nájezdy pod koš.

V polovině třetí čtvrtiny nám hostitelé odskočili a rozdíl narostl na maximálních 12 bodů (66:54), ale hotovo ani zdaleka nebylo. Úsek mezi 25. a 34. minutou skončil poměrem 13:24 a v té chvíli jsme zaostávali o jediný bod! Dostat se bodově přes Opavu se nám bohužel nepodařilo - proč? "Měli jsme dost nevynucených ztrát a Opava z toho měla rychlé brejky. Ztráty jsme měli omezit," zmínil Mike našich 17 míčových ztrát, z nichž Slezané vytěžili plných 28 bodů!!! "A taky nás přeskákali pod košem, útočnými doskoky si hodně pomohli. Na spoustu košů měli dva tři pokusy, to se pak dává dobře."

Pozitivem je rozhodně skutečnost, že po ofenzivní galašou v Brně, kde jsme nasázeli 117 bodů, jsme se dokázali prosadit i proti Opavě. Na útočné polovině hřiště jsme si náramně vyhověli. "Hodně teď na trénincích pracujeme na posunech míče, souvisí to i s obranou, kterou jsme začali trénovat. Myslím, že jsme si dobře půjčovali balón, což se projevilo i na počtu nastřílených bodů." Takže před play-off už půjde "jen" o to, vyladit obranu? "Hlavně obranný doskok," zdůraznil Michal Svoboda.

Velmi dobrý herní projev na útočné polovině hřiště chválil i Kamil Švrdlík.

"Kluci pochopili, že když balón nedržíme dlouho na jedné straně hřiště, ale půjčíme si ho, tak právě takhle můžeme být úspěšní," uvedl pardubický kapitán. "Musíme na to navázat v play-off." Ve Slezsku nám scházeli dva klíčový muži na perimetru a dva pivoti ze základní rotace. "Podle výsledku jsme se s tím vypořádali docela dobře, hlavně v útoku. Škoda, že Opava v koncovce trefila nějaké trojky po útočných doskocích - tam měla převahu celý zápas, protože jsme většinu času hráli jenom s jedním pivotem."

Absence důležitých hráčů se podle Kamilova mínění zásadně projevila zejména na obranné polovině hřiště. "V obraně to bylo tím těžší, že oni jsou dobří střelci, a když mají jednoho vyššího hráče, tak se strašně těžko vypomáhá. Pro nás to byl ale další dobrý zápas před play-off."

Stejně jako v Brně, i v Opavě si trenéři museli vystačit s dvěma pivoty: kromě Kamila byl k dispozici už jen Jakub Merešš.

Pořádnou porci musel zvládnout především první jmenovaný, jenž strávil na opavské palubovce 34,5 minuty - nejvíce z hráčů Beksy. Musí nějakým způsobem upravovat styl své hry, při vědomí, že jeho minutáž bude takto výrazná? "Samozřejmě vnímám, že nemůžu udělat nějaký zbytečný faul, takže občas nejdu do většího kontaktu, nebo třeba na blok. Snažím se hlavně nechytit na začátku nějaké rychlé fauly, což je někdy těžké," odpověděl autor 20 bodů. "Až když je třetí nebo čtvrtá čtvrtina a jsem na tom dobře s fauly, už se snažím hrát normálně," pousmál se.

Na skutečnost, že nám v této fázi sezony chybí několik stěžejních hráčů, lze nahlížet dvěma různými pohledy.

Zaprvé tak, že tím přicházíme o možnost se co nejlépe sehrát před blížícím se play-off: "V poslední době nám vždycky aspoň jeden nebo dva hráči chybí, teď ještě víc. Je škoda, že nejsme kompletní a nemůžeme odehrát nějaký zápas v plné sestavě," okomentoval Kamil Švrdlík první náhled na aktuální situaci.

Zadruhé tak, že se otevírá příležitost pro další hráče, kteří by za příznivého zdravotního stavu klíčových postav nedostali takový herní prostor. Tím, že nyní hrají více minut (například dvaadvacetiletý Tomáš Tkadlec odehrál v Opavě více než 15 minut, o tři roky mladší Michal Svojanovský přes 9 minut), půjdou do vyřazovací fáze rozehranější, což se v play-off může velice hodit. "Určitě ano. Rozehrání většího počtu hráčů je jedině pozitivní," souhlasí Kamil Švrdlík. "V jednotlivých zápasech play-off klidně může rozhodovat nějaký x faktor. Každý tým ví o svém soupeři, kteří hráči jsou stěžejní, ale když pak vystoupí někdo jiný, jako třeba Pepíno v Brně, kde dal 4 trojky, může to zápas převrátit v náš prospěch," dodal kapitán Beksy.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti