08. 02. 2023

FINAL-4 bez Beksy

Cesta letošním ročníkem Alpe Adria Cupu se pro Beksu uzavřela na Slovensku. Po domácím 14bodovém triumfu jsme prohráli odvetné čtvrtfinále ve Spišské Nové Vsi o 17 bodů, což na postup bohužel nestačilo.

ČTVRTFINÁLE ALPE ADRIA CUPU, ZÁPAS Č. 2:

Spišskí Rytieri vs. BK KVIS Pardubice 97:80
(26:30, 24:7, 21:24, 26:19)

Konečný stav série: 1 - 1 (skóre 156:153)

Na startu utkání, v němž nám scházeli zdravotně indisponovaní David Pekárek s Filipem Novotným, vše vypadalo nadějně. V první půli jsme vedli až o 8 bodů, což v součtu s úvodním duelem znamenalo už 22bodový polštář. Leč, k postupu bohužel nestačil. Slovenský tým, veden nevídaně produktivní dvojicí Patrick McGlynn-Lautaro Lopez (dohromady se postarali o neskutečných 74 bodů!!!), postupně překlopil momentum na svou stranu a ve druhém poločase vedl až o 17 bodů. V polovině poslední čtvrtiny jsme se sice přitáhli na rozdíl jediného koše, ale závěr jsme nezvládli a postup do FINAL-4 slaví Spišská Nová Ves.

"Nebyl to první zápas s takovým průběhem," předeslal zklamaný trenér Dino Repeša. "Jak jsme ho začali, tak jsme, bohužel, i skončili. Sice jsme na začátku utkání skórovali téměř z každého útoku, ale stejně tak dávali koše i domácí. Od týmu, který nám dal v Pardubicích 59 bodů, jsme jich tentokrát dostali 97, to není známka dobře fungující obrany," poukázal kouč Beksy na nedostatečně kvalitní defenzívu. "Obranu jsme změnili čtyřikrát nebo pětkrát: zónu, osobní obranu... Měli jsme nějaké lepší momenty, ale celkově jsme udělali spoustu chyb, vlastně stejně jako v předcházejícím ligovém zápasu s Ústím."

První čtvrtina, to byla nečekaná přestřelka. Rychlou přechodovou fází a pestrou hrou v postupném útoku, kde jsme se prosazovali jak úspěšnou střelbou z dálky (Josef Potoček 2 trojky a Mateo Čolak 1) jsme si už v úvodní pětiminutovce vypracovali 8bodový náskok (stav 14:22). Proměnili jsme 11 z prvních 15 střel z pole (z toho trojky 4/5), ale produktivní byli i domácí hráči, takže celkem padlo v úvodní části hry 56 bodů!! Po 13 minutách jsme ještě byli vpředu o 7 bodů (stav 28:35), ovšem Rytíři nastříleli mezi 14. a 17. minutou 11 bodů v řadě (my jsme naopak v této pasáži minuli 6 střel za sebou a ztratili 3 míče) a do přestávky natáhli svoji šňůrů až na neuvěřitelných 22:2 (!!!), díky čemuž si vypracovali 13bodový náskok. Velký podíl na tom měl nezastavitelný Patrick McGlynn, autor 27 (!!!) bodů.

Po přestávce se momentum přelévalo z jedné strany na druhou. Hned zkraje třetí čtvrtiny se nejprve domácí utrhli až na postupových 55:39, nám poté pomohly přesné ruce Josefa Potočka a Jana Štěrby, po jejichž trojkách jsme se znovu přitáhli na jednociferný rozdíl. Když mezi 32. a 33. minutou popáté přesně trojkující Josef Potoček a po něm úspěšně najíždějící Petr Šafarčík snížili na rozdíl jediného koše (stav 73:70), vypadalo to, že postupový výsledek přece jen uhrajeme. Jenže... Přišla hrůzná dvouminutovka, kterou odstartovala nevynucená ztráta v útoku, po ní nesportovní chyba, Lopezem dvě proměněné šestky a dvě rychlé McGlynnovy trojky. Spišská Nová Ves si bleskurychlou šňůrou 12:0 vzala zpět dvouciferný náskok (85:70), a tak v koncovce už nešlo o vítězství či porážku, nýbrž o to, zda nám bude či nebude stačit 14bodový polštář ze Zápasu 1.

Kamil Švrdlík nám svým košem 35 sekund před koncem dal naději - 93:80.

Domácí však zvládli odpovědět 14 sekund před koncem Lopezovou dvojkou, která nakonec rozhodla.

Jedním z klíčových faktorů, které spolurozhodly o našem vyřazení, byly (mnohdy nevynucené) míčové ztráty - 7 z nich přišlo v závěrečných 7 minutách. "O přestávce jsem v šatně říkal hráčům, že nehrajeme Final-4 Euroligy nebo Champions League, že když se prohraje, není to otázka života a smrti. Nevím, proč jsme udělali takové množství ztrát, protože jsme nebyli pod tlakem. Ale je to tak... Není to bohužel poprvé, kdy v dramatické koncovce ztrácíme míče, nebo netrefujeme otevřené střely, jaké jsme měli dvě po sobě minutu před koncem," zmínil pardubický trenér nepřesné tříbodové pokusy Tomáše Vyorala a Nicka Neala za stavu 93:78.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu Alpe Adria Cupu.