07. 10. 2020

Fantastický obrat

Ačkoliv pardubičtí basketbalisté prohrávali v závěru třetí čtvrtiny o 10 bodů, odvážejí si z Brna velmi cenné vítězství. Top-skórerem zápasu byl Michal Svoboda, autor 24 bodů.

7. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Basket Brno vs. BK JIP Pardubice 70:78
(16:19, 23:21, 22:13, 9:25)

Nastoupili jsme bez zdravotně indisponované dvojice Jakub Merešš-Michal Svojanovský, naopak brněnský dres premiérově oblékl Javion Blake. Po velice vyrovnaném prvním poločase to po přestávce vypadalo, že Brno dostává utkání pod kontrolu: v 30. minutě domácí vedli již o 10 bodů. V závěrečné čtvrtině jsme jim však povolili nastřádat pouhých 9 bodů (!!) a díky famóznímu obratu jsme si dokráčeli pro třetí vítězství v letošní sezoně. "Beru to jako cenný výsledek a velmi si ho vážím," uvedl trenér Ken Scalabroni.

Již po třech minutách jsme se dostali do 7bodového vedení (stav 4:11), ovšem Brno s námi záhy srovnalo krok a až do konce prvního poločasu si ani jeden tým nevytvořil výraznější náskok.  "První poločas byla přetahovaná o každý bod," trefně poznamenal rozehrávač Tomáš Vyoral.

V polovině třetí čtvrtiny přišly první vážnější komplikace. Domácí využili absence právě Tomáše Vyorala, jenž zůstal kvůli čtyřem osobním chybám dlouhé minuty na střídačce, a ze stavu 39:45 otočili až na 61:51 - pasáž od 24. do 30. minuty ovládli i díky třem úspěšným trojkám 22:6!

V době, kdy byli Brňané na koni, jsme však přepnuli na vyšší obrátky, zejména na obranné polovině hřiště. Pasáž od 30. do 35. minuty vyzněla zcela jednoznačně v náš prospěch (4:17) a v polovině poslední čtvrtiny trojkující Petr Heřman otáčel na 65:68 - od té chvíle už jsme ani jednou neprohrávali. Naopak, Tomáš Vyoral čtyři body v řadě zvýraznil rozdíl ve skóre na 7 bodů, a když Jakub Jokl snížil, ve skvělé pohodě hrající Michal Svoboda zavřel zápas dvěma rychlými trojkami!!!

"Utkání bylo fyzicky hodně náročné," pokračoval Ken Scalabroni ve svém hodnocení. "Brno nám nedalo nic zadarmo, hrálo dobře. Povedlo se nám ale urvat poslední čtvrtinu, ve které jsme úspěšně zakončili několik akcí, které rozhodly o konečném skóre." Jak pardubický kouč upozornil, Beksa vyhrála třetí ze čtyř venkovních utkání. "Vyhráváme hlavně venkovní zápasy, proto by pro nás bylo nejlepší hrát jen venku," pousmál se. "Brno hraje fyzicky velmi náročnou hru a má dobře postavenou obranu," ocenil Tomáš Vyoral soupeřovu defenzívní činnost. "Nám ujela třetí čtvrtina, měli jsme v ní hodně špatnou střelbu. Naštěstí jsme se do čtvrté čtvrtiny semkli a za 8 minut Brnu povolili jen 6 bodů," dodal Vyo, jenž zapsal 13 ze svých patnácti bodů v rozhodné druhé půli.

Právě Michal Svoboda byl ústřední postavou utkání. V prvním poločase nastřílel 15 bodů, po přestávce přidal dalších 9 - jeho výsledná bilance zpoza tříbodového oblouku zní 6/8 (úspěšnost 75%)!!! Tomáši Vyoralovi se tentokrát z dálky nevedlo (trojky 1/10), i tak nasbíral 15 bodů + 7 asistencí + 7 doskoků. Velmi povedený duel odehrál Prokop Slanina, jenž vylepšil své letošní maximum na 14 bodů (střelba z pole 6/8, trestné hody 2/3). Nejlepším střelcem poražených byl Šimon Puršl s 14 body (z pole 7/14), Richard Bálint zapsal díky čtyřem trojkám 12 bodů.

Brno ovládlo doskok (49 - 35, z toho útočné 15 - 10), leč klíčové byly ztráty míče (19 - 8, poměr bodů po ztrátách 8 - 19).