31. 03. 2018

Famózní obrat a triumf

Kdo neviděl, neuvěří. Beksa ztrácela v průběhu utkání s Nymburkem až 19 bodů, ovšem po neskutečném obratu jako první v letošním ročníku NBL tuzemské hegemony složila!

9. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. ČEZ Basketball Nymburk 73:69
(12:26, 22:23, 26:7, 13:13)

Body: Spearman 26, Kent 11, Švrdlík 8, Welsch 8, Půlpán 5, Potoček 5, Kohout 4 (+9 d.), Nečas 3 (+8 d.), Pandula 3 - Hruban 14, Lawrence 10 (+6 as.), Ray 10, Peterka 10, Kříž 9, Bohačík 8, Barac 6, Davis 2

Diváků: 1190
Hráč utkání: Brandon Spearman

Tenhle zápas musel bavit!

Kdo by to byl řekl, že Beksa, která se v průběhu první půle propadla až do 19bodové propasti a ještě v 23. minutě byla pozadu o 17 bodů, bude na začátku poslední části hry vpředu o 9 bodů??? Ano, pasáž od 23. do 32. minuty jsme ovládli neuvěřitelným poměrem 28:2!!! V nervydrásající koncovce jsme těsné a nesmírně cenné vítězství uhájili a stejně jako v předchozích dvou sezonách, i v té letošní jsme Nymburk dokázali porazit! "Každé vítězství nad Nymburkem pomůže sebedůvěře hráčů," podotkl kouč Levell Sanders a ihned dodal: "Víme ale, že nás čekají další těžké zápasy a půjdeme do nich naplno."

V první čtvrtině jsme ztratili 7 míčů, z čehož Nymburk vytěžil 11 snadných bodů, a velmi záhy jsme nabrali dvoucifernou ztrátu - na konci 8. minuty Martin Peterka posouval průběžný stav na 10:20. A brzy bylo ještě hůř: stejný hráč po 14 odehraných minutách dal svému týmu již 19bodové vedení (19:38). "V první půli, obzvlášť v první čtvrtině, jsme nehráli vůbec dobře, dělali jsme všechno špatně: nechtěli jsme Nymburk pouštět ke snadným košům z přechodové fáze, nechtěli jsme ho nechat útočně doskakovat, ale nedařilo se nám to plnit, navíc jsme také měli hodně ztrát," hodnotil nepovedenou úvodní pasáž kouč Levell Sanders.

Naštěstí pro nás, do přestávky už manko nenarostlo.

Naopak, podařilo se ho snížit a ve druhé půli přišel obrat.

Na startu třetí čtvrtiny mu však ještě nic nenasvědčovalo: začala 23. minuta, když se zpoza tříbodového oblouku trefil Martin Kříž a zvýšil rozdíl na propastných 18 bodů (36:54)! Záhy se však z trojky prosadil Jackson Kent a odstartoval naši neskutečnou bodovou šňůru, která se zastavila až na čísle 20 - ano, pasáž od 23. do 29. minuty jsme ovládli 20:0 (!!!) a poprvé od samotného úvodu zápasu (vedli jsme 3:2) jsme byli vpředu (56:54)!!!

Do 32. minuty jsme pak natáhli naši šňůru až na 29:2 (!!!) a rázem jsme vedli o 9 bodů!

"Trošku nám pomohla hra Nymburku, jeho hráči už si tolik nepůjčovali balón, hráli spíše 1 na 1. Hlavně se nám ale podařilo zastavit jejich přechodovou fázi," poukázal Levell Sanders na skutečnost, že zatímco v první půli Nymburk vytěžil z rychlých protiútoků 15 bodů, ve druhé už nepřidal z brejků ani jediný snadný bod (naopak Beksa hned 16 a celkem v utkání 24)!

Ještě ale přišla zápletka.

Po Spearmanově trojce jsme vedli 65:56, nicméně na druhé straně přišly dvě tříbodové akce, když na Peterkův koš s faulem navázal trojkující Jaromír Bohačík. Následovala oboustranně dlouhá pasáž bez úspěšného střeleckého pokusu. Dvě minuty před koncem se prosadil Jiří Welsch (69:66), ale faulovaný Lawrence jednou šestkou snížil a 34 sekund před koncem najíždějící Ray srovnal - 69:69.

Time-out Beksy, v němž kouč S nakreslil svému týmu vítěznou akci.

Clona na oblouku pro Brandona Spearmana, jenž bleskurychle najížděl pod koš, a protože Ondřej Kohout mu ukázkově vydláždil cestu až pod obroučku, vítězná střela byla na světě. Do konce ještě zbývalo několik sekund, ovšem Eugene Lawrence už nezamířil přesně a po zisku míče zároveň se závěrečným klaksonem ukončil zápas stylově - efektním dunkem - jeho suverénní top-skórer Brandon Spearman. Co se s Beksou stalo o poločasové přestávce? "Hráčům jsem v šatně říkal, že v druhém poločase musíme ukázat mnohem větší hrdost, mnohem větší odhodlání," odpověděl Ell Sanders.