Upravit stránku
11. 12. 2016

Ell, Šutys a Koty


Hit mezi Beksou a Nymburkem se hrál ve skvělé kusile, tvořené 1350 diváky. "Měl jsem husí kůži," popsal své pocity vítězný kouč Levell Sanders.

Sobotní večer patřil Pardubicím.

Nymburk, doposud v Kooperativa NBL stoprocentně úspěšný (bilance 14/0), srazily v pekelné atmosféře.

"Fanoušci nám strašně moc pomohli, atmosféra byla fantastická," shodli se Levell Sanders, Lukáš Kotas a Radek Nečas.

Levell Sanders: Naše práce pokračuje

Jaké klíčové faktory nás dovedly k vítězství?
"Důležité bylo, že jsme celý zápas byli dostatečně agresivní a hráli bez ztrát, po kterých by Nymburk skóroval snadné koše. Před zápasem jsem hráčům říkal, že musíme hrát co nejagresivněji, také, že když oni budou hrát nátlakovou obranu, nechci vidět žádné zbytečné změny směru, ale ať to prostě napíchnou přes svého obránce ke koši, díky tomu si budeme vytvářet dobré pozice. Hodně nám pomohly i takové věci, že třeba Koty dal tři trojky. Řekl bych, že jsme podali sebevědomý výkon. Každý hráč, který přišel na hřiště, hrál se sebevědomím, což bylo důležité."

I to, že jsme téměř celé utkání vedli?
"Myslím, že skoro 40 minut jsme udrželi sebevědomý výkon. Před utkáním jsem se díval na náš předchozí zápas proti Nymburku a my jsme v něm měli hodně ztrát, nikdo nechtěl hrát do koše, pořád jsme někam přihrávali... Říkal jsem, že to nechci vidět. "Máš míč? Hraj 1 na 1, hraj pick-and-roll..." To jsem hráčům říkal. Ano, na začátku třetí čtvrtiny jsme měli slabší dvě nebo tři minuty. Nymburk prohrál poločas o 7 bodů a začal hrát ještě agresivněji, ale hned asi po třech minutách jsme se vrátili k agresivní hře z prvního poločasu a to byl klíč: nebyli jsme nerozhodní, neustále jsme se snažili agresivně ohrožovat koš."

Hodně jsme si pomohli výtečnou střelbou z dálky (trojky 55,6% - 10/18), naopak Nymburku, jehož dlouhodobá týmová úspěšnost činí fantastických 43,5%, jsme nedávali příliš otevřených pozic a proměnil jen 5 trojek s úspěšností pod 22%. Je to dobrá vizitka naší obrany?
"Je fakt, že oni mají hodně dobré procento z trojek, skoro všichni hráči. Z naší strany to ale není ani tak o taktice, jako spíš o koncentraci hráčů. Každý ví, kdo ze soupeřů je střelec, že třeba Meier má úspěšnost 63%. Pak záleží na tom, jak se hráči soustředí v daný moment na hřišti. Není to o taktice, ale o logice (pousmál se)."

U loňského vítězství nad Nymburkem jsi byl ještě jako hráč (Levell Sanders tehdy přispěl 12 body), tentokrát sis ho užil z pozice kouče. Prožíváš srovnatelné emoce?
"Každé vítězství nad Nymburkem je speciální, protože moc zápasů v lize neprohrává. Mají fakt dobrý tým. Je ale něco jiného vyhrát takový zápas jako hráč, nebo u toho být jako trenér, protože já už teď musím přemýšlet jako trenér: v neděli máme trénink a musíme se co nejlépe připravit na Pau-Orthez. Ano, samozřejmě mám radost, ale je to jen na chvíli. Teď mluvím s tebou (15 minut po utkání), ale večer už se musíme soustředit na další utkání. Víš jak to je: porazili jsme Nymburk a spousta lidí si teď řekne: Když můžou porazit Nymburk, porazí každého (pousmál se). Naše práce pokračuje."

Utkání se hrálo ve fantastické atmosféře, která gradovala díky dramatičnosti koncovky. Vnímal jsi neskutečnou kulisu?
"Na konci, když oni nedali poslední střelu a celá hala skandovala, jsem měl husí kůži... Bylo to super! Hned po zápase jsem mluvil s jedním kamarádem a on mi říkal: To byla super reklama pro náš tým a pro další zápasy, všichni, kdo tady byli, přece musejí přijít znovu! Ano, věřím tomu, že pro lidi to byla zábava, že si to užili. Děkujeme!"

Lukáš Kotas: Atmosféra? Fantastická!

Co že ses v první půli tak rozvášnil v útoku?
"Nevím. Měl jsem volné pozice, tak jsem střílel (rozesmál se)."

Jak důležité bylo, že jsme hned od začátku vedli? Pro psychickou pohodu, sebevědomí.
"Myslím si, že v zápasech s Nymburkem je klíčové dobře začít, protože jakmile získají třeba desetibodový náskok, dostanou se do pohody a hrají s velkou lehkostí, už se s nimi těžko hraje. Takhle jsme je pořád drželi pod tlakem a bylo vidět, že nebyli úplně v optimální pohodě. Věřím, že to bylo i díky naší obraně, hráli jsme opravdu koncentrovaně skoro celý zápas. Pár drobností tam bylo, ale celkově bych řekl, že tenhle zápas se nám povedl."

Sebevědomí jsme si udrželi i v pasážích, kdy Nymburk dorovnal naše 8-11bodové vedení. Hlavně díky konstantní defenzivní činnosti?
"Přesně tak. Nymburk je výborný tým a co měl jiného dělat, když prohrával, než ještě zvýšit obrátky v obraně? Měli jsme úsek, kdy jsme nemohli dát koš, na druhou stranu naše obrana byla pevná. To, že od Nymburku dostanete 8 bodů za čtyři minuty se stane, to není žádné extra číslo, protože u Nymburka to za takhle krátkou pasáž může být klidně 20 bodů. Udrželi jsme to v poměrně dobrých mezích a tím, že se nedostávali před nás, jsme pořád zůstávali sebevědomí a čekali jsme, kdy nám to znovu padne v útoku."

Po první půli jsme vedli o 7 bodů, Nymburk jsme udrželi na 34 bodech. Co zaznělo o přestávce směrem ke druhému poločasu?
"My jsme věděli, že musíme hrát pořád stejně. Takovýhle zápas se rozhoduje ve ztrátách, na doskoku, a nám opravdu pomohla naše střelba z dálky. Když jsme to nejvíc potřebovali, pomohli jsme si trojkami: Nymburk se na nás dvakrát dotáhl, ale my jsme díky trojkám vždycky znovu odskočili a udělali si menší polštář. Základ ale byl v obraně, v koncentraci, že jsme nedostali několik lehkých košů za sebou, což proti Nymburku často bývá."

K triumfu nás hnala našlapaná hala. Jak jste si vy, hráči, užívali atmosféru?
"Musím říct, že to bylo fantastické. Byl to jeden ze zápasů, kdy si člověk řekne, že právě proto se basketbal hraje. Chtěl bych vyzvednout přínos fanoušků hlavně v závěru, kdy nám velmi pomohli při šestkách Eugena Lawrence, který nedal ani jednu. V tu chvíli byla fakt pekelná atmosféra, nebylo slyšet vlastního slova. Myslím si, že i takhle zkušený hráč se s tím trošku nevyrovnal a obě šestky minul."

Radek Nečas: Nepustili jsme je do protiútoků

Kvůli problémům s fauly jsi odehrál jen 17,5 minuty. Jak moc přibývající osobní chyby omezovaly tvou hru?
"Omezilo mě to v tom, že jsem nehrál tolik, jak bych chtěl, nebo kolik bych hrál, kdybych fauly neměl. Zase ale hráli Kohy a Kamča, tak to bylo jedno."

Splnili jsme v utkání to, co jsme si předsevzali?
"Bylo důležité nepustit Nymburk do rychlých protiútoků, kterými často rozhoduje zápasy. Oni s každým hrají tak, že jednou tahá pilku Nymburk, podruhé soupeř, ale pak ve třech čtyřech minutách víc zatlačí v obraně a po ziscích míče, nebo po unáhlených střelách soupeře dávají jednoduché koše z protiútoků. Tím se dostanou do dvouciferného vedení a pak už si ho hlídají, utkání se jen dohrávají. Dneska jsme si to pohlídali, neměli moc protiútoků a nedařila se jim střelba z dálky, což pro nás bylo hodně důležité."

Vedli jsme 38 minut, ale najednou jsme 2 minuty před koncem prohrávali... Vypíchl bys nějaký klíčový moment koncovky, díky němuž jsme nakonec uspěli?
"My jsme, asi pod dojmem vedení, zahráli dvě nebo tři akce jinak než jsme si řekli - trošku individualisticky, což předtím nějakým způsobem fungovalo, ale v momentech, kdy nás doháněli a zápas se lámal, jsme potřebovali zahrát přesně zorganizovaný útok. V závěru nám to zafungovalo a zahráli jsme přesně to, co jsme chtěli: ať už nájezd Lamba, nebo následně seběh Domineze, to byly systémy, které jsme chtěli dotlačit do koše. Takže bych vyzvedl to, že jsme zahráli dobré útoky, dali jsme dvakrát zpod koše a zápas jsme dovedli do vítězného konce."

Jak sis užil atmosféru v hale?
"Bylo to fantastické! Já doufám, že to nebylo jenom tím, že tady hrál Nymburk, ale že fanoušci budou chodit v takhle hojném počtu i na další zápasy. Jsme za to moc rádi, že přišli!"

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti