Upravit stránku
21. 09. 2022

Echo tiskové konference


Oficiální předsezonní tisková konference BK KVIS Pardubice se uskutečnila ve středu 21. září v sídle společnosti Chládek a Tintěra Pardubice. Co vše na ní zaznělo?
Pavel Stara, předseda představenstva BK Pardubice, a. s.:

"Co se týká hospodaření, je třeba říct, že jsme po odchodu generálního partnera, společnosti JIP, a poo výměně akcionářů i struktury, skončili lehce v mínusu. Z mého pohledu je tento mínus brán jako vyrovnaný, protože se skutečně nejednalo o jednoduchou situaci. M'usím zmínit covid, válku, energetickou krizi... Úkolem managementu je se s tím ale vypořádat.

Pokud jde o sportovní výsledky, všichni víme, jak jsme v minulé sezoně skončili. Za mě byla loňská sezona z pohledu historie pardubického klubu spíše nevýrazná. Nedá se říct, že jsme zklamali, ale nedá se ani říct, že bychom udělali nějaký výsledek, hodný zápisu do historie. O to větší výzva bude letošní sezona.

Dovolil bych si v této souvislosti zmínit ještě nedávný EuroBasket, který proběhl i v České republice. Ukázalo se, že basketbal je fenomén, nejen v Evropě, ale po celém světě. Myslím si, že EuroBasket ukázal i to, jakým směrem se tento krásný sport ubírá. Pro nás, co máme rádi basketbal, bylo skvělé, že jedna ze skupin byla v Praze, a bylo vidět, jak důležité je mít O2 arénu. Hala byla na zápasy české reprezentace vyprodaná, což jen svědčí o tom, že basketbal má v České republice své místo. Podle toho, co víme, byl český basketbal dokonce ziskový, a to díky zájmu všech fanoušků a partnerů. Určitě je to tedy věc, která pomohla basketbalu jako takovému a my budeme rádi, když z pozice klubů budeme moci vše poslat dál.

Za dvěřmi je letošní sezona. Chtěl bych okomentovat hlavní pilíře, což je ekonomika, rozpočet, zázemí pardubického klubu a sportovní cíle. Co se týká ekonomiky, jsem nesmírně rád, že vám mohu představit nového generálního partnera, pardubickou společnost KVIS, která patří do holdingu enteria. Pro pardubický basketbal je to velice důležitá věc, a to nejen proto, že jde o stabilní společnost, ale i proto, že je pardubická. A pokud máme uspět, musíme reprezentovat kraj a město Pardubice, což se dělá úplně jinak s lidmi, kteří v tomto kraji žijí. Jsem tudíž naprosto pevně přesvědčen o tom, že se jedná o skvělé spojení. Tímto bych také chtěl poděkovat Statutárnímu městu Pardubice a Pardubickému kraji, že máme takto stabilní podporu, což je jeden z pilířů nejenom pro A-tým, ale samozřejmě i pro mládež. Jsme rovněž rádi, že ve spolupráci pokračuje i drtivá většina partnerů. Naším úkolem je toto portfolio partnerů dále rozšiřovat, abychom byli schopni splnit všechny cíle, které si dáváme.

Jedním z těchto cílů je hledat do našeho týmu akcionářů dalšího investora. Jednání samozřejmě probíhají. Chceme vybrat osobu, firmu či společnost, která má k našemu městu nějaký vztah a bude o spolupráci s námi uvažovat v dlouhodobějším hledisku. Co se týká rozpočtu klubu, ten budeme držet ve stejné výši jako v minulé sezoně. I tak je to samozřejmě velmi náročné, museli jsme si udělat pečlivou analýzu v každé nákladové oblasti, abychom zaručili kvalitu našeho A-týmu a mohli naplňovat naše ambice.

Klub nepracuje pouze s partnery, ale má i vlastní projekty, ve kterých chceme pokračovat, ať už projekt Hrajeme spolu za Pardubice, ve spolupráci s pardubickou komorní filharmonií, tak Beksa Business Club, což je práce s partnery tak, abychom mohli vnímat jejich potřeby a ambice, a zároveň abychom mohli co nejlépe šířit povědomí o jejich značce.

V neposlední řadě, možná však na prvním místě, je to, abychom z toho měli všichni radost, což platí zejména směrem k našim fanouškům. Naším přáním a cílem je, aby jich do hlediště chodilo co nejvíce. Permanentní vstupenky jsou v prodeji od začátku září a nás velice těší, že je o ně poměrně velký zájem. 

Naším dalším cílem - nikoliv pouze v tomto roce, protože je to náš cíl už asi posledních 10 let - je zlepšení našeho zázemí. Sídlíme v hale Dukla, která už pro potřeby nejvyšší basketbalové ligy mnoho let nevyhovuje, tudíž by byla zapotřebí její rekonstrukce, a to zdaleka ne pouze kvůli A-týmu, ale i kvůli tréninkům veškeré mládeže. Domácí utkání hrajeme ve Sportovní hale Dašická, přičemž zde bych rád poděkoval Pardubickému kraji, neboť je to krajská hala a my jsme moc rádi, že do letošní sezony vstoupíme s rekonstruovanou palubovkou a lepším osvětlením. Bavíme se o investici 1,5 až 2 000 000 Kč, takže si toho opravdu moc vážíme.

Pokud jde o náš vysněný projekt Dukla sportovní, zde se vzhledem k okolnostem dnešní doby a výraznému nárůstu cen řeší, jak dál s tímto projektem víceúčelové sportovní haly pro míčové sporty. Náš klub nutně potřebuje vlastní zázemí, je to x-faktor rozvoje a budoucnosti tohoto klubu. Potřebujeme halu, kde můžeme obchodovat reklamní prostory, skyboxy, kde můžeme pořádat mládežnické turnaje a nabídnout daleko lepší servis všem partnerům i sportovcům.

Poslední věcí, kterou bych chtěl okomentovat, je sportovní rovina. Všichni víte, že naším přáním je vrátit se do evropských pohárů, které řídí FIBA, jimiž jsou Basketball Champions League a FIBA Europe Cup. Ze sportovního pohledu bychom museli hrát minimálně finále Kooperatibva NBL, abychom na účast v nich mohli pomýšlet. V současnosti působíme v evropském poháru Alpe Adria Cup, který má menší kvalitu, nicméně vítáme možnost mezinárodní konfrontace. Předloni jsme jej vyhráli a v loňské sezoně jsme skončili druzí, takže i v novém ročníku máme minimální cíl v podobě postupu ze základní skupiny, přáním je samozřejmě opětovně hrát finále. Dalším cílem je postup do FINAL 4 Českého poháru, což se nám v posledních letech poměrně dařilo, a tím základním konečně po několika letech prolomit semifinálovou bránu Kooperativa NBL a postoupit v ze čtvrtfinále. Vždy před začátkem nové sezony chceme být ambiciózní a říct, že chceme uhrát ten nejlepší výsledek, protože jedině toto nás bude motivovat k co nejlepším výkonům a výsledkům."

Dino Repeša, trenér BK KVIS Pardubice:

"Nejprve bych chtěl poděkovat našim partnerům a společnostem KVIS a enteria za finanční podporu, která je pro nás hodně důležitá. Také bych chtěl poděkovat managementu, za práci, kterou odvedl během letních měsíců, protože se nám podařilo přivést dva velmi dobré zahraniční hráče: zkušeného pivota Roberta Rikiće a mladého, nadějného Matea Čolaka, jenž bude hrát na pozicích 3 a 4. Dalším novým hráčem je Jan Štěrba, který pro mě hrál v USK Praha. Viděl jsem, jak se každým rokem zlepšuje, takže jeho příchod nám také určitě moc pomůže. Zmínit musím i naše dva nové mladé hráče, jimiž jsou Adam Lukeš, reprezentant do 18 let, a Matyáš Vrábel, reprezentant do 20 let. Zatím sd oba jeví velice dobře, dostávají potřebné minuty a umí je využít.

Já osobně jsem se připojil k týmu až v průběhu přípravy, teprve když jsme skončili s chorvatským národním týmem na EuroBasketu v Berlíně, ale mohu říct, že tým je skvěle připraven. Chtěl bych poděkovat mému asistentovi Vanjovi Miljkovićovi, který odvedl obrovský kus práce. O víkendu nás čeká turnaj v chorvatské Opatiji, kde budeme hrát další dva přípravné zápasy. Myslím si, že to vůbec nebude jednoduché, protože tam hraje tým, který vyhrál bosenskou ligu a hraje Euroligu. Bude to pro nás určitě velký test, abychom viděli, jestli jsme připraveni na ligu. Co se týče cílů, souhlasím s tím, co už tu padlo: určitě chceme vyhrát nějakou medaili v Českém poháru a v Alpe Adria Cupu, v Kooperativa NBL bychom se rádi posunuli zase o krok dál, tedy dostali se mezi nejlepší 4 týmy."

Kamil Švrdlík, kapitán týmu BK KVIS Pardubice:

"Myslím si, že jsme v průběhu přípravy odvedli dobrou práci, jak my, hráči, tak nový asistent trenéra. Teď pro nás bude nejdůležitější, abychom zůstali zdraví, protože když jsme kompletní, tak jsme schopni hrát hodně dobře. V loňské sezoně nás hodně brzdilo to, že jsme nebyli schopni být v kompletní sestavě po většinu zápasů. Co se týče týmu, myslím, že kluci, kteří přišli, jak Robert s Mattem, tak Honza anebo mladí hráči, zapadli skvěle. Nevidím vůbec žádný problém a doufám, že nám to takhle bude fungovat v celé sezoně, protože bych si moc přál uhrát zase medaili. Je to dlouho, co jsem v lize bez medaile a rád bych opět okusil ty boje, které týmy svádějí při snaze o jejich zisk. Nechci ale předbíhat, chceme vyhrát každý zápas, a když se nám to podaří, poté uvidíme, co dál."

Ondřej Joska, předseda dozorčí rady enteria, a. s.:

"Minulý rok jsme tu oznamovali můj vstup mezi akcionáře, což byl stabilizační krok a řekl bych, že se nám povedl. Když jsme začínali, vytyčili jsme si spoustu cílů a ještě mnoho dalších jich je před námi, ale jsem pevně přesvědčený o tom, že jsme na dobré cestě. Dnešní doba nám úplně nepřeje, takže to nepochybně bude velmi těžké. Náš úkol, který jsme si vytyčili i do dalších let, je stabilizovat celou ekonomickou a akcionářskou část klubu, v čemž určitě budeme i nadále pokračovat.

Co se sportovních cílů týče, tak se připojuji k Pavlu Starovi: myslím si, že bychom měli hrát čtvrtfinále jak v lize, tak vlastně čtvrtfinále a potažmo finále v pohárových soutěžích. S tím ale úzce souvisí důležitost zázemí, o kterém jsme se již bavili. Jako firma, která je z Pardubic a která chce v Pardubicích basketbal, protože sem patří, se budeme snažit zázemí nějakým způsobem zlepšit. Bude to určitě trvat dlouho, ale naše podpora tu je a bude stále, protože pardubických basketbal si ji zaslouží. Hlavně abychom byli zdraví a mohli v sezoně předvést své kvality, moc se na to těším."

Pavel Jeništa, předseda představenstva KVIS Pardubice, a. s.:

"Nejdříve bych chtěl krátce představit naší firmu. Jsme tradiční pardubická stavební firma, patříme pod holding enteria a naší hlavní činností je výstavba a rekonstrukce vodovodů a kanalizací, a tomu podobné činnosti. Naši firmu tvoří zhruba 100 zaměstnanců. Nedávno jsme oslavili narozeniny, na trhu působíme již 30 let. Hlavní oblastí naší působnosti je samozřejmě Pardubických kraj, pardubický region, ale působíme v celé České republice.

V rámci naší činnosti se snažíme podporovat jak kulturní, tak sportovní akce, a to dlouhodobě. Naše nové spojení s pardubických basketbalem je určitě výzva. Dáváme do éteru naši značku, kterou spojujeme právě se značkou pardubického basketbalu, a očekáváme, že se s tím tak propojí naše firma, region a sportovní část města. Mluvíme samozřejmě o nejvyšší basketbalové soutěži mužů, ale v rámci naší spolupráce hovoříme i o mládeži, jakožto o  budoucnosti klubu, a o různých dalších projektech, mezi něž patří například Sportovní park Pardubice. Samozřejmě i my vnímáme hendikep, který má pardubický tým, protože nemá odpovídající. Mohu říci, že se budeme snažit pomoci s výstavbou nové pardubické haly, jak jen to bude v našich možnostech. Kdybych měl mluvit o nějakém sportovním cíli z pohledu mě, jako fanouška, určitě je jím postup do semifinále Kooperativa NBL."
 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti