Upravit stránku
04. 09. 2020

Echo tiskové konference


Oficiální tisková konference BK JIP Pardubice a BK Vividbooks Pardubice před začátkem sezony 2020/2021 proběhla dnes dopoledne v hale Dukla. Co na ní zaznělo?

Pavel Stara, předseda představenstva:

O ekonomice klubu...
"Máme obrovský respekt k tomu, co se ve světě děje, a proto jsme museli zvolit jasnou strategii, pokud jde o rozpočet. Zaznamenali jsme nějaké výpadky, hlavně u společností, jichž se součásná situace nejvíce dotýká, ovšem je potřeba poděkovat Statutárnímu městu Pardubice, Pardubickému kraji a všem našim partnerům za podporu. Díky dlouhodovým partnerstvím se nám daří naplňovat rozpočet: není navýšený, ale je v intencích předchozích dvou sezon. Chceme zůstat i po této sezoně ekonomicky zdravou společností, to je pro nás nejpodstatnější."

O projektu Dukla sportovní...
"Jedná se o velmi rozsáhlý projekt. Pro pardubický basketbal je naprosto klíčový, neboť v současných podmínkách nemá smysl náš klub dále rozvíjet - dá se říct, že jsme kočovníci. Zázemí máme a část tréninkových jednotek absolvujeme na Dukle, část tréninků a většinu zápasů hrajeme ve Sportovní hale Dašická, několik projektů situujeme do enteria areny. Co se týče areny, jednáme s městem o nové akcionářské dohodě, protože tak, jak jsou v ní momentálně nastavené podmínky, je to pro nís velice ztížené. Nejen my, ale i ostatní halové sportovní kluby v Pardubicích zkrátka potřebují Duklu sportovní. Tento kočovný život neodpovídá tomu, co už dávno potřebujeme. Veškerou naši energii vkládáme do rozvoje klubu jako takového, včetně mládeže, a také jednáním o projektu Dukla sportovní."

O fanoušcích v hledištích...
"Minulá sezona skončila předčasně, zápasová pauza už je hodně dlouhá. Všem chybějí zápasy, emoce... Tahle branže se dělá pro fanoušky, takže si nepřejeme nic jiného, než aby mohli být v hledišti v co největším počtu. Fanoušek je ten, kdo nám dává hodnocení, a když nebude moct být v hale, je to průšvih. Pojďme do toho všichni a potkávejme se v hale, byť s určitými pravidly."

Martin Marek, generální manažer:

O skládání týmu...
"Vypuknutí koronavirové pandemie přineslo několik abnormalit na trhu, konkrétně u zahraničních hráčů, nebo v roztočení platové spirály u českých hráčů. My jsme v tomto směru zaznamenali nějaké ztráty, ale ekonomická disciplína je pro nás nejdůležitější a budeme ji držet i do budoucna. Měli jsme jasně dané finanční mantinely, přes které jsme nešli, například v případě Viktora Půlpána. Současná krize a nejistota nás jen utvrdila ve správnosti této cesty. Hodláme se soustředit na rozvoj vlastního talentu a budeme daleko intenzivněji vyhledávat nové talenty. Držíme dál jasnou strategii: pracovat s českým základem."

O pozici sportovního ředitele...
"Jsme velmi rádi, že se nám opět podařilo vytvořit pozici sportovního ředitele. S Radkem Nečasem jsme domluveni na tříleté spolupráci. Kromě kompetencí směrem k A-týmu má v gesci spoustu dalších věcí, . V současné době, kdy u mladých hráčů koordinujeme jejich studijní plány, stravu, zdravotní stav, tréninkovou a zápasovou zátěž, individuální tréninky atd., na to potřebujeme personální kapacitu. Z tohoto pohledu jsme rádi, že jsme Radka přijali, protože si troufnu říci, že v personální oblasti se doopravdy stáváme top v České republice."

O cílech do nové sezony...
"Prvním, krátkodobým cílem je uspět ve finále Alpe Adria Cupu. V průběhu celého ročníku 2019/2020 jsme v tomto evropském poháru neprohráli a máme velké odhodlání celou soutěž vyhrát. Tímto bych rád pozval všechny fanoušky na finálovou odvetu do enteria areny, která se bude hrát ve středu 9. září od 18 hodin. Pokud jde o nový ročník Alpe Adria Cupu, původně bylo přihlášeno 16 týmů, ovšem situace je poměrně nepřehledná. Rakousko má nejtvrdší podmínky, co se týče koronaviru, a všechny jeho čtyři týmy se odhlásily. Momentálně je tedy v soutěži 12 týmů, nicméně vedení AAC ještě vyčkává. V každém případě jestli se Alpe Adria Cup znovu rozeběhne, rádi bychom tuto soutěž hráli. V Kooperativa NBL půjdeme postupnými kroky. Chceme postoupit do nadstavbové skupina A1, ale zásadní pro nás budou interní a dílčí cíle."

Radek Nečas, sportovní ředitel:

O složení týmu...
"V létě jsme jednali se všemi mladými hráči, s některými o prodloužení jejich stávajích kontraktů, s jinými o nových smlouvách. S většinou z nich jsme našli společnou řeč, a tak aktuálně máme pod smlouvou 10 odchovanců, což je, myslím, v dnešním profi-sportu naprosté unikum. Může to znamenat, že během sezony budeme mít výkyvy, ale výhledově, do budoucna, je to jednoznačně naše cesta. Pro to, abychom udrželi kvalitu hry, máme zkušenější hráče: ať už Tomáše Vyorala, Kamila Švrdlíka, nebo třeba i Davida Škrance, který už by měl být stálým lídrem týmu."

O nových hráčích...
"Po odchodech několika hráčů jsme samozřejmě chtěli tým vhodně doplnit. Z Brna se po ročním hostování vrátil Petr Heřman, fyzicky disponovaný hráč, který bude platný na obou stranách hřiště. V obraně velmi dobře komunikuje, trenéři jsou rádi, že máme i takovéhle typy. Jakub Merešš je skvělý atlet, který patřil mezi top hráče slovenské ligy a je členem slovenské reprezentace. Vidíme v něm velký potenciál, protože je hladový a chce na sobě pracovat. T.J. Dunans je univerzální hráč, což prokázal i ve svých předchozích evropských angažmá. Jsme pevně přesvědčeni, že pro náš tým bude velkým přínosem, a to nejen díky své atletičnosti a nesporným basketbalovým kvalitám, ale i zkušenostmi."

O mladých hráčích v přípravě...
"V přípravném období jsme měli více porážek, ale je potřeba říci, že od trenérů dostávali příležitost všichni hráči. Například Vojta Kalný, který podepsal víceletý kontrakt, dostal hodně šancí. Za dobu, co s námi trénuje, udělal obrovský pokrok, za což jsme moc rádi. Doufáme, že v téhle práci bude pokračova, a to nejen on, ale i ostatní mladí hráči."

Ken Scalabroni, trenér:

O přípravě...
"Všechny součásti tréninku, které patří do tohoto přípravného období, jsme se snažili dělat ve vysoké intenzivě. Hodně jsme běhali, posilovali, samozřejmě trénovali v hale. Do nové sezony půjdeme s odlišným týmem. Ztratili jsme dlouholetého kapitána Radka Nečase, Viktora Půlpána a Ozrena Pavloviče, Ondřej Kohout ukončil kariéru. Největší výzvou je pro nás zapracování nových hráčů a dát jednotlivým hráčům jejich role, které by měli plnit. Je to proces, který bude nějakou dobu trvat, ale věřím, že budeme úspěšní. Noví hráči pracují velmi dobře, mají lidské i basketbalové kvality, aby našemu týmu pomohli. Je jen otázkou času, než se dostaneme do sebevědomějšího a konstantnějšího projevu, zkrátka tam, kde chceme být."

O nových hráčích...
"T.J. je tu týden, potřebuje čas, aby si zvykl. Všichni ale už vidíme, že nás bude bavit mít ho v týmu. Je to hráč, který může hrát na více pozicích, výborný atlet. Dokáže bránit, skórovat, nehraje sobecky: když vidí volného hráče, pošle mu míč, čímž zapadá do konceptu naší hry. Jakub Merešš je mladý hráč, velmi, velmi hladový. Také výborný atlet, fyzický, silný. Chtěl udělat další krok ve své kariéře a náš klub vnímá jako prostředí, v němž se může posunout. Můžu říct, že pro Pardubice je to skvělý podpis. Petr Heřman se vrátil zpátky z Brna. Je v dobré fyzické formě, opravdu tvrdě na sobě maká, ale i u něj to bude proces."

O roli Michala Svojanovského...
"Michal je nováček v A-týmu. Pro nás je důležité, že smlouvou na 3 roky udělal jasný závazek vůči klubu. Přijal výzvu posouvat se dál. My si uvědomujeme, že bude potřeba trpělivosti, protože ho házíme do rybníku, aby plaval. V přípravných zápasech měl dobré okamžiky, ale je jasné, že přicházejí i momenty, kdy je to pro něj složitější. Náš úkol je tlačit ho furt dopředu, ale i on musí chtít sám sebe tlačit stále dopředu."

O novém kapitánovi Kamilovi Švrdlíkovi...
"Kdybyste s Kamilem strávili nějaký čas, věděli byste, že má rád legraci, umí si z lecčeho udělat srandu. Jakmile se ale začne trénovat a hrát, vždycky jde do všeho na 100% a to samé vyžaduje i od ostatních spoluhráčů. V přípravě jsem sledoval, jak se snaží komunikovat s mladými hráči, řekl bych, že dozrává jako lídr našeho týmu. Vůbec nepochybuji o tom, že jím bude!"

Kamil Švrdlík, kapitán týmu:

O nadcházející sezoně...
"Samozřejmě všichni v týmu sledujeme, v jaké situaci je celá společnost. Za všechny hráče bych proto rád poděkoval vedení klubu, jak všechno funguje a my se můžeme soustředit jenom na basket. Dá se říct, že se připravujeme tak, jako by se nic nedělo. Nikdo v týmu nepřemýšlí o tom, že by se sezona neměla dohrát, bereme sezonu tak, že normálně proběhne. Samozřejmě vnímáme, že na zápasech chybí fanoušci, což nás pochopitelně mrzí, ale věříme, že situace se bude postupně zlepšovat a diváci se vrátí do haly v co největším počtu. Co se týče nás, tým se obměnil, z tohoto pohledu je před námi stále spousta práce, aby se začlenili noví hráči. V sezoně chceme předvádět co nejlepší basketbal a věříme, že se nám bude dařit."

Tomáš Urban, manažer mládeže:

O novém generálním partnerovi...
"Do sezony vstupujeme s novým generálním partnerem. Sezona 2018/2019 byla poslední pod hlavičkou Synthesie, jíž patří velké poděkování za podporu pardubického basketbalu. Loňskou sezonu jsme odehráli bez titulárního partnera a intenzivně jsme hledali nový subjekt, s nímž bychom chtěli spojit své jméno a produkt, který vytváříme, a zároveň subjekt, který by se chtěl spojit s námi. Našli jsme společnost Vividbooks, "Oživlé knihy". Po intenzivnější diskusi jsme se shodli, že jak nám, tak druhé straně dává smysl propojení sportu a vzdělávání, takže jsme se dohodli na víceleté spolupráci. Doufáme, že nová éra bude stejně úspěšná, jako byla éra pod hlavičkou Synthesie."

O nadcházející sezoně...
"Do nového ročníku vstoupíme ve všech hlavních kategoriích, od první ligy mužů, v níž bude hrát tým U23, až po minižactvo, kde máme dva týmy v kategorii U11. Stejně jako v předchozích sezonách, i v té příští jsme se snažili zajistit mezinárodní konfrontaci, ale aktuálně je to nemožné. Na konci září jsme měli pořádat turnaj evropské basketbalové ligy, ale většina týmů nemůže, nebo nechce přijet, takže se budeme soustředit na domácí soutěže. Pokud se však rozvolní aktuálně platná opatření, budeme připraveni vyjet na turnaje do zahraničí, nebo pozvat zahraniční týmy k nám do Pardubic."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti