26. 01. 2019

Důležitý triumf

Po dvou porážkách Beksa v Kooperativa NBL zabrala a vybojovala nesmírně cenné vítězství v Opavě. A zcela zaslouženě, neboť vedla od začátku až do konce.

21. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 82:89
(13:27, 23:16, 16:27, 27:22)

Oba trenéři počítali ztráty na pozicích podkošových hráčů: domácí Petr Czudek se musel obejít bez Martina Gniadka a Václava Bujnocha, pardubický Levell Sanders nemohl využít služeb Ondřeje Kohouta, kterého v den utkání připoutala na lůžko horečka.

V základní sestavě se, pro mnohé překvapivě, objevil benjamínek Michal Svoboda - a hned od startu zářil!

Ještě nebyly odehrány ani 3 minuty, Majk už měl na kontě dvě proměněné trojky, jeden získaný míč a po něm snadný koš z rychlého protiútoku (!), a tak se 8 body podílel na našem úvodním náporu 0:11!!! "Začali jsme výborně, čemuž hodně pomohl Michal Svoboda. Nejen svými čtyřmi trojkami, ale i obrovskou energií v obraně," cenil si kouč Levell Sanders přínosu nejmladšího hráče týmu. Šlapala však celá pětice na hřišti. Velmi precizně jsme pracovali v obraně, tlačili jsme opavské hráče do těžkých střel, a ti tak dlouho střádali bodíky jen z čáry trestného hodu. Náš náskok narůstal: do 8. minuty jsme přidali další tři trojky - dvě rozparáděný Michal Svoboda a jednu Richard Williams - a byli jsme vpředu již o 18 bodů (5:23)!!!

Slezany povzbudily dvě přesné trojky ze závěru čtvrtiny (Šiřina a Štěpánek), na začátku druhé části nám narušili útočnou pohodu zónovou obranu a po našich dvou ztrátách se šňůrou 7:0 přitáhli na 17:27. Na přelomu úvodních dvou čtvrtin jsme více než 3 minuty neskórovali, než se režisérské taktovky chopil Richie Williams: nejprve úspěšně trojkoval, poté po nájezdu vyzval ke snadnému koši Kamila Švrdlíka a záhy sám přidal koš s faulem - v 15. minutě jsme vedli opět výrazněji (21:36).

I tentokrát se však náš slibný náskok velice rychle rozplynul. Domácí nejprve nastříleli 11 bodů v řadě, aby do konce poločasu natáhli svou šňůru až na 18:4, díky čemuž se přitáhli na nejmenší možný rozdíl. V tomto úseku nás hodně trápily ztráty míče (v první půli z nich Opava vytěžila 12 bodů) a soupeřovy útočné doskoky.

Hned na začátku druhého poločasu navíc Jakub Šiřina trojkou vyrovnal na 42:42... Náš prapor pozvedl nečekaný střelec Radek Nečas. Kapitán Beksy nejprve zůstal úplně volný na trojce a mířil přesně (šlo o jeho první úspěšný tříbodový zásah v sezoně), poté skóroval v rychlém protiútoku koš s faulem a odtáhl nás na 46:53. Přežili jsme i skvostnou pasáž domácího Radima Klečky, který trefil za 1,5 minuty tři trojky! Poslední tříminutovku třetí čtvrtiny jsme ovládli šňůrou 0:10 - uzavřel ji trojkou Kamil Švrdlík - a byli jsme vpředu o 12 bodů.

Fenomenální Radovan Kouřil nás trápil celý zápas, ale v poslední čtvrtině vystřihl parádní výkon a svými 15 body (!) dlouho držel svůj tým v kontaktu. 46 sekund před koncem se domácí přiblížili na 80:84, jenže v koncovce několikrát faulovaný Richard Williams skvěle proměňoval trestné hody (v posledních 80 sekundách měl bilanci 7/8) a udržel nás vpředu až do konce. "Stejně jako v minulých zápasech, kdy jsme také dobře začali, jsme začali dělat chyby a Opava se dostala zpátky do utkání. Pomohla si hlavně útočnými doskoky, kde její hráči odváděli dobrou práci. My jsme ale udrželi vedení po celou dobu a jsem moc rád, že jsme zvítězili, protože je to pro nás důležitá výhra," zdůraznil Levell Sanders.

"Zápas byl na začátku hodně nervózní, protože se potkaly dva týmy, které v posledních zápasech nevykazovaly moc dobrou formu," hodnotil duel pivot Kamil Švrdlík. "I když se nám povedl začátek a rychle jsme vedli, zase jsme začali padat do našich chyb, jako v minulých utkáních: ztráceli jsme balón, neproměňovali jsme jasné šance. Naštěstí jsme to ale zvládli a vítězství jsme uhájili, což je pro nás strašně cenné, protože jsme nebyli v dobré situaci. Ukázali jsme charakter, což nás povzbudí do dalších zápasů. Neměli jsme teď dobrou sérii, ale doufám, že tímhle vítězstvím jsme se odrazili od pomyslného dnaa budeme pokračovat v úspěšných zápasech."

Poražené táhli rozehrávači. Radovan Kouřil vylepšil své sezonní maximum o plných 11 bodů: vysázel jich 28 a rozdal 7 asistencí. Z dálky výtečně střílející Radim Klečka přidal 19 bodů (trojky 6/8!) a dvouciferný byl rovněž Jakub Šiřina (11 bodů, ale střelba z pole jen 4/13 a jediná asistence). V soubojích o odražené míče nás hodně trápil Miroslav Kvapil (13 doskoků, z toho 4 v útoku).

Top-skórerem zápasu však byl rozehrávač na druhé straně. Richard Williams. Bez 56 sekund odehrál celé utkání (!), proměnil 6 z devíti dvojek, 3 z pěti trojek a 8 z devíti trestných hodů: suma sumárum 29 bodů (+8 doskoků, užitečnost 36)! Pod košem se prosazoval Kamil Švrdlík, jemuž scházel jediný doskok k ceněnému double-doublu (23 bodů + 9 doskoků, z pole 9/16, trestné hody 4/6), Michal Svoboda zapsal všech svých 14 bodů v první čtvrtině, kdy také odehrál převážnou většinu svých minut. Mužem zápasu byl však veterán Radek Nečas: kapitán Beksy dokonce atakoval triple-double, duel ukončil s bilancí 10 bodů + 12 doskoků + 8 asistencí - jako bonus trefil svoji první trojku v sezoně.