26. 04. 2023

Důležitá výhra

Třetí čtvrtfinálovou porážku v řadě pardubičtí basketbalisté nedopustili! Z palubovky ústecké SLUNETY si odvážejí důležité vítězství, díky němuž před návratem série do Pardubic srovnali zápasový stav na 2-2.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS 4:

SLUNETA Ústí n. L. vs. BK KVIS Pardubice 73:77
(23:22, 20:14, 18:18, 12:23)

Téměř celé utkání jsme se domácím dívali na záda, vedli jsme jen několik desítek sekund. Ještě necelých 9 minut před koncem jsme byli pozadu o 9 bodů, ovšem úsek od 32. do 40. minuty skončil poměrem 10:23, díky čemuž jsme dokázali dlouho nepříznivě se vyvíjející zápas otočit. Do klíčové role se v napínavém závěru obsadil Tomáš Vyoral, jehož dvě úspěšné trojky nám daly do koncovky čtyřbodový polštář. "Znovu se jednalo o velice vyrovnané utkání," předeslal trenér Dino Repeša. "Víme, jak těžké je hrát v Ústí, ale od začátku jsme věřili ve výhru. Klíčová dnes byla koncovka, respektive poslední čtvrtina, kdy v útoku tak silný tým, jakým Sluneta je, dal jen 12 bodů," vyzvedl kouč Beksy zlepšenou defenzívní činnost svého týmu.

Minuli jsme první čtyři střelecké pokusy z pole, k tomu jsme do úvodní pasáže nakupili 3 ztráty míče, a tak na začátku 3. minuty domácí vedli již 8:0. Přesně v polovině první čtvrtiny Delvon Johnson jednou proměněnou šestkou navýšil rozdíl na 9 bodů (15:6), ovšem poté jsme přidali v agresivitě na obranné polovině hřiště a rychlou šňůrou 2:10 jsme se přitáhli do nejtěsnějšího kontaktu.

Na přelomu úvodních dvou čtvrtin - v posledním útoku prvního a v prvním útoku druhého hracího období - Jan Štěrba s Nickem Nealem trefili naše první dvě trojky a poprvé jsme vedli (stav 23:25).

V závěrečném úseku první půle však SLUNETA několikrát rozebrala naši obranu až k pohodlným zakončením zpod koše, k tomu hojně využívala i našich dalších míčových ztrát (12 do půle, Ústí z nich vytěžilo 16 bodů!) a do druhého poločasu vstupovala se 7 body k dobru. Po přestávce jsme bohužel odstartovali velmi nekoncentrovaně, domácí si pomohli několika útočnými doskoky a znovu těžili z našich ztrát: když Spencer Svejcar trefil v 16. minutě během pouhých 7 sekund dvě trojky, rozdíl poprvé narostl do dvouciferné podoby (59:48).

Na startu poslední části jsme stále ztráceli 9 bodů, ale zlepšenou hrou na obranné polovině hřiště jsme se postupně drápali z propasti a necelé 3 minuty před koncem nás úspěšně trojkující Tomáš Vyoral poslal po dlouhé době do vedení (stav 70:71). Klíčovou trefu obstaral tentýž hráč 47 sekund před koncem, kdy přesně zamířil opět zpoza tříbodového oblouku a navýšil rozdíl mimo dosah jediného koše. "Udělali jsme nějaké změny v obraně, a to bylo to, co nám zápas vyhrálo. Pořád to ale není nic zvláštního, je to jeden krok na cestě do semifinále, ale pořád potřebujeme další dva. Soustředíme se na páté utkání," otočil Dino Repeša svou mysl směrem k nadcházejícímu sobotnímu duelu.

"Myslím, že dnes jsme 36 minut tahali za kratší část provazu," uznal rozehrávač Tomáš Vyoral, leč jedním dechem pokračoval: "Stále jsme věřili, že to můžeme otočit. V poslední čtvrtině jsme bojovali a bránili tak, jak bychom to měli dělat pořád, a i díky několika střelám v závěru jsme dokázali zvítězit. Pro nás je to hrozně důležitá psychická vzpruha, jelikož jsme si dokázali, že můžeme vyhrát i v Ústí, navíc jsme SLUNETU udrželi na 73 bodech, což je náš celosezonní průměr. Čeká nás páté utkání, klíčový duel celé série, musíme do něj vstoupit tak, jako jsme dnešní střetnutí končili," burcuje Vyo.

Kompletní zápasové statistiky naleznete na webu NBL.cz.

V závěru týdne se série znovu vrátí do Pardubic, pátý duel se bude hrát v sobotu 29. dubna od 17:30 ve Sportovní hale Dašická. Vstupenky na tento zápas můžete zakoupit již nyní online v síti Ticketportal.