05. 11. 2019

Druhá pohárová výhra

Druhý venkovní zápas v Alpe Adria Cupu přinesl druhé pohárové vítězství! Na palubovce GTK Gliwice jsme ve druhé půli smazali čtrnáctibodovou ztrátu a vezeme výhru o 8 bodů.

ALPE ADRIA CUP, SKUPINA A:

GTK Gliwice vs. BK JIP Pardubice 72:80
(26:20, 16:12, 11:24, 19:24)

Do utkání jsme nakonec nastoupili v plné sestavě, tedy i s Ondřejem Kohoutem a Josefem Potočkem, kteří nedokončili pondělní trénink kvůli zdravotním problémům. V první půli jsme nabrali až čtrnáctibodové manko, které jsme ve třetí čtvrtině smazali a v závěru jsme i díky ofenzivní smršti Tomáše Vyorala zkontrolovali osmibodové vítězství. "Do zápasu jsme vstoupili ospale, limitovaly nás hlavně ztráty: častokrát na nás soupeř ani netlačil a my jsme házeli balón do autu, nebo soupeři do rukou. Z toho plynulo jejich vedení o 10 bodů," hodnotil duel rozehrávač Tomáš Vyoral. "V poločase jsme si řekl, že takhle to dál nejde, začali jsme víc tlačit v obraně, dali nějaké koše z dálky a nakonec jsme myslím zaslouženě vyhráli," doplnil top-skórer utkání.

V polovině první čtvrtiny Kamil Švrdlík nastřádal za pouhých 69 sekund plných 9 bodů (!) - zpod koše i po rychlých protiútocích - a byli jsme o jeden bod vpředu (11:12). Ještě na konci 6. minuty Tomáš Vyoral trojkoval na 15:15, ovšem vinou velkého množství chyb, míčových ztrát a také smůly při zakončení, jsme do poloviny druhé čvrtiny nabrali až čtrnáctibodovou ztrátu: pasáž od 7. do 17. minuty Gliwice ovládla zcela jasně 25:11.

V úvodních dvou čtvrtinách jsme ztratili hrozivých 13 míčů, přičemž většinou to byly ztráty, které hodně bolely, neboť domácí je okamžitě trestali jednoduchými body z rychlých protiútoků - celkem po ztrátách nastříleli 17 snadných bodů!!

Sérií ztrát a několika neproměněných jasných pozic zpod koše jsme bohužel vstoupili i do druhého poločasu, ovšem v útoku často chybovali i domácí, a tak jsme dostali šanci, kterou jsme využili. V úseku mezi 25. a 27. minutou jsme nastříleli 12 bodů za sebou, i díky dvěma přesným trojkám Ozrena Pavloviče, a 13 minut před koncem Prokop Slanina otáčel na 47:48! V momentech, kdy jsme neztráceli míče, jsme měli navrch: v 32. minutě Radek Nečas posunul průběžný stav na 55:58. Jenže záhy jsme nakupili další ztráty a domácí si po šňůře 9:0 vzali své vedení zpět.

Ne však na dlouho.

V závěrečné šestiminutovce se obsadil do hlavní role Tomáš Vyoral. V rozmezí 5,5 minuty nasázel 13 rychlých bodů (tři trojky a dva nájezdy!), což nám spolu s vystupňovaným úsilím v obraně vyneslo výhodnější pozici do koncovky: 79 sekund před koncem jsme měli k dobru slibných 6 bodů (72:78) a koncovku jsme již plně kontrolovali. "V druhém poločase jsme bránili tak, jako v posledním ligovém na USK," vyzvedl Tomáš Vyoral naši zlepšenou defenzivní činnost. "Tohle musí být naše cesta i v sobotu v Opavě," ihned po zápase zapřemýšlel nad sobotním pokračováním NBL. "Kdybychom v Opavě zaspali začátek tak, jako v Polsku, bude v poločase konečná. Musíme hrát od první minuty tak, jako jsme tady odehráli druhý poločas."