29. 01. 2018

Drtivých posledních 15 minut

V polovině 3. čtvrtiny remíza, nakonec bezmála 30bodové vítězství! Beksa zcela ovládla závěrečnou pasáž souboje o průběžné 2. místo a Opavu složila o 26 bodů!

19. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. BK Opava 96:70
(29:19, 14:25, 28:13, 25:13)

Body: Spearman 16, Pandula 15, Potoček 13, Kent 13, Švrdlík 11, Martin 9 (+9 d.), Welsch 8 (+8 as.), Nečas 4, Kohout 4 (+10 d.), Půlpán 3 (+4 as.) - Klečka 14, Zbránek 13, Kvapil 10, Bujnoch 10, Gniadek 9, Dragoun 7, Šiřina 5 (+5 as.), Bukovjan 2

Hráč utkání: Jiří Welsch
Diváků: 1058

Kdo by to byl řekl, když v 26. minutě Václav Bujnoch srovnal na 57:57, že Beksa triumfuje takovým rozdílem... K cennému vítězství, které přišlo po dvou těsných porážkách (s Děčínem a v Nymburku), se odrazila na konci třetí čtvrtiny, kdy vysázela 14 bodů v řadě. "Po našem dobrém začátku se Opava ve druhé čtvrtině vrátila do zápasu. O přestávce měl Ell Sanders v šatně stručný, ale důrazný hovor, a zabralo to," podotkl trenér Tomáš Bartošek. Úsek od 26. do 40. minuty skončil 39:13...

Začátek nám sedl, základní sestava vstoupila do zápasu velice dobře.

I díky dvěma trojkám Dušana Panduly jsme ve 3. minutě vedli už 13:2, v závěru první čtvrtiny, po šňůře 9:2, jsme odskočili do 13bodového trháku (27:14). "Vstup do utkání se nám podařil. Velmi dobře jsme bránili, hráli jsme rychle dopředu a v útoku jsme si dobře pouštěli míč," chválil svůj tým trenér Bartošek. Místo dalšího navýšení rozdílu ve skóre - a šance na to byly - však přišla opavská korekce.

Klíčové faktory soupeřova návratu do utkání byly tři:
za 1. naše ztráty, za 2. nůše opavských doskoků pod naším košem - "Oni měli prakticky v každém útoku dvě střely," glosoval to Kamil Švrdlík -, a za 3. přesné opavské trojky. "Ve druhé čtvrtině jich trefili pět a právě díky trojkám a útočným doskokům, které jim daly energii, se vrátili do zápasu," podotkl Tomáš Bartošek.

Slezané sehráli svoji nejpovedenější pasáž mezi 12. a 18. minutou, kdy ze stavu 34:21 otočili na 38:42!

"Ve 3. čtvrtině jsme se vrátili k obraně, jakou jsme se prezentovali v úvodu zápasu, přestali jsme dělat hloupé ztráty a hlavně jsme nepustili Opavu k útočnému doskoku," vyjmenoval Bartošek pozitivní aspekty, kterými jsme pozvedli naši hru. Opava s námi držela krok do poloviny třetí čtvrtiny (57:57), jenže úsek od 26. do 31. minuty jsme zaznamenali 16 bodů v řadě (!) a 6 minut před koncem Viktor Půlpán košem s faulem zaokrouhlil rozdíl na 20 bodů (82:62). Nejvíce jsme vedli v úplném závěru - 96:68. "Bylo velmi důležité, že i když jsme vedli o 15 bodů, furt jsme pokračovali ve stejném tempu dál, až do konce," doplnil Tomáš Bartošek.

"Byl to zápas dvou rozdílných poločasů," navázal na trenérova slova pivot Kamil Švrdlík. "V první půli jsme nechávali Opavu útočné doskakovat, nabídli jsme jim spoustu jednoduchých košů. To jsme ve druhém poločase omezili a sami jsme pokračovali v naší bodové produkci, což se projevilo konečnou výhrou o 26 bodů," doplnil jeden z pěti dvouciferných střelců našeho týmu.

Sedm hráčů našeho týmu zapsalo mezi 8 a 16 body, z toho pět dvouciferný počet.

Při své premiéře v pardubickém dresu se Brandon Spearman blýskl 16 body (dvojky 5/7, trojky 2/2), Dušan Pandula jich zaznamenal 15 (trojky 3/4). Josef Potoček (trojky 3/6) a Jackson Kent (dvojky 4/6, trestné hody 5/7) nastřádali shodně po 13 bodech, Kamil Švrdlík jich nastřílel 11. V opavském týmu, který ve druhé půli přidal k 9 úspěšným trojkám z prvního poločasu už jen 2, se nejvíce prosadil rozehrávač Radim Klečka (14 bodů, trojky 2/3), Filip Zbránek přidal 13 bodů (trojky 3/5).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu České basketbalové federace.

Střelba za 2 body:62,2% (28/45)31,8% (14/44)
Střelba za 3 body:34,6% (9/26)37,9% (11/29)
Trestné hody:72,2% (13/18)60% (9/15)
Doskoky (z toho útočné):52 (13)33 (12)