08. 04. 2021

Drama s dobrým koncem

Po velmi dobře odehraných 32 minutách přišel nečekaný výpadek a ztráta šestnáctibodového vedení, ovšem Beksa nakonec uhájila v bitvě s Kolínem čtyřbodové vítězství.

8. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. BC Geosan Kolín 70:66
(18:18, 16:13, 23:12, 13:23)

Po velmi vyrovnaném prvním poločase, v němž si ani jeden tým nevytvořil vyšší než pětibodové vedení, jsme skvěle odehranou třetí čtvrtinou - zdálo se - nakročili k přesvědčivému vítězství: ještě v 32. minutě jsme byli vpředu o slibných 16 bodů. Jenže pak se začaly dít věci... "Myslím, že 32 minut jsme nechci říct, že vládli, ale Kolín jsme drželi za námi. Přechodem do zónové obrany nás ale úplně vyvedl z tempa a my jsme nebyli schopni nic trefit, ani si vytvořit nějakou příležitost, jak zápas zlomit v a klidu ho dohrát," okomentoval trenér Adam Konvalinka nervydrásající koncovku. Geosan se na nás v napínavém závěru dotáhl, leč do vedení jsme ho ani jednou nepustili a o našem triumfu rozhodli v posledních 70 sekundách skórující T. J. Dunans a Dominez Burnett.

Po sedmi minutách jsme ztráceli 9:11 - o plných 9 bodů Geosanu se postaral Lee Skinner. Po 13 minutách platil průběžný stav 24:25 - rozparáděný Skinner měl na kontě již 16 bodů! V první půli ani jeden tým nevedl o více než 5 bodů, přičemž se hrálo na nezvykle nízké skóre. Značný vliv na to měla tristní střelba z dálky (trojky 1 - 1...).

Třetí čtvrtina byla z naší strany jednoznačně nejpovedenější pasáží. V její polovině nám Prokop Slanina zajistil vůbec poprvé dvouciferný náskok (48:38), a když jsme pasáž od 27. do 30. minuty ovládli poměrem 9:0, vedli jsme 11 minut před koncem až o 16 bodů (57:41)!

Stejný rozdíl platil ještě v polovině 32. minuty (59:43). "Myslím, že tři čtvrtiny jsme byli lepší tým," uvedl rozehrávač Tomáš Vyoral.

Geosan však přešel do zónové obrany a náš tým naprosto vypadl z útočného rytmu.

Úsek od 32. do 38. minuty vyzněl mnohem lépe pro hosty (7:23!!!), kteří dvě minuty před koncem srovnali na 66:66!

V napínavé koncovce bylo velice důležité, že jsme soupeře nepustili do vedení. Několikrát jsme kolínské hráče dotlačili do těžkých střel, naopak v útoku se prosadil ve vymezeném území zapomenutý T. J. Dunans a po něm i Dominez Burnett: ten 20 sekund před koncem dvěma proměněnými šestkami posunul rozdíl ve skóre mimo dosah jediného koše a zajistil nám příznivější pozici do koncovky. "Naše agresivita byla dnes mnohem lepší než v minulém zápase, ale nebyli jsme schopni si ji udržet po celý zápas. To se nám v play-off může vymstít mnohem víc než dneska, kdy jsme sice urvali vítězství, ale v play-off nás to může stát všechno," doplnil Adam Konvalinka své hodnocení.

Statistiky

Šest hráčů Beksy zapsalo mezi 8 a 19 body.

Týmovým top-skórerem byl Tomáš Vyoral, jenž především díky stoprocentním dvojkám (6/6) a velmi dobrým trestným hodům (4/5) zaznamenal 19 bodů, druhým dvouciferným střelcem byl Kamil Švrdlík (14 bodů, z pole 6/10). Poražení měli svého bodového lídra v Lee Skinnerovi, autorovi 23 bodů (z pole 9/20, trestné hody 3/3), kolínského lídra Adama Číže jsme udrželi na velice solidních 7 bodech (z pole 1/9, trestné hody 5/5).