18. 12. 2021

Došly síly

Poslední předvánoční utkání Beksa bohužel nezvládla. Limitováni zraněními a faulovými problémy jsme byli ve hře o výhru až do poslední čtvrtiny, domácí Brno si však vítězství vzít nenechalo.

18. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Basket Brno vs. BK JIP Pardubice 82:67
(23:26, 22:11, 15:17, 22:13)

První čtvrtinu jsme odehráli velmi dobře, nastříleli jsme v ní 26 bodů. V následujících třech hracích obdobích jsme však nastřádali celkem pouhých 39 bodů, což v konečném účtování nemohlo stačit k zisku desátého ligového vítězství. "Myslím si, že jsme se zbytečně dostali do problémů s fauly a ve druhém poločase nám kvůli užší rotaci asi trošku došly síly," uvedl asistent trenéra Adam Konvalinka. "Brno vyhrálo zaslouženě. Nechci říct, že nás od začátku "vařilo", ale točilo mnohem víc hráčů a na konci to bylo znát."

Větší část první čtvrtiny patřila nám, vypracovali jsme si v ní až 8bodový náskok (10. minuta - 18:26). Na přelomu úvodních dvou částí hry však domácí nastříleli 7 bodů v řadě a pasáž od 10. do 20. minuty ovládli 27:11!

Velký problém pro nás představovaly faulové problémy pivotů Phila Henryho (4 osobní chyby během necelých 5 minut ve hře!) a Danteze Waltona (3 fauly), navíc jsme ve druhé čtvrtině inkasovali 10 bodů z rychlých protiútoků (sami jsme z brejku neskórovali ani jednou) a pryč byla i naše aktivita na útočném doskoku (v první části 4, ve druhé 0). V ofenzívě nás drželo produktivní duo Kamil Švrdlík (18 bodů!)-Tomáš Vyoral (10).

Ve třetím hracím období se naše potíže s fauly ještě prohloubily. Kamilovi Švrdlíkovi byly odpískány dvě rychlé osobní chyby (celkem 4), Phil Henry se vyfauloval, k tomu David Pekárek do druhé půle vinou zranění vůbec nezasáhl... Přesto jsme třetí čtvrtinu dokázali vyhrát a zkraje čtvrté jsme se přitáhli na rozdíl čtyř bodů (stav 60:56), nicméně záhy měl na kontě 4 fauly i Dantez Walton... Zápas se definitivně zlomil mezi 31. a 33. minutou, kdy Brno šňůrou 10:0 poprvé získalo dvouciferný náskok (70:56). "Ve druhém poločase jsme trochu alibisticky sklouzli k tomu, že jsme se snažili utkání zachránit střelbou z dálky, ale to nebyl úplně klíč," doplnil Adam Konvalinka.

Top-skórerem zápasu byl rozehrávač Tomáš Vyoral. "Už tak hrajeme zápasy pomalu v sedmi lidech, a když po 10 minutách všichni naši dlouzí hráči mají 3 fauly, a ještě k tomu se zraní David Pekárek, nemáme pomalu s kým hrát. Dřív nebo později to muselo být znát. Vydrželi jsme to do půlky třetí čtvrtiny, ale pak jsme odpadli," nastínil Vyo zásadní problém. Tím dalším byla podle něj špatná selekce střel. "Přecházeli jsme některé volné pozice, které jsme měli vystřelit a nevystřelili jsme je, a opačně. Zadruhé jsme se z dálky hrozně trápili. Jenom dva hráči dali dvouciferný počet bodů, to asi nejde uhrát," dodal lídr Beksy.

Klíčová čísla:

• body z rychlých protiútoků 22 - 10
  • trojky 28% (6/21) - 16% (4/25)
  • trestné hody 84% (22/26) - 61% (11/18)

Měli jsme jen dva výraznější střelce:. Tomáš Vyoral proměnil 8 z 15 střel z pole (z toho trojky 2/4) a 5 ze 6 trestných hodů a k 23 bodům přidal 10 doskoků a 9 asistencí, takže jej jediný doskok dělil od ceněného triple-doublu. Kamil Švrdlík nasázel 18 z 20 bodů již v první půli (z pole 8/15, trestné hody 3/5). Vítězové měli ve svém středu čtyři hráče, kteří nastříleli 12 a více bodů, nejvíce se dařilo Šimonu Puršlovi (18 bodů, z pole 7/13, trestné hody 4/4).