01. 04. 2023

Dominantní výhra

To byla jízda! Beksa poprvé v letošní sezoně setnula Brno, toho času druhý tým tabulky, a tři kola před koncem nadstavbové části si zajistila přímý postup do čtvrtfinále play-off!

12. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK KVIS Pardubice vs. Basket Brno 97:77
(27:20, 28:24, 25:10, 17:23)

Kdo by to byl řekl, že nedávnému lídrovi NBL vysázíme do půle 55 bodů, na začátku poslední čtvrtiny povedeme téměř o 30 a dojdeme si pro zcela suverénní a plně zasloužený triumf? Naposledy jsme prohrávali na konci 4. minuty (7:10), v dalším průběhu zápasu jsme postupně navyšovali rozdíl ve skóre až na maximálních 29 bodů (v úvodu čtvrté čtvrtiny 84:55 a 87:58). "Gratuluji našemu týmu, za tuto výhru jsme hrozně rádi," uvedl asistent trenéra Vanja Miljković. "Je pro nás nesmírně důležitá především proto, že chceme před play-off udržet čtvrtou pozici," zmínil základní cíl, spočívající v uhájení aktuální čtvrté příčky.

Vítězství nad Brnem v součtu s dalšími výsledky znamená, že Beksa má tři kola před koncem nadstavby jistotu přímého postupu do čtvrtfinále play-off. Tři týmy - Opava, Kolín a Ostrava - jsou momentálně srovnané na 6. až 8. místě se shodnou bilancí 16 výher a 17 porážek, přičemž s Opavou a Kolínem máme lepší vzájemnou bilanci, tudíž už nás ani teoreticky nemohou předstihnout.

Jen 2,5 minuty v první čtvrtině jsme se dívali našemu soupeři na záda, přičemž nejvíce jsme ztráceli 3 body (2:5, 5:8 a 7:10). Od samého začátku jsme hráli parádní part na útočné polovině hřiště, kde nám dobře putoval míč a díky tomu jsme si vytvářeli velice dobré pozice pro zakončení - a ty jsme z velké části proměňovali, vždyť v úvodních 13 minutách jsme proměnili 16 z 23 střel z pole a vedli 38:24!. "V prvním poločase se nám sice dařilo na útočné polovině, ale i Brno jsme nechali rozjet a často skórovat," poukázal pivot Robert Rikić na skutečnost, že druhému týmu tabulky jsme sice v první čtvrtině nasázeli 27 bodů a ve druhé ještě o bod více, leč sami jsme inkasovali taktéž slušnou porci 44 bodů.

Razítko na naše nesmírně důležité vítězství jsme dali výtečně odehranou třetí částí.

V jejím úvodu se hosté na chvíli přitáhli na jednociferný rozdíl (22. minuta - stav 57:48, 24. minuta - stav 59:50), jenže záhy jsme nastříleli 8 bodů v řadě a do konce 30. minuty jsme natáhli naši šňůru až na 21:4 (!). Hned na startu poslední čtvrtiny Nick Neal zvyšoval na 84:55 a bylo jasné, že konečný výsledek už bude jen otázkou skóre. "Zásadní bylo, že jsme ve druhém poločase dodrželi to, co jsme si řekli o přestávce: podařilo se nám zbrzdit Brno v útoku a více jsme se zaměřili na doskoky," označil Vanja Miljković klíčové faktory našeho triumfu. "Sami jsme v útoku měli 22 asistencí, což dokazuje, že jsme si vytvářeli dobré pozice, jaké jsme chtěli a které jsme proměňovali. Prezentovali jsme se jako tým a přesně to chceme," doplnil asistent Dina Repeši.

"O poločase jsme si řekli, že takhle to nepůjde, na obranné polovině jsme se potřebovali zlepšit," navázal Robert Rikić na Miljkovićovo hodnocení. "Kritická byla třetí čtvrtina, v níž jsme soupeře nenechali snadno skórovat a sami jsme se v útoku prosazovali, takže rozdíl narostl až ke 30 bodům. Dnešního vítězství si opravdu moc vážíme," dodal autor 21 bodů.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.