19. 12. 2020

Devátá porážka

Poločas naděje nestačil. V Kolíně, kde jsme nastoupili citelně oslabeni o čtyři stěžejní hráče, nás potopily ztráty míče a celkově velmi prostupná defenzíva.

15. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BC Geosan Kolín vs. BK JIP Pardubice 86:68
(25:19, 25:23, 22:14, 14:12)

Stejně jako v několika předchozích zápasech, i v posledním předvánočním utkání pardubickým trenérům scházeli zdravotně indisponovaní Tomáš Vyoral, David Škranc a Jakub Merešš, nově k nim bohužel přibyl i další osový muž T. J. Dunans, k dispozici nebyl ani Michal Svojanovský. V základní sestavě tak figuroval mj. Tomáš Dvořák: v předchozích třech zápasech, k nimž nastoupil v NBL, nastřádal dohromady 11 minut (a 5 bodů), v Kolíně strávil na palubovce více než 15 minut s bilancí 5 bodů a 2 asistencí.

Geosan, který nám v první půli opakovaně odskočil nejvýše do osmibodového vedení, nakročil ke svému triumfu ve třetí čtvrtině. V ní byl hodně vidět zejména Filip Novotný, jenž nám v této rozhodné pasáži nasypal 16 bodů (včetně 4 trojek!) a zásadně se podílel na klíčovém trháku. "Gratuluji celému týmu Kolína, byl lepší v obou poločasech," uznal trenér Ken Scalabroni.

Domácí lídr Adam Číž nastřílel i díky dvěma přesným trojkám 10 z úvodních šestnácti bodů svého týmu, přesto jsme v první čtvrtině nijak výrazně nezaostávali a ještě po třinácti odehraných minutách platil stav 31:30. Z našeho pohledu mohlo být ještě lépe, nebýt několika zcela zbytečných míčových ztrát, které kolínští hráči pohodlně trestali snadnými body: do jedenáctiminutového úseku jsme nakupili hrozivých 8 ztrát, z nichž soupeř skóroval 14 bodů!

Přesto jsme ještě v poslední minutě první půle byli pozadu jen o jediný koš (45:42), jenže po nesportovní chybě byl Číž dvakrát úspěšný při střelbě z čáry trestného hodu a záhy tentýž hráč uzavřel půli šťastnou trojkou.

Geosan nám začal ukazovat záda na startu druhého poločasu. Lee Skinner dvěma koši v řadě poprvé navýšil rozdíl na dvouciferný (57:44), Filip Novotný pak dvěma trojkami přispěl k rozhodujícímu trháku na 72:54. Po třech čtvrtnách jsme měli již 18 míčových ztrát (10 z nich právě ve třetí čtvrtině), přičemž Kolín z nich vytěžil 21 bodů. "Dělali jsme, co jsme mohli a co bylo v našich silách. Měli jsme 24 ztrát, což je strašně moc. Také si myslím, že Kolín měl větší chuť do zápasu, takže byl schopný hrát mnohem konzistentněji než my. Musíme se vrátit k tréninku a snažit se být příště lepší," doplnil Ken Scalabroni.

Vítězové, v jejichž sestavě scházel veterán David Machač, se v úvodu mohli opřít o produktivitu svého ústředního rozehrávače Adama Číže. Ten do přestávky nastřádal všech svých 20 bodů (trojky 4/7), většinu druhého poločasu už mohl sledovat ze střídačky. Střelecky jej (bohužel pro nás) skvěle zastoupil Filip Novotný, s 25 body top-skórer utkání (trojky 5/11, k tomu 6 získaných míčů)!! Na naší strany nejvíce vynikli dva 17bodoví střelci Kamil Švrdlík s Josefem Potočkem (trojky 3/4).

Klíčová čísla z týmových statistik?

• ztráty míče 13 - 24 (poměr bodů po ztrátách 27 - 14), domácí měli 19 (!!) získaných míčů
  • doskočené míče 37 - 35 (z toho útočné doskoky 14 - 7, poměr bodů z druhých šancí 15 - 15)