02. 01. 2022

Desáté vítězství

Zcela zaslouženým vítězstvím na palubovce třetího týmu tabulky vstoupili pardubičtí basketbalisté do nového roku 2022. Z hlavního města si odvezli výhru o 9 bodů.

20. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

USK Praha vs. BK Pardubice 81:90
(28:28, 18:21, 15:21, 20:20)

Beksa, hrající stále ještě bez zraněného křídelníka Davida Pekárka a rozehrávače Michala Svojanovského, odehrála v Praze velmi dobrý zápas. V první čtvrtině jsme sice inkasovali 28 bodů, ovšem v dalším průběhu utkání jsme výrazně přitáhli defenzivní šrouby a obrannou energii jsme si přenášeli i na útočnou polovinu hřiště. A ačkoliv jsme domácím hráčům definitivně ukázali záda až 1,5 minuty před koncem, kdy jsme po třetí úspěšné trojce Tomáše Vyorala odskočili do devítibodového vedení, lze říci, že naše výhra - jubilejní desátá v základní části Kooperativa NBL - je bezpochyby naprosto zasloužená. "Myslím, že jsme kontrolovali celý zápas, hlavně ve druhém poločase," mohl spokojeně konstatovat kouč Dino Repeša.

Začalo se ve velmi svižném tempu, oba týmy se zakončením příliš neváhaly. Domácí si pomohli třemi rychlými trojkami (Štěrba, West a Vyroubal), po nichž v polovině 3. minuty vedli 11:4. Na konci 4. minuty byli vpředu 15:9, na což nespokojený kouč Dino Repeša reagoval time-outem. Po něm jsme natáhli naši šňůru na 1:11, o což se zasloužil především rozparáděný Michal Svoboda, který nás poprvé poslal dopředu (16:20, Svoboda 10 bodů). V nečekaně ofenzivní první čtvrtině nakonec oba týmy nastřádaly shodně 28 bodů. Energie nám nescházela ani na startu druhé části hry, a to na obou polovinách hřiště. Úvodní pětiminutovka této čtvrtiny skončila 2:12, což znamenalo poprvé dvouciferný rozdíl ve skóre (30:40), na čemž se úspěšnými trojkami podíleli Josef Potoček a Dantez Walton.

Závěr poločasu však lépe zvádl USK a přitáhl se na rozdíl jediného koše. "Do zápasu jsme vstoupili trochu vlažněji. Chtěli jsme si dát pozor hlavně na Mangase a Westa, protože jsme věděli, že jsou to hlavní hráči USK, ale to se nám v prvním poločase úplně nepodařilo," přiznal rozehrávač Michal Svoboda.

Nedlouho po přestávce Kyle Mangas odpověděl pěti body na úvodní koš Kamila Švrdlíka a srovnal na 51:51.

Komplikace znamenaly i brzké faulové problémy Kamila Švrdlíka a Michala Svobody (oba měli již po 4 faulech).

I přesto jsme si vzali zpět výraznější náskok: 14 minut před koncem Dantez Walton z rychlého protiútoků posunul průběžný stav na 53:61 a sekundu před koncem třetí čtvrtiny Josef Potoček využil skvělou přihrávku Tomáše Vyorala k navýšení náskoku na 9 bodů (61:70). Když poté krátce po sobě předvedli dravé nájezdy do koše Tomáš Vyoral s Dantezem Waltonem, 6,5 minuty před koncem činil rozdíl maximálních 12 bodů (66:78).

Domácí se zkoušeli vrátit do hry trojkami a dvě z nich proměnili West s Vyroubalem, leč pěti body kontroval Tomáš Vyoral, a tak i 3 minuty před koncem jsme drželi dvouciferné vedení (stav 75:85). Zkraje 39. minuty houževnatí Pražené znovu snížili svůj odstup na šest bodů, ale definitivní klid do koncovky nám dala přesná trojka Tomáše Vyorala, díky níž jsme hráli kontrolovanou koncovku. "Hráli jsme proti týmu, který hraje velmi dobře. Je pravda, že jim chyběl velmi důležitý hráč Kyzlink, který je pro mě jeden z nejlepších hráčů v lize, to byla pro nás menší výhoda. Nám zase chyběl David Pekárek," pokračoval Dino Repeša ve svém hodnocení.

"První čtvrtina nebyla dobrá z pohledu obrany. V útoku jsme dávali střely, které jsme doma proti Hradci Králové nedávali, ale intenzita a tlak na míč v této části nebyly dobré, zvlášť na Mangase a Westa. V dalším průběhu zápasu už jsme hráli lepší a lepší obranu," chválil pardubický trenér zlepšenou defenzivní práci svého týmu. "Je důležité, že jsme se po dvou porážkách vrátili na vítěznou cestu. V lize nás teď čekají dva domácí zápasy, proti Jindřichovu Hradci a Opavě, pokusíme se vrátit na vítěznou šňůru," doplnil Dino Repeša.

Michal Svoboda označil za klíčovou pasáž utkání vstup do druhého poločasu. "Třetí čtvrtinu jsme začali dobře, vytvořili jsme si v ní náskok na plus deset bodů, který jsme si pak dokázali po zbytek zápasu pohlídat. Samozřejmě, když jejich opory hrají přes třicet minut, tak jim začaly docházet síly," doplnil autor 12 bodů.

Klíčová čísla:

• doskoky 27 - 42 (z toho útočné 7 - 16, body z druhých šancí 14 - 21)
  • body hráčů z lavičky 7 - 22

Poražení měli dva dvacetibodové střelce: Jan Štěrba zapsal 21 bodů (střelba z pole 4/10, trestné hody 10/13) a Kyle Mangas 20 bodů (z pole 8/14, trestné hody 3/4). Top-skórerem utkání byl Tomáš Vyoral s 23 body, z nichž plných 19 vtěsnal do závěrečných 16 minut (dvojky 4/5, trojky 3/8, trestné hody 6/6), Dantez Walton zaznamenal 17 bodů (z pole 7/15, trestné hody 2/2).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.

Další utkání pardubičtí basketbalisté odehrají ve středu 5. ledna, kdy se v rámci Alpe Adria Cupu vydají do rakouského Welsu.