Upravit stránku
19. 09. 2020

Derby pro Tury


Téměř celý zápas jsme prohrávali, přesto o osudu sobotníbo derby ve Svitavách rozhodla až závěrečná tříminutovka. V ní nás domácí srazili svojí největší zbraní: přesnými trojkami...

3. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

DEKSTONE Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 88:79
(21:19, 18:17, 27:22, 22:21)

Střelba z dálky nás trápila celý zápas. Svitavští trefili hned zkraje utkání čtyři trojky, kdežto my jsme si na první úspěšný zásah zpoza tříbodového oblouku museli počkat až do poloviny poslední čtvrtiny... Navzdory tristní trojkové bilanci jsme se dlouho drželi ve hře o vítězství, ovšem v závěru jsme nezvládli několik důležitých momentů na obou polovinách hřiště. "Gratuluji Svitavám, které vyhrály všechny čtyři čtvrtiny. Hrály s velkým úsilím. A nejdůležitější byla střelba, kdy domácí trefili 12 trojek a my pouze dvě," konstatoval trenér Ken Scalabroni. "Doskoky i ztráty byly v pohodě, ale dnes jsme bojovali se zónou. Někdy jsme proti ní zahráli pár dobrých útoků a někdy jsme zahráli zbrkle, nicméně je dobré, že víme, na čem máme pracovat. Na začátku byly šance 50 na 50, ale Svitavy trefily nějaké těžké střely, které my jsme naopak neproměnili a to byl důvod proč, jsme prohráli."

Průběh utkání

Tuři vstoupili do zápasu dvěma proměněnými trojkami, a protože zanedlouho přidali další dvě, již po sedmi minutách odskočili do dvouciferného vedení (19:8). Nikoliv poprvé v utkání s tímto soupeřem jsme měli problémy s agresivním řešením pick-and-rollu, i proto jsme za 6 odehraných minut napáchali 5 ztrát, z nichž domácí vytěžili 6 snadných bodů!

Recept na překonání svitavské obrany našel T. J. Dunans. Jeho agresivní vniky ke koši a chytré asistence přinesly odpověď v podobě šňůry 0:11, ve 14. minutě úspěšně najíždějící David Škranc a po něm rychlý protiútok zakončující Michal Svojanovský už otáčeli průběžný stav na 24:26 - pasáž od 8. do 14. minuty skončila 5:18!

Přibrzdily nás dvě technické chyby v rychlém sledu, i tak jsme si však nesli do druhé půle jen tříbodové manko.

V úvodní tříminutovce třetí čtvrtiny nejprve Roman Marko s Pavlem Slezákem přidali šestou a sedmou trojku domácích, kdežto my jsme byli zpoza tříbodového oblouku i nadále na nule. Ze stavu 49:40 jsme se poté přitáhli na 57:56, ale Tuři ovládli přelom závěrečných dvou čtvrtin poměrem 14:5 a 7 minuty před koncem si vzal zpět dvouciferný náskok (71:61). Po time-outu jsme i tuhle nepříjemnou ztrátu zvládli vymazat, na čemž se podílel naší první přesnou trojkou (v 35. minutě!) Josef Potoček: šňůrou 0:10 jsme srovnali na 71:71.

O osudu derby rozhodla závěrečná tříminutovka.

Bohužel pro nás, nechali jsme krátce po sobě volné dva nebezpečné trojkaře Turů. Pavel Slezák i Roman Marko sice stáli vysoko nad trojkovým obloukem, leč nabídnutou šancí nepohrdli, stejně jako o chvíli později Matěj Svoboda, jenž další trojkou na 84:74 definitivně rozhodl. "Je to špatné, když se vystřelí 21 trojek a trefí se jen 2," posteskl si křídelník Josef Potoček. "Svitavy hrály v poslední čtvrtině zónovou obranu, nechávaly nás střílet z dálky, ale my jsme bohužel netrefovali..." Beksu však netrápila jen velmi nízká úspěšnost tříbodové střelby. "Rozhodla i naše obrana. Špatně jsme komunikovali, spoustu situací jsme vyřešili špatně a kvůli tomu jsme dostali hodně snadných košů," doplnil Josef Potoček.

Jeho spoluhráč Petr Heřman zmínil, že nám nepomohla ani převaha v boji o odražené míče. "Na doskoku jsme sice vyhráli o 13, ale to se odvíjelo od toho, že jsme nic netrefovali. Musíme více zapracovat na naší obraně, kde plaveme. Když nekomunikujeme, tak nikdo neví, co má dělat," řekl pardubický pivot.

Statistiky

Tuři měli pětici dvouciferných střelců, mezi nimiž vyčnívali Pavel Slezák (21 bodů, trojky 4/7) s Domagojem Proletou (18 bodů) a Romanem Markem (15 bodů + 7 doskoků + 7 asistencí), další rozehrávač Marek Welsch nastřádal double-double za 12 bodů + 10 asistencí! Na naší straně byl top-skórerem efektivní Kamil Švrdlík (14 bodú, střelba z pole 7/10).

Kompletní statistiky na webu České basketbalové federace.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti