03. 03. 2018

Derby je naše. Drtivě!

Zcela suverénním způsobem si Beksa dokráčela pro vítězství v třetím letošním derby s Tury. Ve Svitavách triumfovala o 23 bodů a v tabulce nadále drží 2. místo.

KOOPERATIVA NBL, 2. KOLO NADSTAVBY (SKUPINA A1):

DEKSTONE Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 74:97
(20:21, 13:29, 20:23, 21:24)

Body: Roseboro 13, Slezák 13, Stria 11, Marko 10 (+7 as.), Kerr 7, Kotásek 7, Puršl 5, Jelínek 5, Petway 3 - Spearman 24, Kent 19, Švrdlík 12, Pandula 12, Půlpán 10, Potoček 6, Kohout 4, Welsch 4 (+8 as.), Martin 4 (+12 d.), Nečas 2

Poslední čtvrtina se přehoupla do své druhé poloviny, když Josef Potoček trefil ve dvou po sobě jdoucích útocích dvě trojky a dal razítka na drtivý triumf Beksy - v té chvíli činil rozdíl mezi oběma týmy propastných 35 bodů (60:95)!!! Pardubičtí basketbalisté velmi důrazně odvrátili hrozbu druhé porážky v řadě a vylepšili svoji bilanci výher a porážek na 17/7. "Jsme rádi nejen za vítězství, ale i za předvedený výkon, protože jsme 100% napravili nepovedené středeční utkání v Opavě," podotkl trenér Tomáš Bartošek.

V polovině první čtvrtiny, za stavu 9:8, přišel do hry Brandon Spearman a rychlými 9 body potáhl naši šňůru 2:11 - vedli jsme o 8 bodů, ovšem na náš úvodní nápor ještě Tuři zareagovali. Zbývající pasáž úvodní části vyhráli 9:2 a přitáhli se na jediný bod. Minimální odstup platil i v 12. minutě (23:24), ale pak jsme domácím ukázali záda.

Zvýšená aktivita v obraně a bodový příspěvek Jacksona Kenta nám poprvé daly dvouciferný náskok (24:35). Definitivně jsme pak získali kontrolu nad utkáním v závěrečných 2,5 minutách první půle: od stavu 33:40 jsme do přestávky vysázeli 10 bodů v řadě (Kent 6) a to byl šach-mat. Hned zkraje druhého poločasu jsme po pětibodovém příspěvku Jacksona Kenta překlopili rozdíl přes dvacetibodovou hranici (35:57), a byť se Svitavy šňůrou 8:0 přiblížily, na jednociferný rozdíl už jsme je nepustili.

Úsek od 28. do 33. minuty jsme ovládli poměrem 7:22, o chvíli později jsme přidali dalších 9 bodů v řadě a na palubovce jsme naprosto dominovali. "Velmi dobře jsme bránili. Dobře jsme komunikovali v obraně, když byla možnost, tak jsme přebírali, v obraně nám nevznikala okna," vyzvedl Bartošek defenzivní fázi - až do 37. minuty jsme Tury drželi na 60 bodech!

"Připravovali jsme se na rychlou přechodovou fázi Svitav a klíčové bylo, že jsme ji skutečně dokázali zastavit, nedostali jsme moc laciných košů. Zmínil bych ještě koncentraci a energii, kterou jsme vkládali do hry po celou dobu zápasu. Tím, že jsme hráli dobře v obraně, jsme získali klid i v útoku a své šance jsme proměňovali, takže skóre narůstalo," doplnil Bartošek.

Jak hodnotil duel křídelník Josef Potoček, autor 6 bodů? "Důležité bylo, že jsme se chytli střelecky a že jsme měli minimum ztrát. Celkově jsme splnili to, co jsme měli. Přijeli jsme sem s jasným cílem vyhrát a jsme moc rádi, že se nám to podařilo."

Výrazně jsme eliminovali počet míčových ztrát, jejichž poměr byl 16 - 7 (!), poměr zisků pak 2 - 11 (!) - tomu plně odpovídal poměr bodů dosažených po ztrátách (3 - 21)!! Podobný rozdíl byl v kolonce bodů z druhých šancí (3 - 17).

Hlavního tahouna Turů, jímž je Garret Kerr, se nám povedlo eliminovat na 7 bodech (+6 doskoků). Žádný z domácích hráčů se nijak střelecky nerozparádil, nejlepšími střelci poražených byli Pavel Slezák a Brett Roseboro s 13 body. Beksu táhli Brandon Spearman, jenž potřeboval na 24 bodů pouze 16 střel (dvojky 6/8, trojky 4/8), a Jackson Kent (19 bodů, trojky 3/4), dvouciferné číslo v kolonce bodů měli i Dušan Pandula (12), Kamil Švrdlík (12) a Viktor Půlpán (10).