25. 10. 2019

Derby jasně pro Beksu

Výborně! První derby v letošní sezoně jsme zvládli a do tabulky NBL jsme tak zapsali třetí vítězství, naopak domácí Královští sokoli na svou premiérovou výhru stále čekají.

5. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Kingspan Královští sokoli vs. BK JIP Pardubice 68:89
(12:26, 22:22, 13:18, 21:23)

Do zápasu jsme šli bez zraněného pivota Prokopa Slaniny, domácím scházel top-skórer Pavol Lošonský.

Sokolům jsme ukázali záda hned v první čtvrtině. Ondřej Peterka sice v úvodu trojkoval na 3:2, jenže to bylo poprvé a naposledy, kdy byl jeho tým vpředu. Viktor Půlpán poté 9 body táhl naši klíčovou šňůru 0:15 (!), díky níž jsme dostali derby velice rychle pod kontrolu. "Určitě nám pomohla dobrá týmová obrana, v útoku jsme si dobře půjčovali míč a dali spoustu jednoduchých košů, čímž jsme se dostali do pohody. Pak už nám padaly i těžší střely a to nám pomohlo, že jsme mohli být v další části utkání v klidu," hodnotil vítězné derby rozehrávač Viktor Půlpán.

Měli jsme famózní start. V první čtvrtině jsme ztratili pouze jeden míč, naopak Hradec hned 7 (4 po našich přímých ziscích), z čehož jsme vytěžili 10 snadných bodů. Soupeře jsme v této pasáži nepustili ani k jednomu útočnému doskoku (sami jsme měli 4), z rytmu nás nevyvedla ani zónová obrana domácích: sotva ji postavili, úplně volný Ozren Pavlovič ji ztrestal přesnou trojkou. Tentýž hráč trefil v první minutě druhé čtvrtiny dvě trojky za sebou a zaokrouhlil rozdíl na rovných 20 bodů (12:32) - v tu chvíli měl na kontě již 11 bodů. Právě Ozren, jenž chytl střeleckou slinu (18 bodů za poločas!), nám výrazně pomohl držet dvouciferné vedení i v závěru první půle, kdy naše obrana přece jen povolila.

I do druhého poločasu jsme vstoupili velice koncentrovaně. Úvodní tříminutovku jsme i díky 7 bodům Tomáše Vyorala ovládli zcela jednoznačně 2:12 a po koši Kamila Švrdlíka jsme zvýšili rozdíl na 24 bodů (36:60). Naše útočná produkce sice postupně klesala (po 26 bodech v první a 22 bodech v druhé čtvrtině jsme ve třetí části hry přidali jen 18 bodů), nicméně domácí jsme mezi 21. a 30. minutou udrželi pouze na 13 bodech, a tak se rozdíl ve skóre neustále držel okolo dvacetibodové hranice. Šest minut před koncem úspěšně trojkující Tomáš Vyoral posunul průběžný stav na 53:77 a o našem přesvědčivém vítězství nebylo žádných pochyb. Fanoušky v závěru pobavily i efektní dunky v podání Viktora Půlpána či Davida Škrance.

"I když jsme ve druhém poločase trošku povolili, naštěstí jsme nenechali domácí tým, aby zápas nějak zdramatizoval," řekl dále Pulpy. "Klíčové bylo, že jsme si vytvořili náskok hned na začátku. Důležité bylo, že v dalším průběhu jsme se nikdy nedostali do stavu, že by se na nás Hradec nějak extra dotáhl: vždycky, když dal několik bodů v řadě, jsme dokázali zareagovat vlastní bodovou šňůrou." Jaká pozitiva v naší hře autor 13 bodů vyzvedl? "Týmovou obranu a stejně tak útok. Nevymýšleli jsme žádné složitosti, hráli jsme jednoduše. A hlavně jsme neztráceli míče," doplnil Pulpy.

Statistiky

Měli jsme pětici dvouciferných střelců. Ozren Pavlovič nasázel všech svých 18 bodů v prvním poločase, kdy proměnil 3 ze čtyř trojek, naopak Tomáš Vyoral s Kamilem Švrdlíkem byli mnohem úspěšnější po přestávce: první jmenovaný stihl ve druhé půli 14 ze svých šestnácti bodů, druhý 11 z patnácti. Pomohli jsme si 18 útočnými doskoky, po nichž jsme skórovali 19 bodů.

Kompletní statistiky na webu České basketbalové federace.