26. 03. 2022

Další porážka o koš

Dlouho to vypadalo nadějně, leč pardubičtí basketbalisté nezvládli další vyrovnanou koncovku a podruhé v řadě prohráli o pouhé 2 body, tentokrát v hale USK Praha.

12. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

USK Praha vs. BK Pardubice 72:70
(26:26, 11:18, 13:13, 22:13)

Po (na Folimance) málokdy vídané přestřelce v první čtvrtině se zápas přetočil v (na Folimance) tradiční nízkobodovou podívanou: ve druhé části padlo celkem 29 bodů, ve třetí jen 26 a ve čtvrté 35 - a bohužel jen 13 jich nastřádala Beksa, což rozhodlo o další těsné porážce. "Pro fanoušky to určitě byl zajímavý zápas. V prvním poločase jsme ho kontrolovali, především v útoku jsme hráli dobře a rychle. V tom druhém útok ovlivnila naše užší rotace," podotkl pardubický trenér Dino Repeša.

Pražané trefili v úvodní pětiminutovce tři trojky, a když v polovině 7. minuty Radek Farský proměnil koš s faulem, po jeho tříbodové akci domácí zaokrouhlili své bodové konto už na číslo 20!! Záhy jsme získali v obraně v rychlém sledu tři míče a po trojce Tomáše Tkadlece jsme otáčeli průběžný stav na 20:21, úvodní část nakonec skončila nerozhodně, a na Folimanku nezvykle ofenzívně 26:26 (Kamil Švrdlík 9 bodů). V 12. minutě nás David Pekárek nastartoval dvěma přesnými trojkami (dělilo je od sebe pouhých 18 sekund), abychom do 15. minuty natáhli naši šňůru na 0:12 a poprvé jsme vedli dvouciferně (28:38). V těchto pasážích jsme těžili z velmi rychlé přechodové fáze z obrany do útoku a 3,5 minuty před přestávkou rozdíl narostl až na maximálních 11 bodů (31:42).

Ve třetí čtvrtině se čekalo na změnu skóre až do 4. (!) minuty: domácí minuli prvních 6 střel, Beksa dokonce 7 (a k tomu 3 trestné hody a 4 ztráty míče). Jako první se prosadil z rychlého protiútoku Petr Macháč, a když se mezi 24. a 25. minutou trefil z dálky Radek Farský a záhy, po naší ztrátě, snadno skóroval z brejku Nathaniel West, náš trpělivě budovaný náskok se smrskl na jediný bod (44:45). Velký nápor domácích jsme odrazili zejména díky aktivnímu Kamilovi Švrdlíkovi, jenž se podílel 7 body na naší šňůře 0:9 (29. minuta - 46:54).

Na přelomu posledních dvou čtvrtin se dvakrát prosadil Dantez Walton, jenž uzavřel třetí část trojkou s klaksonem a na startu čtvrté se prosadil zpod koše (32. minuta - 50:59). Ani tento bodový únik nám však nestačil. USK vrátily zpět do těsného kontaktu Vlkova trojka a Mangasových 5 bodů v řadě (34. minuta - 58:59), 3,5 minuty před koncem pak Jan Štěrba vyrovnal na 63:63 a Nate West záhy otočil na 65:63. David Pekárek s Kamilem Švrdlíkem nás sice ještě jednou poslali dopředu (67:68), ovšem West s Mangasem opětovně překlopili skóre na stranu domácích, tentokrát bohužel definitivně. V úplném závěru jsme měli několik šancí rozhodnout, ale nepodařilo se to Matěji Burdovi (ztráta 6 sekund před koncem), ani Davidovi Pekárkovi (nepřesná trojka s klaksonem). "Škoda nedaných trestných hodů. Za druhý poločas jsme dali 26 bodů. Příští týden se vrátí Šafarčík a přijde ještě jeden hráč. Doufám, že v útoku tak budeme mít víc talentu než dnes v druhém poločase," doplnil Dino Repeša.

Nejlepším střelcem zápasu byl pivot Kamil Švrdlík. "Pro nás je to další prohra v koncovce, tenhle týden druhá," připomněl středeční těsnou porážku v Kolíně 84:86. "My v koncovce skoro ani nevystřelíme. Tohle nás mrzí, ale  nemůžeme to svádět na koncovku. Měli jsme vedení a nechali jsme USK dotáhnout a samozřejmě v té koncovce už je to buď - anebo. Domácí to zahráli lépe a my se musíme vzchopit, abychom udrželi aspoň nějakou pozici pro play-off, protože takhle bude hodně rychle konec sezony," burcuje kapitán Beksy.