15. 01. 2020

Číslo zkázy: 23

Ani napodruhé v letošní sezoně nám to s Opavou nevyšlo. Celý zápas jsme prohrávali a nakonec jsme druhému celku ligové tabulky podlehli čtrnáctibodovým rozdílem.

19. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. BK Opava 73:87
(19:19, 14:28, 18:13, 22:27)

Klíčové číslo, jak se shodli všichni aktéři po skončení zápasu, bylo zapsáno v kolonce útočných doskoků.

Opavští basketbalisté získali pod naším košem neuvěřitelných 23 míčů (!!) a z druhých šancí vytěžili plných 22 bodů (my jen 8)! "Tohle je příliš vysoké číslo, dali jsme soupeři možnost skórovat mnoho snadných bodů," konstatoval poražený trenér Ken Scalabroni. Jeho opavský protějšek Petr Czudek si pochopitelně lebedil: "Ukázali jsme hlad po útočném doskoku: číslo 23, zvlášť venku. je úžasné, hodně jsme si tím pomohli." Rovněž MVP duelu Martin Gniadek vypíchl důležitost převahy svého týmu na doskoku: "Když máme dalších 23 šancí na to, vstřelit koše, je to určitě znát," podotkl autor 24 bodů a 8 doskoků.

Již prvních 7 minut naznačilo, kde nás bude tlačit bota. Ačkoliv trenéři před zápasem zdůrazňovali, že nemůžeme soupeře pouštět k takovému množství útočných doskoků, jako v předchozím domácím duelu s USK Praha, bylo ještě hůř: v 7. minutě jich hosté měli 7 (!), tudíž nebylo divu, že velmi rychle byli vpředu o 11 bodů (7:18). Na tenhle opavský nápor jsme ještě dokázali zareagovat: naše nejpovedenější pasáž vyústila ve šňůru 10:0, a když hned z prvního útoku ve druhé čtvrtině přesně trojkující Michal Svoboda natáhl naši šňůru na 15:1, poprvé jsme vedli (22:19).

Leč ne nadlouho, příznivý stav trval jen 8 sekund - a poté už jsme se Slezanům neustále dívali na záda. Jakub Šiřina s Václavem Bujnochem úspěšnými střelami z dálky vrátili svému týmu nejen vedení, ale i sebedůvěru, a zbývající pasáž druhé čtvrtky jsme ztratili jasně 11:28!

Po přestávce naše ztráta nejdříve narostla na 15 bodů (27. minuta - 43:58), aby záhy přišel úsek naděje: opakovaně - v závěru třetí i v první polovině čtvrté čtvrtiny - jsme se přitáhli na jednociferný rozdíl, ovšem blíž než na 9 bodů už nás Opava nepustila, byť šance existovaly. "Měli jsme možnosti, jak zápas otočit v náš prospěch, ale nedokázali jsme je využít a pak jsme začali být frustrovaní: místo toho, abychom si utkání užívali, jsme dřeli, pracovali, ale nestačilo to," posteskl si Ken Scalabroni.

Statistiky
  • O útočných doskocích již byla řeč: i našich 17 je skvělé číslo, jenže Opava jich měla ještě o 6 více, navíc z nich vytěžila mnohem více bodů (z druhých šancí 8 - 22).
  • Trestné hody byly tentokrát skutečně spíše za trest. O čtyři dny dříve jsme fauly USK trestali naprosto nekompromisně (21/22 - úspěšnost 95,5%!!), tentokrát jsme zahodili celkem 10 šestek (9/19 - 47,4%).
  • Střelba z dálky je oblíbená disciplína Opavy, což její kanonýři potvrdili, mnohdy i vinou našich špatných rozhodnutí v obraně. Luděk Jurečka trefil 4 trojky, Martin Gniadek 3.

Naši ofenzívu táhli rozehrávači Viktor Půlpán s Tomášem Vyoralem.

První jmenovaný natočil 36,5 minuty, suverénně nejvíce z hráčů obou týmů, a zapsal výtečný double-double za 19 bodů a 11 asistencí (dvojky 6/7, trojky 2/5, trestné hody 1/3, koeficient užitečnosti 31). Tomáš Vyoral se velmi brzy, již v polovině první čtvrtiny, dostal do problémů s fauly (3), ani to mu nezabránilo nasbírat 18 bodů a 6 asistencí. Vítěze vedl pivot Martin Gniadek, jenž si 24 body vyrovnal své letošní střelecké maximum (dvojky 6/7, trojky 3/4, trestné hody 3/5, užitečnost 27). Gniadek doskočil pod naším košem 4 míče, stejně jako Filip Zbránek, po třech útočných doskocích přidali Václav Bujnoch a Rostislav Dragoun.

Kompletní statistiky na webu České basketbalové federace.