Upravit stránku
26. 10. 2022

Cenný triumf


Třetí zápas, třetí výhra! Pardubičtí basketbalisté zvítězili v polské Dabrowé Gorniczi o 11 bodů a v letošním ročníku Alpe Adria Cupu si i nadále drží stoprocentní úspěšnost.

3. KOLO ZÁKLADNÍ FÁZE ALPE ADRIA CUPU, SKUPINA A:

MKS Dabrowa Gornicza vs. BK KVIS Pardubice 68:79
(16:24, 20:19, 21:13, 11:23)

Většinu zápasu to vypadalo, že jej máme plně pod kontrolou.

V první, druhé i třetí čtvrtině jsme vedli dvouciferným rozdílem, a byť se domácí basketbalisté opakovaně dokázali přitáhnout do těsnějšího kontaktu, do vedení jsme je dlouho nepouštěli. Až na přelomu závěrečných dvou čtvrtin se poprvé dostali bodově dopředu, nejvíce o 3 body. V klíčových pasážích jsme však zabrali na obou polovinách hřiště a v koncovce jsme zkontrolovali dvoucifernou výhru, díky níž jsme vylepšili naši bilanci ve skupině A již na 3/0. "Myslím, že jsme odehráli náš nejlepší zápas v sezoně," pochválil svůj tým trenér Dino Repeša. "Dabrowa Gornicza je velmi silný tým, který hraje velice kvalitní polskou ligu. Soupeře jsme naprosto respektovali, ale dobře jsme se připravili a zaslouženě zvítězili."

Průběh utkání

Po rozpačitém úvodu, kdy jsme velmi rychle nevynuceně ztratili 3 míče, jsme získali útočný rytmus a mezi 2. a 8. minutou jsme domácím nasypali 5 trojek!! Dvě za sebou - čtvrtou a pátou - trefil rychle po sobě Matěj Burda, jenž natáhl naši šňůru na 0:11 a poprvé nám zajistil dvouciferný náskok (stav 7:21). Dabrowa Gornicza záhy kontrovala šňůrou 9:0, leč první čtvrtinu zakončil v její poslední sekundě Jan Štěrba - stylově, naší šestou úspěšnou trojkou! Polský tým se v 12. minutě sice přitáhl na rozdíl 4 bodů, ovšem Jan Štěrba nás svou druhou tříbodovou trefou opět odtáhl a 3,5 před koncem první půle, po dvou koších Tomáše Vyorala, už jsme měli k dobru 13 bodů (stav 29:42).

Ve třetí čtvrtině byl každý tým chvíli nahoře a chvíli dole. Domácí nejprve snížili na 41:43, ale naši téměř 3 minuty vynulovanou ofenzívu nastartoval Petr Šafarčík dvěma úspěšnými nájezdy, po nichž se prosadili zpoza tříbodového oblouku Tomáš Vyoral s Mateem Čolakem: šňůra 0:10 znamenala opětovné navýšení rozdílu na dvouciferný (25. minuta - 41:53). Zbývající pětiminutovku této části hry však zcela jasně ovládla Dabrowa Gornicza, a to poměrem 16:3, přičemž v polovině 30. minuty po Vergeho trojce jsme se vůbec poprvé dívali soupeři na záda (stav 57:56).

Utkání gradovalo v závěrečných 7 minutách.

V 33. minutě nejprve Michal Sitnik trojkoval na 62:62, jenže poté jsme do jediné minuty vtěsnali tři dvoubodové koše v řadě, pasáž od 34. do 37. minuty skončila 2:12 a po Čolakových úspěšných trestných hodech jsme uznovu odskočili do dvouciferného trháku (64:74). Když pak 2 minuty před koncem Petr Šafarčík proměnil svoji druhou trojku, bylo jasné, že i potřetí v letošním ročníku Alpe Adria Cupu zvítězíme. "Důležité bylo, že jsme 40 minut byli mentálně v zápase. Od začátku do konce jsme se soustředili, řekl bych, že jsme utkání celou dobu kontrolovali," hodnotil Dino Repeša třetí "evropský" duel.

"Měli jsme 3-4 špatné minuty na přelomu první a druhé čtvrtiny, stejně tak 2-3 minuty na konci třetí a na začátku čtvrté čtvrtiny, ale rychle jsme se vrátili ke hře, jakou jsme hráli od začátku. Myslím, že je to skvělý výsledek pro náš tým, pro náš klub, i pro fanoušky. Hrát proti tak silnému týmu a vyhrát na jeho hřišti... Znovu opakuji, byl to náš nejlepší zápas od začátku sezony," doplnil kouč Beksy.

Jan Štěrba vyzvedl důležitost naší počáteční úspěšné střelby z dálky. "Tyto střely nám hodně pomohly k dobrému vstupu do zápasu, díky nim jsme si vytvořili až 14bodový náskok. Dalo nám to dobrý základ pro další průběh utkání," poukázal na 6 proměněných trojek z první čtvrtiny. Cenil si i toho, jak tým zareagoval při ztrátě dvouciferného vedení. "Samozřejmě je třeba zmínit, že jsme hráli proti velmi kvalitnímu polskému týmu. Nám v těchto okamžicích pomohlo, že jsme se jak se říká nesložili, i když jsme o několik bodů prohrávali. Pořád jsme hráli naši hru, která se nakonec ukázala jako to správné."

"Je to hodně cenná výhra. Nebál bych se říct, že jsme předvedli náš nejlepší výkon v sezoně." Výtečnou bilanci 3/0, navíc při dvou zápasech na soupeřových palubovkách, považuje Jan Štěrba za velice pozitivní. "Co se týče naší bilance, nemohli jsme si přát lepší skóre. Je to pro nás dobrý start do této soutěže," doplnil podkošový hráč Beksy.

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu Alpe Adria Cupu.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti