21. 12. 2016

Boj až do konce

Beksa odehrála v Maďarsku výborný zápas. Na úspěch pomýšlela téměř až do konce, ale výhru ve FIBA Europe Cupu ve finiši uhájila domácí Alba.

2. KOLO FIBA EUROPE CUPU, SKUPINA O:

Alba Fehérvár vs. BK JIP Pardubice 84:78
(12:27, 32:17, 22:19, 18:15)

Body: Lóránt 18, Farr 16 (+14 d.), Edwards 14, Shepard 12, Taylor 12 (+8 as.), Keller 6, Burgess 4, Markovič 2 - Burnett 16, Autrey 15, Nečas 14, Švrdlík 12, Půlpán 10, Wall 6, Škranc 5

Klíčová čísla? Zejména míčové ztráty, které Beksu trápily celý zápas (26) a útočný doskok vítězů (22)!

Odehráli jsme fantastickou první čtvrtinu.

V defenzivě jsme dobře zvládali souboje 1 na 1 a fungovaly i obranné rotace, na útočné polovině hřiště jsme s lehkostí proměňovali kvalitně vypracované střelecké pozice (střelba z pole 11/17 - 65%). Za stavu 5:5 jsme nastříleli 9 bodů v řadě, do 10. minuty jsme natáhli naši šňůru až na 5:20 a v závěru úvodní části hry jsme byli v 17bodovém trháku (10:27)!!

"Do zápasu jsme vstoupili s ohromnou energií. Vyšly nám první útoky, které jsme zakončili přesně tak, jak jsme chtěli, a i díky dobré obraně jsme získali sebevědomí," okomentoval vydařenou úvodní pasáž trenér Tomáš Bartošek. "Měli jsme skvělý útočný rytmus a neustále jsme navyšovali naše vedení."

Příznivý vývoj utkání změnil start druhé čtvrtiny. Albě stačilo pouhých 111 sekund na šňůru 12:0, díky níž chytila útočný rytmus: mezi 11. a 19. minutou proměnila 13 z 22 střel z pole a dokázala vymazat svou počáteční ztrátu. Beksu v první půli trápil útočný doskok domácích (11!) a vlastní míčové ztráty (8 ve druhé čtvrtině). "Domácí museli po první čtvritně něco změnit a začali hrát mnohem agresivněji v obraně," všiml si Bartošek. "My už jsme nebyli schopni si vytvářet tak dobré střelecké pozice, naopak jakmile domácí hráči z několika útoků po sobě skórovali, byll jich plné hřiště a rychle se na nás dotáhli."

Druhý poločas byl dlouho nesmírně vyrovnaný.

Ještě v 28. minutě se hrálo nerozhodně - po trojce Davida Škrance 59:59, ovšem poté jsme nakupili rychle po sobě tři ztráty a Alba stihla rychlých 7 bodů v řadě. Náladu před závěrečnou čtvrtinou vylepšil Bekse až přesně trojkující Lamb Autrey.

Fehérvár odskočil na startu poslední části hry do sedmibodového vedení - svého nejvyššího v dosavadním průběhu utkání, ale Radek Nečas dvěma zásahy zpod koše a Viktor Půlpán trojkou nás 6 minut před koncem znovu přitáhli na dostřel jediného koše.

V 35. minutě Radek Nečas dokonce trefil trojku - 72:73!!!

Bohužel to bylo naposledy, kdy jsme byli vpředu. Ve hře o překvapivé vítězství jsme sice byli až téměř do konce, do závěrečné dvouminutovky jsme šli s hratelným čtyřbodovým mankem a měli jsme míč. Jenže v přechodové fáze jsme o něj přišli, Alba kontrovala přesilovou situací 2 na 1, kterou úspěšně zakončil fantom doskoku James Farr, jenž dal svému týmu šestibodové vedení (80:64) a Alba hrála kontrolovanou koncovku.

"Našich 26 ztrát je hrozné číslo," poukázal Tomáš Bartošek na kolonku míčových ztrát. "I domácí ale měli spoustu ztrát (22). Vyplynulo to z toho, že oba týmy se snažily hrát co nejrychleji dopředu. My jsme měli hodně ztrát nevynucených, po nichž soupeř dával snadné koše, několikrát i s faulem. Bylo to těžké pro psychiku." Podobné to bylo i s eliminací útočného doskoku Alby, což se nám celých 40 minut nedařilo. "22 útočných doskoků je strašně moc, oni dali z druhých šancí 22 bodů, což je při takto minimálním rozdílu v konečném skóre opravdu velké číslo," doplnil jeden z trenérů Beksy.

Fehérvár hojně využíval "nabízených" míčů k brejkům - skóroval z nich rovných 30 bodů! Pravidelně se prosazoval i po útočných doskocích, jen dvojice Farr-Lóránt sama posbírala celkem 10 míčů.

Oba týmy měly pětici dvouciferných střelců. Top-skórerem vítězů byl Peter Lóránt s 18 body (střelba z pole 7/15), James Farr nastřádal double-double za 16 bodů + 14 doskoků (z pole 7/15), rozehrávač Brandon Taylor přidal k 12 bodům i 8 asistencí. V červeno-bílém dresu nejvýrazněji bodoval Dominez Burnett, autor 16 bodů (z pole 8/15, +9 doskoků), Lamb Autrey nastřílel 15 bodů a rozdal 5 asistencí, kapitán Radek Nečas se dostal na 14 bodů (z pole 5/8, trestné hody 3/3).