23. 09. 2020

Blízko senzace

V první půli Beksa ztrácela na Nymburk již 16 bodů, leč po přestávce byla až o 10 bodů vpředu! Zajímavou koncovku však zvládl lépe favorit, který si z Pardubic veze výhru o 6 bodů.

PŘEDEHRÁVKA 19. KOLA ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. ERA Basketball Nymburk 91:97
(22:35, 32:20, 24:17, 13:25)

Nymburk nám v první čtvrtině nasypal hrozivých 35 bodů a vypadalo to, že velmi rychle dostal zápas pod kontrolu.

V dalším průběhu utkání se však na palubovce děly věci... V úseku od 10. do 26. minuty jsme nastřádali přesně dvojnásobný počet bodů než hosté - ovládli jsme jej zcela suverénně 50:25!! - a necelých 14 minut před koncem jsme měli k dobru 10 bodů. Ještě v polovině závěrečné čtvrtiny jsme drželi šestibodový náskok, ovšem Nymburk uzavřel dechberoucí bitvu šňůrou 17:5 a získal třetí ligové vítězství. "Nezbývá než říct, že je to škoda, protože si myslím, že po 30 minutách jsme na tom byli dobře," litoval promarněné šance asistent Adam Konvalinka, jenž při zdravotní indispozici kouče Kena Scalabroniho vedl Beksu coby hlavní trenér.

Úvodní čtvrtina, to byl kolotoč. Nymburk se přesně trefoval z dálky (trojky 4/7) i úspěšně najížděl pod koš (dvojky 10/14), odkud střádal nůše snadných bodů. "V první čtvrtině jsme absolutně nebránili," konstatoval rozehrávač Tomáš Vyoral. Výsledek? 35 inkasovaných bodů. Velice rychle jsme ztráceli 12:24, v polovině 9. minuty už 20:35 a po Prewittově trojce hned z prvního útoku druhé čtvrtiny 22:38 - jednalo se o nejvyšší rozdíl.

Záhy jsme však výrazně utáhli šrouby v obraně, v útoku se prosazovali zejména Tomáš Vyoral s Petrem Heřmanem, a tak jsme se během devíti minut vyhrabali z hluboké propasti! Sebevědomí nám dodávala i parádní střelba zpoza tříbodového oblouku, odkud jsme mezi 11. a 20. minutou přesně zacílili hned sedmkrát!!!

I po obrátce jsme dlouho měli navrch. V úvodní pětiminutovce třetí čtvrtiny jsme Nymburku povolili pouhé 2 body (!) a po šňůře 14:3 jsme po 26 odehraných minutách odskočili do desetibodového trháku (70:60). V laufu byl především Tomáš Vyoral, jenž měl v tu chvíli na kontě již 31 bodů!!! "Na konci nám ale došly síly," okomentoval Vyo závěrečnou čtvrtinu, konkrétně úsek od 33. minuty. "Nymburk nás trošku přitlačil, my jsme byli v útoku pasivní a nedokázali jsme si vytvořit lepší pozice." Vítěze střelecky podržel Jerrick Harding, který se nejprve několika agresivními nájezdy a poté i dvěma trojkami (celkem zapsal v poslední čtvrtině 13 bodů) zásadně podílel na závěrečném obratu.

Naposledy jsme vedli v 37. minutě (88:86), načež Harding zmíněnými dvěma tříbodovými koši zajistil svému týmu výhru.

"Nymburk samozřejmě točil víc hráčů, my jsme vsadili na osmičku hráčů a v posledních sedmi minutách už jsme byli totálně bez pohybu. Soupeř nás lehce zaskočil zónovou obranou, ale měli bychom se s ní vypořádat lépe," pokračoval ve svém hodnocení Adam Konvalinka. "Do dalších zápasů si musíme přenést bojovnost a houževnatost, i to, že také my chceme hrát jednoduše a rychle. Předvedli jsme solidní výkon, bohužel na konci chybělo vítězství, které by to celé pozvedlo ještě někam jinam."

Tomáš Vyoral nakonec nastřílel 34 bodů, když trefil 8 z šestnácti střel z pole a 17 z dvaceti trestných hodů (!), navrch přidal 6 asistencí (koeficient užitečnosti 41)! Na druhé straně zářil Jerrick Harding, autor 32 bodů (dvojky 12/15, trojky 2/7, trestné hody 2/3). Jednoznačným pozitivem je 21 bodů z rychlých protiútoků (Nymburk 16), naopak hosté se mnohem častěji prosazovali z podkošového prostoru (26 - 48).

Kompletní statistiky naleznete na webu České basketbalové federace.