Upravit stránku
27. 06. 2016

BK Pardubice bude hrát evropský pohár!


Nejen na tuzemské, ale i na evropské scéně se v nové sezoně představí basketbalisté BK JIP Pardubice. Klub oficiálně potvrdil svou účast ve FIBA Europe Cupu!

V evropském poháru se Beksa naposledy představila v sezoně 2011/2012, kdy úspěšně působila v tehdejším EuroChallenge Cupu. V příští sezoně 2016/2017 se pardubičtí basketbalisté pokusí probít z kvalifikace do základní fáze Europe Cupu, druhé soutěže FIBA na evropském kontinentu.

Vizí je dlouhodobější účast v evropském poháru

Klub již dříve deklaroval velký zájem o účast v evropském poháru. Co všechno bylo třeba zajistit? "Vůbec prvním klíčovým bodem byl konsenzus všech akcionářů s dlouhodobou koncepcí a směřováním klubu," předeslal Pavel Stara, předseda představenstva BK Pardubice. "Interně jsme si vyhodnotili aktuální stav a cítíme, že chybějící mezinárodní zkušenosti jsou naším slabým místem. I s ohledem na nesmírně kvalitní práci s mládeží potřebujeme mezinárodní konfrontaci, která bude nejen hráče, ale celý klub posouvat dál."

Neméně důležité je i zajištění finančních prostředků. "Po zkušenostech z EuroChallenge Cupu, který jsme hráli před 4 lety, a při znalosti ekonomické náročnosti účasti v evropském poháru, jsme nechtěli destabilizovat klub. Intenzivně jsme hledali prostředky na zajištění evropského poháru, přičemž se nejednalo pouze o objem finančních prostředků, ale také o podporu municipalit, tedy města a kraje, a České basketbalové federace. Nechtěli jsme, aby účast klubu v evropském poháru byla jen naše vize, ale aby s ní bylo ztotožněno i město, kraj a ČBF," vysvětluje Stara.

Dalším faktorem byla změna formátu Kooperativa NBL: v minulém týdnu bylo rozhodnuto, že základní část se již nebude hrát čtyřkolovým systémem, ale pouze dvoukolově, s následnou nadstavbou. "Českou ligu vnímáme jako zásadní jak pro pardubický klub, tak pro český basketbal, a proto jsme na zasedání Asociace ligových klubů jasně deklarovali, že nechceme žádné výjimky kvůli naší účasti v evropském poháru. V tu chvíli byla nutná změna formátu Kooperativa NBL, k čemuž došlo," pokračoval Stara.

Více o změně formátu NBL čtěte zde.

"Jsme velice rádi, že postupně, po několikaměsíčních jednáních, jsme našli - byť mnohdy složitě - na všechny otázky kladné odpovědi. Naší vizí je, aby účast v evropském poháru nebyla pouze jednoroční, ale dlouhodobější."

Přínos pro klub, město i region

O sportovním přínosu pro celý klub již byla řeč. "I po diskusích s trenéry vnímáme, že pro další vývoj našich hráčů, a nejen těch mladých, potřebujeme mezinárodní konfrontaci," navázal Stara na svá úvodní slova. "Zároveň cítíme, že v Pardubicích i celém regionu chybí klub, který hraje velice sledovanou evropskou soutěž, což dává kredit jak klubu, tak městu i kraji. Neoddiskutovatelným přínosem je cestovní ruch, vyměňování zkušeností atd."

Staru potěšila kladná odezva ze strany fanoušků i obchodních partnerů klubu, poté, co bylo oficiálně oznámeno, že BK JIP Pardubice zašle přihlášku do FIBA Europe Cupu. "Vzhledem k tomu, jaký vše mělo vývoj, že se jednalo o dlouhodobější záležitost, tak většina našich partnerů a fanoušků byla s naší strategií dobře obeznámena. Bylo pro nás důležité, že jsme během celého procesu vnímali velmi pozitivní ohlasy a velkou podporu, což se po našem finálním rozhodnutí jen potvrdilo. Registrujeme mnoho kladných ohlasů."

Složení hráčského kádru pro sezonu 2016/2017 je z větší části známé a účast Beksy v evropském poháru v tomto směru nic nezmění. "I vzhledem k naší vizi o dlouhodobější účasti v evropském poháru chceme dávat příležitost českým hráčům z naší mládežnické akademie. Tým bude složený podobně, jako v minulých letech, a až v samotných zápasech uvidíme, na jakou úroveň bude stačit. Právě proto hovoříme o dlouhodobém projektu, abychom se přibližovali evropské úrovni," doplnil Pavel Stara.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti