09. 12. 2020

Bez obrany, bez šance

Jen do poloviny druhé čtvrtiny se Beksa držela v kontaktu, pak nám domácí Sluneta ukázala záda a vyhrála o 17 bodů. Druhý poločas jsme odehráli bez zraněného Tomáše Vyorala.

13. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Sluneta Ústí n. L. vs. BK JIP Pardubice 93:76
(26:27, 24:15, 23:17, 20:17)

Beksa, i nadále hrající bez zraněného dua David Škranc-Jakub Merešš, nedokázala za celý zápas zastavit ofenzivní manévry ústeckých basketbalistů. Ti nám v každé čtvrtině nasázeli 20 a více bodů, kdežto my jsme pokořili dvacetibodovu hranici pouze v úvodní části hry. "Na trénincích v tomto týdnu jsme se soustředili hlavně na obranu, bohužel jsme to nepřenesli do zápasu," posteskl si pivot Petr Heřman. "Problém nám dělal hlavně jejich podkošový hráč Rakočevič. Je to fakt hora, k jeho odstavení nestačil jeden hráč, byli potřeba dva, takže vždycky někdo zůstával volný. A rozdíl byl v tom, že oni trefovali volné střely, kdežto my ne. Hlavně ze začátku měli trojky snad 80%, trefili, co zvedli," poukázal Heřmi na šest proměněných trojek Slunety v úvodních dvanácti minutách.

První čtvrtina, to byla (pro diváky u livestreamu) okulahodící podívaná.

Oba týmy zakončovaly své útoky velmi rychle a většinou i velice přesně: Sluneta proměnila 9 z prvních třinácti střel z pole, my jsme nezůstávali příliš pozadu (11 z šestnácti). Jenže zatímco domácím jejich útočná potence vydržela prakticky celý zápas, my jsme si postupem času vypracovávali vhodné střelecké pozice čím dál obtížněji - a když už se nám to podařilo, stříleli jsme s nižší a nižší úspěšností. V pasážích, kdy jsme do krátkého časového úseku nakupili větší počet míčových ztrát (v první čtvrtině jsme měli jen 2, leč ve druhé 7!), nám utkání začalo utíkat. V 15. minutě jsme ještě byli pozadu o jediný bod (stav 36:35), ovšem do přestávky rozdíl narostl na 8 bodů a po ní se více než zdvojnásobil.

Na začátku třetí čtvrtiny na tříbodovou akci Spencera Svejcara (koš s faulem) navázal úspěšně trojkující Lamb Autrey a Sluneta poprvé vedla dvouciferně (56:44). V 25. minutě Dalibor Fait šestkoval na 62:47 a jedenáct minut před koncem to bylo již 71:53. V poslední čtvrtině už jsme se nepřiblížili víc než na dvanáctibodobý odstup. "Ve druhé půlce nám chyběl Vyo, což je hráč z národního týmu, který dělá na hřišti velký rozdíl, ale nechci se na nic vymlouvat. Měli jsme to zvládnout lépe," pokračoval Petr Heřman ve svém hodnocení.

I ve druhém poločase jsme měli pozitivní momenty, kdy jsme dokázali snížit ztrátu z osmnácti na dvanáct bodů, povětšinou v momentech, kdy jsme zrychlili hru a skórovali snadněji v přechodové fázi. Proč to nešlo častěji? "Asi je to o návyku," zamyslel se pardubický pivot. "Když jsme takhle hráli třeba s Nymburkem - fakt rychle a valili jsme dopředu -, tak z toho byly jednoduché koše. Je to další věc, na které v tréninkou pracujeme a doufám, že už v příštím zápase to zúročíme lépe," věří autor deseti bodů.

• Měli jsme dvojnásobný počet útočných doskoků (7 - 14), ale poměr bodů z druhých šancí vyzněl paradoxně pro domácí 13 - 4.
  • Poměr ztrát míče byl 9 - 16, poměr bodů dosažených po ztrátách 19 - 4.
  • Ústí mělo hned sedm hráčů, kteří nastříleli 8 a více bodů, kdežto my pouze čtyři.

Ústecký pivot Gligorie Rakočevič si vylepšil své sezonní maximum na 19 bodů (z pole 8/11, trestné hody 2/3), na druhé straně se totéž podařilo T. J. Dunansovi, jenž navíc zapsal svůj druhý double-double v pardubickém dresu za 24 bodů + 11 doskoků (+6 asistencí, z pole 11/18).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu České basketbalové federace.