29. 12. 2018

Bez obrany, bez šance

Ne, poslední utkání v kalendářním roce 2018 se nám příliš nevyvedlo. Citelně oslabeni jsme v Prostějově podlehli Olomoucku o 23 bodů a naše aktuální bilance zní 10/5.

16. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK Olomoucko vs. BK JIP Pardubice 99:76
(24:19, 32:19, 17:21, 27:16)

Kvůli zdravotním problémům bohužel zůstali mimo sestavu dva naši klíčoví hráči: křídelník Dwayne Benjamin, jenž vynechal již předchozí zápasy v Litoměřicích a se Svitavami, a nově i rozehrávač Richard Williams, který se zranil na předzápasovém tréninku. Bez nich jsme favoritovi nedokázali vzdorovat. Vedli jsme pouze jednou - hned v úvodu zápasu 2:3. V úvodních sedmnácti minutách jsme inkasovali 50 bodů, na konci poločasu nabrali až 18bodovou ztrátu, a druhou půli již domácí kontrolovali. "Olomoucko skórovalo mnoho snadných bodů z přechodové fáze, lépe doskakovalo, mělo skvělé procento úspěšnosti střelby za tři body," označil trenér Levell Sanders klíčové aspekty utkání. "Velmi dobrý zápas odehráli dva nejlepší střelci ligy," vyzvedl Ell výtečné individuální výkony domácích hvězd Palyzy s Douglasem, kteří nám společně nasypali téměř 58bodů!!

Na začátku jsme nechali vládnout domácí podkošové duo Douglas-Mikulič, které nám velmi rychle - a také velice snadno - nasázelo celkem 14 bodů. Když se přidal přesně trojkující křídelník Lukáš Palyza, rázem jsme měli sedmibodové manko, které však snížil dvěma po sobě jdoucími koši s faulem Donovan Jackson. Jinak jsme však v první půli tahali za kratší konec. Olomoucko velice často úspěšně atakovalo náš vnitřní prostor, a když k tomu přidalo i zkázonosně přesnou střelbu z dálky (trojky do půle 6/10 - 2/12) a převahu na doskoku (22 - 16, z toho útočné 6 - 3), rozdíl postupně narostl až k dvacetibodové hranici. "Chtěli jsme se soustředit na to, abychom začali dobře v obraně, ale to se nám bohužel vůbec nepodařilo," přiznal rozehrávač Michal Svoboda. Kde viděl hlavní problém naší defenzívy? "V řešení soupeřovy kombinace pick-and-roll, a také ve výpomoci ze slabé strany."

Zřejmě klíčová pasáž utkání přišla mezi 16. a 20. minutou.

David Škranc nejprve trojkoval na 39:30, jenže závěr půle ovládlo Olomoucko poměrem 16:8. Náš zmar nejlépe dokumentovala situace z 18. minuty: po zisku míče valil dopředu Donovan Jackson, jenže lehce přišel o míč a místo snadného koše přišel okamžitý trest na druhé straně, neboť Lukáš Palyza skóroval koš s faulem - místo snížení na 50:36 tak přišlo navýšení ztráty na 53:34...

V polovině třetí čtvrtiny nás Lukáš Palyza svojí další trojkou poslal do hluboké, 22bodové propasti (69:47), jenže Radek Nečas záhy odstartovali naši šňůru 0:12, po níž jsme se přitáhli na 10 bodů. A mohlo být ještě veseleji, neboť po několika dobrých obranách jsme měli v útoku další čtyři možnosti dostat se na jednociferný rozdíl. Leč nevyužili jsme je, naopak po dvou chybách dvakrát v posledních 40 sekundách třetí části hry jednoduše skóroval Ondřej Sehnal a jeho tým pak do 35. minuty znovu vytáhl svůj náskok až na 82:61. "Před druhým poločasem jsme si v šatně říkali, že musíme hrát agresivněji, klidně i za cenu faulů, aby domácí vůbec věděli, že jsme taky na hřišti, protože spoustu situací měli strašně jednoduchých," vrátil se Michal Svoboda k přestávkové poradě.

Po vydařené pasáži ze závěru třetí čtvrtiny, kdy jsme snížili ztrátu z -22 na -10 bodů, se zdálo, že vyhlížíme senzační obrat. "Pak jsme ale byli několikrát po sobě moc zbrklí, několik útoků jsme zakončili dřív, než jsme měli. Nedali jsme nějaké ukvapenější střely, naopak oni přidali další body a to definitivně rozhodlo," doplnil Michal, který i díky výše zmíněným absencím klíčových hráčů natočil svou největší letošní minutáž (15,5 minuty), a týmu přispěl 8 body a 1 asistencí.

"Teď máme před sebou tři volné dny, pak začne nový rok a my začneme znovu tvrdě pracovat," doplnil Ell Sanders.

Olomoucko táhla famózní dvojice Lukáš Palyza-Javonte Douglas. První jmenovaný proměnil všech pět tříbodových pokusů (!!), všech devět trestných hodů (!!) a rovnými 30 body potvrdil pozici nejlepšího střelce celé Kooperativa NBL (užitečnost 40). Druhý olomoucký střelec zaostal jen o dva bodíky: zapsal ceněný double-double za 28 bodů + 16 doskočených míčů (trojky 3/4, užitečnost 39). Beksa měla tři douciferné střelce: Donovana Jacksona (15 bodů, střelba z pole 5/15, trestné hody 3/4), Ondřeje Kohouta (12 bodů, z pole 5/11, trestné hody 2/2) a Josefa Potočka (12 bodů, trojky 2/6).