09. 09. 2020

Beksa vyhrála Alpe Adria Cup!

Pardubičtí basketbalisté vyhráli evropský pohár Alpe Adria Cup! V dnešní finálové odvetě smazali 7bodové manko z Děčína, když vyhráli po prodloužení o 16 bodů a radují se z historického úspěchu!

FINÁLE ALPE ADRIA CUPU, ZÁPAS Č. 2:

BK JIP Pardubice vs. BK ARMEX Děčín 96:80 po prodl.
(19:26, 15:14, 27:19, 17:12, 18:9)

Kdo by to byl řekl, když...

... jsme na konci první čtvrtiny ztráceli 9 bodů, což v součtu s prvním finále činilo již 16bodovou ztrátu,

... a v 26. minutě jsme stále byli pozadu o 6 bodů, čili celkem -13 bodů, necelých 14 minut před koncem...

Beksa přesto povstala a výrazně zlepšeným výkonem na obou polovinách hřiště předvedla totální obrat! "Samozřejmě jsem velmi rád, že jsme vyhráli tento rozhodující zápas a tím pádem i celý evropský pohár. Na všech lidech v klubu vidím, že jsou za tento titul moc rádi," předeslal trenér Ken Scalabroni. "Zároveň bych chtěl říct, že Děčín nám nedal vůbec nic zadarmo, hlavně v prvním poločase nás hodně trápil. Chtěl bych proto dát kredit i našemu soupeři, nicméně opakuji, že jsme nesmírně rádi, že jsme to zvládli úspěšně."

Tomáš Vyoral zapsal 9 z prvních jedenácti bodů Beksy, leč i na druhé straně byl klíčovým mužem rozehrávač - Ondřej Šiška agresivními vniky napichoval naši obranu a vytvářel dobré palebné pozice pro své spoluhráče. I díky tomu hosté již na konci úvodní čtvrtiny vedli o 9 bodů (stav 15:24). V polovině druhé čtvrtiny jsme sice otočili na 29:28, hlavně díky výrazně zlepšené hře na obranné polovině hřiště - Děčín nastřádal za 6,5 minuty pouhé dva bodíky! -, jenže v závěru poločasu hosté proměnili všech 9 trestných hodů (!) a do druhé půle si nesli slibné, šestibodové vedení.

To v průběhu třetí čtvrtiny ještě mírně navýšili a necelých 14 minut před koncem byli vpředu o 9 bodů (42:51), což jim v součtu s Finále 1 dávalo již 16 bodový polštář! Ani to však Válečníkům nestačilo...

Energii do žil nám vlila bleskurychlá šňůra 9:0, jíž zařídili přesně trojkující Josef Potoček s Jakubem Mereššem - druhý jmenovaný po úspěšné trojce přidal i koš s faulem. V klíčové pasáži přispěl košem i skvostnou asistencí benjamínek Michal Svojanovský a v 34. minutě po koši s faulem Tomáše Vyorala jsme rázem vedli 68:61. V polovině čtvrté čtvrtiny se prosadili Josef Potoček s Prokopem Slaninou a přesně pět minut před koncem jsme měli k dobru 10 bodů - úsek od 27. do 35. minuty jsme ovládl zcela suverénně 30:11!!!

100 sekund před koncem hosté snížili na dvoubodový rozdíl, načež jsme díky čtyřem bodům Prokopa Slaniny a jedné šestce Josefa Potočka kontrovali úprkem na 77:70. Ondřej Šiška poté jedním trestným hodem snížil a 11 sekund před koncem faulovaný Petr Heřman jednou úspěšnou šestkou poslal zápas do prodloužení.

V něm už jsme vládli naprosto jasně.

Za 1,5 minuty jsme nasázel 8 bodů v řadě, odskočili jsme do klíčového trháku 86:71, a byť se Děčín ještě přitáhl na rozdíl 9 bodů, koncovku jsme kontrolovali. Razítko na pohárový trium Beksy dal 56 sekund před koncem přesně trojkující Tomáš Vyoral (92:79). "V první čtvrtině jsme měli problém s obranou, stejně jako v Děčíně. Pak jsme chtěli trošku zariskovat, soupeře jsme zdvojovali, celkově jsme hráli mnohem agresivněji, což se nám vyplatilo. Myslím si, že můžeme být celkem spokojeni, zasloužili jsme si vyhrát. Jsem šťastný za Pardubice," doplnil své hodnocení Ken Scalabroni.