Upravit stránku
18. 01. 2024

Beksa vs. USK Praha


Poslední utkání v základní části Kooperativa NBL odehrají pardubičtí basketbalisté na domácí palubovce, kde jim bude soupeřem USK Praha, za kterým v tabulce zaostávají o jedinou výhru.

22. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice (10/11) vs. USK Praha (11/10)
sobota 20. 1. v 18 hodin | Sportovní hala Dašická

Nelehká mise splněna, mohli si zhluboka oddychnout pardubičtí basketbalisté. Ač to tak před několika týdny vůbec nevypadalo, už před sobotním posledním kolem základní části Kooperativa NBL jsme si pro nadstavbovou fázi zajistili účast v horní skupině A1. Definitivně o tom spolurozhodly dva výsledky minulého kola: naše překvapivé vítězství na palubovce tehdejšího lídra Opavy a porážka píseckých Sršňů v Ústí n. L. "Na náš tým jsem pyšný," spokojeně hlásil rozehrávač Petr Šafarčík po perně vybojované, leč supercenné výhře ve Slezsku. "Touhle výhrou jsme dali razítko na naše zlepšené výsledky." Ale... "Teď rozhodně nesmíme polevit," pokračoval Peca jedním dechem. "V základní části nás čeká ještě domácí zápas s USK Praha a byla by strašná škoda, kdybychom v něm výhru z Opavy nepotvrdili. Chci apelovat na všechny, abychom i proti USK navázali na výkon z Opavy."

Jistotou účasti ve skupině A1 se Beksa rozhodně nechce nechat ukolébat. Naopak, cíl je jednoznačný: ve zbývajícících patnácti duelech dlouhodobé části - dnešním závěrečným v základní a poté ve 14 v nadstavbové fázi - posbírat co nejvíce výher a jít do play-off z co možná nejvýhodnější pozice.

USK navíc máme co vracet. Právě prvním vzájemným duelem, jenž se hrál na začátku listopadu v hlavním městě, jsme 15bodovou porážkou načali dlouhou, šestizápasovou šňůru porážek. Domácí si závěrečnou čtvrtinou (24:9) došli pro konečnou výhru 86:71 (nejvíce bodů: Vlk 20, Vyroubal 16, Švec 15, Johnson 11, Samoura 10... - Šafarčík 20, Alford 15, Švrdlík 13, Škifić 11, Vyoral 8...).

Pražané letošní sezonu skvěle odstartovali, vyhráli 8 z úvodních 11 zápasů (včetně senzačního domácího triumfu nad Nymburkem) a ještě po 15. kole se pyšnili výtečnou bilancí 10/5. Záhy však přišlo 5 porážek za sebou, z trudného období (podobným si před několika týdny prošla i Beksa) je vysvobodilo až nedávné pražské derby, v němž porazili Slavii 80:70. Týmovými top-skórery jsou rozehrávači Matt Johnson (13,5 bodu) s Patrickem Samourou (12,1), Ondřejem Švecem (10,3) a Markem Vyroubalem (8,1), křídelník Dalibor Vlk (9,9) a pivot Filip Petružela (7,7 bodu).

Doprovodný program:
  • time-outy a přestávky mezi čtvrtinami: cheerleaders PM Stars Pardubice
  • přestávka mezi poločasy: Aerobic centrum Pardubice, divácká soutěž o dort z Cukrárny v Pernštýnské
  • ve fan shopu jsou k dispozici poslední nástěnné kalendáře pro rok 2024 s podtitulem Všichni jsme Beksa

"Věřím, že fanoušci cítí, že teď hrajeme lepší basketbal," říká pivot Kamil Švrdlík

Kamile, před námi je poslední zápas v základní části, a přestože pro nadstavbovou část již máme jistou účast v elitní skupině A1, zcela jistě nechceme polevovat. I proto, že výsledek sobotního utkání se do ní samozřejmě bude počítat. Souhlasíš?
"Naše motivace je stále stejná. Ano, sice víme, že “á jedničku” už máme jistou, ale právě proto  bereme tento zápas již jako součást skupiny A1. Pořád věříme - díky tomu, jak jsme v poslední době obrátili ten klesající trend -, že sezonu zachráníme a před play-off se v tabulce dostaneme co nejvýš. Všichni vidíme, že naše ztráta na nejbližší týmy nad námi není tak velká. Zrovna na USK ztrácíme jenom jednu výhru, takže tohoto soupeře budeme chtít dostat pod sebe, což znamená, že nad ním nutně potřebujeme vyhrát. Obzvlášť doma."

Po nevydařené prostřední části dosavadního průběhu Kooperativa NBL se momentálně nacházíme na mnohem pozitivnější vlně. Pražané naopak po skvělém vstupu do sezony (bilance 10/5) od poloviny proince strádají, pětkrát za sebou prohráli a tuto sérii přerušili až v minulém kole v pražském derby proti Slavii. Jaký je to v současné době tým?
"Myslím, že jako každý rok jsou takoví nepříjemní. Hrají agresivní basket, snaží se hrát rychle. Nikdy se proti nim nehraje jednoduše, ať už jsou v jakémkoliv složení. Na druhou stranu, oni obvykle hodně těží z určitého momentu překvapení na začáku sezony. Vlétnou do ní s velkou vervou, ale soupeři si na to postupem času zvyknou a přizpůsobí se, možná i proto se jim v této fázi sezony už tak nedaří. V každém případě je pořád potřeba brát USK naprosto vážně. A my, pokud se v tabulce chceme pohnout nahoru, musíme domácí zápasy zvládat. Pevně věřím, že jsme schopni sobotní utkání zvládnout a navázat na naši stávající vítěznou sérii."

Pokud bys měl zmínit čistě herní faktory, které spolurozhodnou o výsledku, jaké bys uvedl?
"Jednoznačně věci, které se nám v posledních zápasech daří zlepšovat. V první řadě jde o návrat do obrany, který bude velice důležitý, protože jak už jsem řekl, USK se snaží hrát rychlé protiútoky nebo poloprotiútoky, snaží se zakončovat opravdu rychle. Náš cíl bude co nejvíce je zpomalit a nutit do hry 5 na 5. Dále bych řekl doskok, kde bychom chtěli potvrdit naši dominanci. Od těchto dvou důležitých aspektů se chceme odrazit, abychom byli v tomto utkání úspěšní."

Před Silvestrem proti Olomoucku a na první novoroční utkání se Slavií přišlo výrazně více fanoušků než na předcházející zápasy. Vnímáte vy, hráči, nárůst diváckého zájmu a ruku v ruce s ním i bouřlivější atmosféru?
"Doufám, že diváci budou chodit i dál v takovém počtu. My jsme si před sezonou dali úkol, nebo cíl, abychom využili diváckého boomu z minulého play-off, kdy byla na každý zápas narvaná hala, což se i vinou našich horších výkonů bohužel nepodařilo. Teď ale věřím, že fanoušci cítí, že hrajeme lepší basketbal a přijdou v co největším počtu. Diváckou podporu rozhodně vnímáme. Když přijde na Dašickou přes tisíc lidí, je tam cítit takový ten správný hukot a my si přejeme ho zažívat co možná nejčastěji."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti