Upravit stránku
22. 10. 2021

Beksa vs. USK Praha


Hit víkendového programu Kooperativa NBL se bude hrát v Pardubicích! Beksa, jíž patří v aktuální tabulce druhá příčka, vyzve v sobotním podvečeru třetí USK Praha!

9. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (5/1) vs. USK Praha (6/2)
sobota 23. 10. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Tenhle zápas bude mít grády, o tom není sporu! Oba týmy vlétly do nového ročníku Kooperativa NBL ve velkém stylu. Beksa vyhrála pět ze šesti dosavadních ligových duelů, sklonit se musela pouze před suverénním Nymburkem. Aktuální bilance Pražanů, kteří odehráli o dvě utkání více, zní 6 výher a 2 porážky! "Řekl bych, že se potkají dva rozdílné herní projevy a uvidíme, který bude mít navrch," zamyslel se Adam Konvalinka, asistent pardubického trenéra Dina Repeši.

Olomoucko, Brno, Královští sokoli.

Pardubičtí basketbalisté natáhli svou vítěznou šňůru v NBL na tři zápasy.

Následující úterní těžký direkt v Levicích, kde prohráli v Alpe Adria Cupu s domácími Patrioty drtivě o 30 bodů, však ukázal, že je neustále na čem pracovat. "Utkání v Levicích nám nastavilo zrdcadlo, byla to jasná zpráva, že jak budeme trénovat, tak budeme i hrát," souhlasně přikývl Adam Konvalinka. "Po víkendovém vyhraném derby v Hradci Králové přišlo lehké polevení a hned se nám to vrátilo. Doufám, že tato facka přišla včas. Středeční a čtvrteční tréninky zase snesly určité měřítko, ale my v tom musíme pokračovat, je potřeba trénovat naplno, ať se děje, co se děje. Po žádné výhře není možné usnout na vavřínech!"

USK odehrál v polovině října dvě ligová utkání a zejména kvalitní útočnou produkcí si pomohl ke dvěma vítězstvím: v Děčíně (80:89) a doma nad Ostravou (92:78, nejvíce bodů USK: Mangas 18, West 16, Kyzlink 14, Vyroubal 14, Štěrba 9…). Po osmi odehraných zápasech je týmovým top-skórerem americký křídelník Kyle Mangas s průměrem 18,9 bodu, následován dalšími perimetrovými muži, českým reprezentantem Tomášem Kyzlinkem (18,1 bodu), americkým playmakerem Nathanielem Westem (15,5 bodu, trojky 40% - 24/60) a dalším rozehrávačem Markem Vyroubalem (10,8 bodu).

"USK obměnil pár hráčů. Mladí hráči povětšinou zůstali, odešel lídr Ondra Sehnal, přišli West, Mangas a Kyzlink. Momentálně se prezentují velmi rychlým basketbalem," vypozoroval pardubický asistent. "Skoro celý zápas brání po celém hřišti, snaží se hrát hodně atleticky, své útoky zakončují hodně brzy. Na druhou stranu tolik nevyužívají podkošové hráče, což, myslím, naopak patří mezi naše silné stránky," věří v převahu v podkošovém prostoru.

Pražané v posledních zápasech střílejí průměrně kolem 90 bodů na zápas, ofenzivními tahouny jsou téměř výhradně hráči z perimetru. Co to znamená pro naši obranu? "Jednu důležitou věc: dát si pozor na brejky soupeře. Musíme se pokusit je zastavit aktivitou na útočném doskoku, abychom jim nedali šanci jednoduše rozbíhat rychlé protiútoky. Pro naše vyšší hráče to bude znamenat nutnost rychlejšího návratu do obrany. Nesmíme nikde slavit koše, pořád musíme myslet na zadní vrátka. Hráči z perimetru pak musejí přidat na agresivitě," předkládá Adam Konvalinka účinný recept na úspěch. Jaké další faktory z našeho pohledu považuje za klíčové? "Zopakoval bych důležitost včasného a rychlého návratu do obrany, aktivitu na útočném doskoku a dostatečnou agresivitu. Věřím, že do ligového zápasu zase vstoupíme se skvělou energií a nasazení bude hned od začátku na vysoké úrovni."

Možnost testování před halou

Pardubický klub ve spolupráci s externí společností připravil pro fanoušky možnost antigenního testování na Covid-19 přímo u vstupu do Sportovní haly Dašická. K dispozici bude hodinu před začátkem sobotního utkání s USK Praha, tedy v čase od 16:30 do začátku zápasu. Po vyplnění nezbytných údajů bude provedeno samotné testování, následně proběhne vyhodnocení vzorku a výsledek bude testovanému sdělen do několika minut od provedení testu. Testování bude probíhat zdarma pro ty, kteří v posledních 7 dnech neabsolvovali testování na jiném certifikovaném pracovišti, resp. splňují podmínky pro testování zdarma dle podmínek ministerstva zdravotnictví. Cena pro ostatní testované bude činit 200 Kč.

Tomáš Vyoral: Zvu fanoušky na rychlý basketbal

Po třech ligových výhrách v řadě přišel nepovedený zápas v Alpe Adria Cupu. Jaká byla reakce trenérů, případně i vás, hráčů?
"Reakce samozřejmě nebyla úplně dobrá, to je jasné… Od nějaké 5. minuty první čtvrtiny bylo jasně vidět, že jsme nebyli schopni ustát tempo soupeře, který na nás velice tlačil. Ve zbývajících 35 minutách nás přejeli a úplně zaslouženě vyhráli, my jsme bohužel neměli vůbec co nabídnout."

USK vstoupil do ligy podobně úspěšně jako my, aktuálně je na 3. místě. V čem je podle tebe největší síla tohoto týmu?
"Myslím si, že ačkoliv jim před sezonou odešli nějací klíčoví hráči, dokázali je dobře nahradit. Přišli dva Američani, kteří dávají v průměru kolem 15-20 bodů, vrátil se Tomáš Kyzlink. Je jasné, že jejich největší síla je určitě v hráčích na perimetru."

My jsme v posledních dvou zápasech inkasovali celkem 193 bodů, naopak USK hodně sází na ofenzívu, dosavadní průměr nastřílených bodů činí rovných 90! Co z toho plyne pro sobotní vzájemné utkání, na co se musíme připravit na obranné polovině?
"My se ani tak nemusíme koukat na USK, my se musíme zaměřit hlavně na sebe, na naši obranu! Ani Hradec, ani Levice nám nemůžou dávat 90 nebo 100 bodů! Je to jenom o nás, o naší vůli se dostávat přes clony, bojovat, hrát tvrdě, víc do těla. Ano, obrana se dá natrénovat, ale především je o vůli: když člověk chce, tak prostě bude tam, kde má být."

Jedná se o souboj druhého týmu s třetím, na jaký basketbal se fanoušci mohou těšit?
"Fanoušky bych určitě pozval na rychlý basketbal. Snad bude padat spousta košů, hlavně do koše USK. (pousmál se) Doufám, že uhájíme domácí prostředí, a tím i druhou pozici v tabulce."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti