Upravit stránku
11. 12. 2020

Beksa vs. Svitavy


Nedělní atraktivní derby se svitavskými Tury je posledním zápasem, který pardubičtí basketbalisté odehrají před vánočními svátky v domácím prostředí.

14. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (6/7) vs. DEKSTONE Tuři Svitavy (3/10)
neděle 13. 12. v 17:30, Sportovní hala Dašická

Beksa sice po reprezentační pauze zapsala dvě výhry v řadě (nad Ostravou a USK Praha), leč ani v jednom utkání výkonnostně zcela nepřesvědčila, načež přišla středeční sedmnáctibodová porážka v Ústí nad Labem. Na severu Čech se navíc zranil klíčový muž a nejlepší střelec Tomáš Vyoral, jehož start v nadcházejícím derby s Tury je bohužel spíše nepravděpodobný. Ještě o poznání horší úvodní část sezony vstřebávají Svitavy. Z předchozích třinácti odehraných zápasů dokázaly vydolovat pouze tři vítězství (jedno z nich doma nad Beksou), naposledy neuspěly v domácí napínavé bitvě s druhou Opavou, jíž podlehly po prodloužení 83:90 (nejvíce bodů Svitav: Marko 18, Bujnoch 14, Welsch 11, Svoboda 9…). Tato porážka byla pro Tury již čtvrtou v řadě!

Jeden z nedělních soupeřů si alespoň trochu zlepší náladu úspěchem v prestižním derby. “Agresivita na obou stranách hřiště,” odpověděl pivot Petr Heřman na otázku, jaký zásadní faktor by nás měl dovést ke kýženému vítězství. Jak Heřmi charakterizuje hostující tým? Mají spoustu výborných střelců: jsou tam Pavel Slezák, Venca Bujnoch i další. Tyto hráče nesmíme nechat rozjet, naopak je potřeba je přibrzdit, hrát tvrdou obranu. Co se týče našeho útoku, měli bychom hrát víc rychlých protiútoků, protože jsou z toho jednoduché koše.” I s ohledem na porážku v prvním vzájemném duelu máme o motivaci postaráno. “Náš cíl je jasný: hrát naplno a prostě vyhrát!”

Svitavským top-skórerem je dvoumetrový křídelník Matěj Svoboda (průměr 14,8 bodu na zápas), dvouciferný průměr si dále udržují pivot Domagoj Proleta (12,5 bodu) s rozehrávačem Romanem Markem (10,8 bodu + 6,9 asistence). Těsně pod desetibodovou hranicí jsou ex-opavský podkošový hráč Václav Bujnoch (9,8 bodu) a zkušený křídelník Pavel Slezák (9,6 bodu).

3 otázky pro asistenta trenéra Adama Konvalinku

Ústí nám v první půli středečního utkání nasypalo 9 trojek, také Svitavy jsou týmem, který hodně spoléhá na střelbu z dálky: aktuální průměr mají přes 11 proměněných trojek na zápas, což je spolu s Opavou nejvíc v lize. Co z toho plyne pro naši obrannou činnost?
"V tomto směru jsou Svitavy opravdu specifickým soupeřem, vždyť v průměru střílí 40 trojkových pokusů za zápas, což je vysoké číslo. Pro nás to znamená být v obraně mnohem agresivnější a nenechávat svitavské hráče za trojkovým obloukem volné ani na metr."

Ani jeden tým není herně úplně v pohodě, nicméně derby představuje šanci zvednout si náladu. Jaké faktory by měly hrát v náš prospěch, či lépe dovést nás k vítězství?
"Herní pohoda jde v derby stranou. Oba týmy budou chtít ukázat to nejlepší a regionální souboj tomu dodává ještě mnohem větší náboj. My jsme v úvodu sezony zapsali prohru ve Svitavách a budeme ji chtít odčinit. Hrajeme doma, kde se nám poslední zápasy celkem dařilo. Hráli jsme rychle, agresivně a jednoduše, což, doufám, bude platit i na nedělního soupeře."

Jak byste obecně charakterizoval hru svitavských Turů a jejich klíčové osobnosti?
"Jak jsem už zmínil, Svitavské zdobí střelba z dlouhé vzdálenosti. Z hráčů bych jmenoval zkušené Marka, Slezáka a české jádro, které tvoří Dragoun, Sehnal, Svoboda, Goga, Welsch a Křivánek. Tým vhodně doplnili Johnson s Proletou. Nejdůležitějším prvkem bude uhlídat rozehrávače Romana Marka, který Svitavy po většinu utkání diriguje."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti