Upravit stránku
02. 12. 2020

Beksa vs. Ostrava


Dva domácí zápasy během tří dnů odehrají pardubičtí basketbalisté na začátku prosince. O páté vítězství v letošním ročníku NBL budou usilovat ve čtvrtečním duelu s Ostravou.

11. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (4/6) vs. NH Ostrava (3/6)
čtvrtek 3. 12. v 17:30, Sportovní hala Dašická

Po dlouhé, pětitýdenní koronavirové přestávce se základní část Kooperativa NBL znovu rozjela v polovině listopadu, leč po odehrání tří kol přišla pro změnu dvoutýdenní reprezentační pauza. Po ní se v letošním kalendářním roce odehraje ještě šest kol, z toho pět před vánočními svátky. Pardubičtí basketbalisté (bilance 4/6) zahájí prosincový program domácím duelem s Ostravou (bilance 3/6), která vstoupila do letošní sezony velice solidně (po šesti kolech měla vyrovnanou bilanci výher a porážek 3/3), ovšem svá poslední tři ligová utkání prohrála: s Opavou, v Kolíně i v Děčíně.

Je paradoxní, že oba soupeři si zpestřili reprezentační přestávku účastí na mezinárodním turnaji v Polsku - a také na sebe narazili. Beksa, která do Varšavy odcestovala bez pěti osových mužů, nejprve v sobotu podlehla domácí Legii - druhému týmu polské nejvyšší soutěže - po dobrém výkonu 85:92, Nová huť nestačila na Ostrów Wielkopolski poměrem 51:82. V nedělní přetahované o 3. místo byla nakonec úspěšnější Ostrava, která - vedena playmakerem Justusem Alleynem - v koncovce uhájila těsnou výhru 70:69 (nejvíce bodů: Alleyn 24, Waterman 15, Heinzl 12, Svoboda 10… - Potoček 18, Slanina 14, Heřman 13, Dunans 13…).

Z hráčů, kteří absentovali v Polsku, se k pardubickému týmu na začátku tohoto týdne připojili reprezentanti Tomáš Vyoral s Kamilem Švrdlíkem, avšak zraněná trojice Michal Svojanovský, David Škranc a Jakub Merešš bohužel zůstává i nadále mimo hru. Ostrava odehrála turnaj ve Varšavě bez svého lídra Petra Bohačíka, scházel taktéž Radek Pumprla.

"Co se týče návratu dvou reprezentantů, Kamil Švrdlík nám snad pomůže zlepšit doskok, který nás v Polsku trochu trápil, a s Tomášem Vyoralem bychom měli zlepšit přechodovou fázi a být klidnější na balónu," uvedl asistent trenéra Adam Konvalinka. Na otázku, co z dvouzápasového herního testu v Polsku by si náš tým měl přenést i do následujících ligových utkání, odpověděl velmi pohotově: "Jednoznačně nasazení."

Odnesli jsme si z nedělního vzájemného zápasu nějaké cenné poznatky směrem k soupeři?

"Asi budeme moci využít nějaké věci z tohoto utkání, ale čtvrtek bude určitě trochu jiný," řekl dále asistent kouče Scalabroniho. "My jsme se v Polsku dlouho snažili držet širší rotaci a až ke konci, když to bylo vyrovnané, jsme hráli o vítězství, ale měli jsme v tom zápase ve hře všech 12 hráčů. Zásadním poznatkem je, že se s Ostravou dá hrát vyrovnaně i v tak mladé sestavě, jakou jsme ve Varšavě měli, takže s návratem Vya a Kamči stoprocentně chceme vyhrát."

Klíčovou postavou Nové huti je bezpochyby rozehrávač Justus Alleyn. "Ano, je to pro ně hodně stěžejní hráč, který pravidelně skóruje přes 20 bodů a zároveň tvoří hru pro ostatní, bez něj by neměli tolik volných pozic. Jedním z klíčů k našemu úspěchu tedy bude ho udržet co nejdál od koše, snažit se ho co nejvíce eliminovat. Co se týče dalších zásadních faktorů, rozhodovat budou i doskok a to, zda budeme hrát chytře a rychle. Troufnu si říci, že máme širší rotaci než Ostrava, a pokud se nám to podaří naplnit, budeme v mnohem lepší pozici," doplnil Adam Konvalinka.

Petr Heřman: Klíčem je zastavit Alleyna

Turnaj v Polsku jsme i v mladší sestavě odehráli velmi solidně. Co bychom si z něj měli přenést do nadcházejících ligových zápasů?
"Asi agresivitu, kterou jsme se tam prezentovali. Myslím si, že všichni hráči, kteří dostali v Polsku příležitost, se snažili “odjet” svoje dané minuty na hřišti na maximum, takže by bylo dobré v tom pokračovat. Polská liga je o hodně tvrdší než třeba česká soutěž a my jsme se dokázali Legi Varšava vyrovnat, což svědčí o tom, že tohle je dobrá cesta. Teď se nám navíc vrátili dva hráči z národního týmu a já věřím, že když se ve čtvrtek všechno sejde tak, jak má, tak nemůžeme prohrát."

Jak pomohly dva duely ve Varšavě tobě osobně? Měl jsi výrazně větší minutáž, odehrál jsi 23 a 32 minut, což je výrazně větší porce než v předchozích zápasech NBL…
"Pro mě to byla super zkušenost. Měl jsem v týmu trošku jinou roli, cítil jsem, že je na mě trošku jiný tlak. Snažil jsem se pomoct mladým klukům ať už na hřišti, nebo i mimo hřiště, a taky jsem se snažil být jedním z lídrů týmu. Přece jenom jsem tam byl jeden z nejstarších, takže nebylo možné se  za něco schovávat." (pousmál se)

Dnes hrajeme s Ostravou, s níž jsme se utkali v nedělním utkání o 3. místo. Může nám to pomoci? Získali jsme nějaké zásadní informace?
"Poznali jsme, že jejich rozehrávač Alleyn hraje hodně agresivně, celá hra ostravského týmu jde skrz něj. Věřím, že když dokážeme ubránit jeho nájezdy doprava a některé další prvky, které zdobí jeho hru, tak bychom měli odejít ze zápasu jako vítězové."

Je potřeba si přiznat, že právě to bychom potřebovali, po dvou nepříliš dobře odehraných zápasech před reprezentační pauzou. Cítíš uvnitř týmu odhodlání a touhu zvládnout nejbližší domácí utkání co možná nejlépe?
"Řekl bych, že všichni cítíme tlak, ale ne že bychom se z toho cítili nějak vynervovaní, spíš si myslím, že nás to motivuje, abychom se do toho pořádně opřeli a zase najeli na vítěznou vlnu."

Livestream klubové televize BeksaTV

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti