Upravit stránku
19. 01. 2023

Beksa vs. Opava


Top ligová obrana proti rozparáděné ofenzívě. I tak by se dal uvést jeden z hitů víkendového programu 20. kola NBL, v němž pardubičtí basketbalisté vyzvou Opavu.

20. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice (11/8) vs. BK Opava (11/8)
sobota 21. 1. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Oba soupeři půjdou do vzájemného střetu dobře naladěni.

Beksa se po dvou mrzutých porážkách zkraje kalendářího roku 2023 dokázala výkonnostně zvednout a třikrát za sebou zvítězila (dvakrát v lize a jednou v Českém poháru). Taktéž Slezané, které v úvodní části sezony možná doběhl nabitý program, neboť kromě domácí soutěže absolvovali i náročné zápasy ve FIBA Europe Cupu, nabrali po Novém roce výtečnou formu a aktuálně si užívají již čtyřzápasovou vítěznou sérii. Během ní uspěli například v Brně, tedy na palubovce lídra Kooperativa NBL, naposledy si ve své hale snadno poradili s Olomouckem, které ve středu srazili podobně drtivě jako o čtyři dny dřívě Beksa: 105:73 (nejvíce bodů Opavy: Mokráň 19, Kouřil 16, Šiřina 15, Farský 15, Slavík 13, Carl 9…).

"Opavský tým v posledních dvou třech týdnech hodně zlepšil svoji formu," všiml si trenér Dino Repeša. "Útočně je to jeden z nejlepších týmů v lize. V posledních třech zápasech střílel v průměru skoro 100 bodů," poukázal na skutečnost, že v hale USK Praha a v Brně nasypal svým soupeřům shodně 95 bodů a naposledy doma Olomoucku dokonce 105, což činí úctyhodný zápasový průměr 98,3 bodu!!! "Náš první cíl tedy musí být jasný: hrát ještě lepší obranu než v Praze na Slavii, protože Opava má obrovský útočný talent."

Co kromě poctivé defenzívy bude nezbytné splnit, abychom mohli pomýšlet na ligovou výhru číslo 12? "Eliminovat soupeřovu aktivitu na útočném doskoku, jeho rychlé protiútoky a vlastní míčové ztráty. Pevně věřím, že pokud se nám to podaří, máme šanci hrát s Opavou vyrovnaný zápas a navzdory její skvělé formě ji porazit," doplnil Dino Repeša, jenž v posledních zápasech postrádal zraněné Tomáše Vyorala, Matea Čolaka a Adama Lukeše. O případném startu prvních dvou jmenovaných se rozhodne až před utkáním.

První vzájemný zápas (9. kolo základní části, sobota 19. 11. 2022):

BK Opava vs. BK KVIS Pardubice 75:82 (19:24, 18:21, 21:19, 17:18)
Body: Farský 21, Mokráň 17, Bassett 10, Kvapil 8, Jurečka 8... - Čolak 19, Vyoral 17, Rikić 15, Švrdlík 12, Šafarčík 8...

“Klíčové bude porazit jejich zónu,” míní rozehrávač Matěj Burda

Vstup do nového roku nám nevyšel podle představ, ale nyní jsme na vlně 3 výher. Cítíš, že se to pozitivně projevuje i na mentální síle celého týmu?
"Souhlasím, že vstup do nového roku nám bohužel opravdu nevyšel, i když si myslím, že hlavně v Kolíně jsme měli vyhrát. Teď jsme si ale třemi výhrami v řadě zlepšili náladu. Věřím, že nám dodají větší sebevědomí, protože předtím jsme se herně trošku trápili, hlavně v útoku."

Opava si také prošla výsledkově slabším obdobím, ale momentálně v lize drží třízápasovou vítěznou šnůru. Jak vnímáš tento tým?
"Já Opavu stále vnímám jako top tým české ligy. Zatím sice nemá tak dobrou sezonu jako v minulých letech, ale to nic nemění na její síle. Nedávno vyhrála v Brně, což rozhodně nebyla náhoda. Čeká nás přímý souboj o 4. místo, takže je jasné, že půjde o velice důležitý zápas. Liga je tak vyrovnaná, že každá výhra nám může pomoct k tomu, abychom se drželi mezi top trojkou NBL."

Soupeřův hráčský kádr doznal před sezonou poměrně výrazných změn. Projevilo se to i na způsobu hry, nebo si Slezané uchovávají své charakteristické herní prvky i nadále?
"Opava vždycky byla a je velmi bojovný tým, silný na doskoku. V letošní sezoně přivedli Jakuba Mokráně, což je hodně silový hráč. Řekl bych, že se přiřadil k Jakubu Šiřinovi a patří mezi klíčové hráče svého týmu. Pro nás to znamená, že se budeme muset koncentrovat především na tyto dva hráče, plus na trojkovou střelbu opavského týmu."

Jaké faktory budou rozhodující pro příznivý průběh i konečný výsledek utkání?
"Myslím si, že klíčové bude porazit jejich zónovou obranu, kterou mají dobrou a hodně ji využívají. Pak také zastavit jejich rychlé protiútoky, plus jak jsem říkal jejich tříbodovou střelbu, a ještě bych zmínil nutnost pohlídat si doskok. Věřím, že pokud tyto aspekty splníme, a dokážeme eliminovat Šiřinu s Mokráněm, tak si můžeme dojít pro vítězství."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti