Upravit stránku
06. 03. 2020

Beksa vs. Opava


Dva domácí zápasy během tří dnů mají před sebou pardubičtí basketbalisté. Tím prvním je sobotní souboj s Opavou, na kterou Beksa v letošní sezoně dosud nevyzrála.

6. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice (14/12) vs. BK Opava (20/7)
sobota 7. 3. v 17:30, Sportovní hala Dašická

Čtyři porážky a dost! Beksa na přelomu základní a nadstavbové části Kooperativa NBL čtyřikrát v řadě neuspěla, i kvůli velkému počtu zraněných hráčů, leč po reprezentační přestávce nasázela Olomoucku 96 bodů a poprvé v letošní sezoně hanácký tým porazila. V podobné situaci, pokud jde o letošní (ne)úspěšnost s daným soupeřem, se nachází i před sobotním duelem s Opavou: oba dva vzájemné zápasy v základní části totiž jednoznačně ovládli Slezané. Ti si navíc i po repre-pauze udrželi parádní formu, což demonstrovali cennými výhrami nad USK Praha a naposledy v Olomouci.

Ačkoliv opavský trenér Petr Czudek postrádal jednoho z pilířů Martina Gniadka, jeho družina ovládla středeční utkání poměrem 86:70, i díky tomu, že potvrdila pověst nejlépe trojkujícího týmu NBL (Olomoucku nasázela 12 trojek). Na přelomu února a března se však daří i pardubickým basketbalistům. Byť trenérům stále schází pivot Ondřej Kohout a středeční pohárový duel v Rakousku nehrál ani nemocný křídelník David Škranc, po složení Olomoucka uspěli i v úvodním semifinále ve Vídni. “Vždycky je hezké vyhrát. V české lize jsme po čtyřech prohrách v řadě porazili Olomoucko a tohle je další výhra, která se počítá,” konstatoval asistent trenéra Adam Konvalinka.

Opavu táhne reprezentační rozehrávač Jakub Šiřina, jehož aktuální průměry činí 18,7 bodu + 7,5 asistence (trojky 37,1% - 66/178). Skvělou sezonu prožívá rovněž Václav Bujnoch, jenž již osmkrát v řadě nastřádal dvouciferný počet bodů a v průměru zapisuje 14,3 bodu + 6,4 doskoku na zápas (trojky 45,4% - 49/108)! Do základní osy slezského týmu dále patří Martin Gniadek (11,4 bodu, trojky 42% - 29/69), Radim Klečka (10,2 bodu) a Luděk Jurečka (10 bodů, trojky 51,3% - 58/113), v posledních duelech se pravidelně prosazuje i Jan Švandrlík (7,8 bodu, v posledních šesti zápasech dokonce 13,5 bodu + 6,5 doskoku, při trojkách 46,7% - 21/45!!).

“Musíme hrát koncentrovaně, bez výpadků,” říká asistent Adam Konvalinka

V loňské sezoně Beksa ovládla tři ze čtyř vzájemných zápasů s Opavou, leč v letošním ročníku NBL jsme zatím na Slezany nevyzráli. “Opava je velmi nepříjemný soupeř, kterému máme co vracet,” předesílá asistent pardubického trenéra Adam Konvalinka. Není pochyb o tom, že - stejně jako před týdnem proti Olomoucku - mají pardubičtí basketbalisté o motivaci postaráno.

Opava si i po repre-pauze drží průběžné druhé místo. Jaká je její aktuální forma?
"Po reprezentační pauze zapsala dvě vítězství, když doma porazila USK Praha a poté ve středu uspěla i na horké půdě Olomoucka, takže nás rozhodně nečeká lehký soupeř. Ostatně žádný takový už nás asi nečeká až do konce sezony, takže musíme být připraveni na náročné utkání."

Osu slezského týmu tvoří zejména zkušené duo Šiřina-Gniadek. I když první jmenovaný v Olomouci nastřádal pouze 4 body a druhý vůbec nenastoupil, Opava nasázela svým hostitelům 86 bodů a přesvědčivě zvítězila. O čem to svědčí?
"Faktem je, že opavský tým se opírá především o reprezentačního rozehráváče Jakuba Šiřinu, který doma zničil USK (Pražanům nasázel 27 bodů, včetně 7 trojek - pozn. aut.). I v letošní sezoně předvádějí kolektivní basketbal, založený na tvrdé hře pod oběma koši. Z lavičky může naskočit kdokoli a styl hry zůstává stejný, v tom je podle mého názoru největší síly Opavy."

Pokud jde o klíčové faktory, je potřeba zmínit, že ve dvou vzájemných zápasech v základní části jsme Opavě povolili celkem 35 útočných doskoků, což je nevídané číslo. Jaké další aspekty budou klíčové pro příznivý vývoj a výsledek?
"V první řadě se musíme vyvarovat výpadku z posledního vzájemného utkání. Darovat soupeři nespočet útočných doskoků by nás i tentokrát mohlo stát vítězství. Je potřeba podat koncentrovaný výkon, podobně jako v minulém domácím zápase proti Olomoucku, podložený velkým počtem asistencí a doskoků. A eliminace Jakuba Šiřiny, to je další klíč k našemu úspěchu."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti