Upravit stránku
01. 10. 2021

Beksa vs. Nymburk. A bonus


Souboj neporažených! Beksa v součtu domácí a evropské soutěže vyhrála na startu sezony třikrát za sebou, nymburská vítězná šňůra v NBL čítá již čtyři utkání. Kdo uspěje v hitu 5. kola?

5. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (2/0) vs. ERA Basketball Nymburk (4/0)
sobota 2. 10. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Přijďte včas, s dostatečným časovým předstihem, neboť ještě před úvodním rozskokem proběhne slavnostní ceremoniál.

Radek Nečas, nynější sportovní ředitel Beksy, je absolutním rekordmanem Kooperativa NBL (nejen) v počtu odehraných zápasů. Svoji dlouhou a úspěchy lemovanou hráčskou kariéru se rozhodl uzavřít na jaře 2020, po sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru. "Určitě jsem chtěl končit před diváky, ale člověk míní, život mění," prohlásil tehdy Šutys.

Také uplynulá sezona se bohužel hrála bez fanoušků v hledištích sportovních hal, a tak klubem chystaná oficiální tečka za jednou úžasnou hráčskou kariérou proběhne v úvodu letošní sezony 2021/2022, symbolicky v rámci sobotního domácího utkání s Basketball Nymburk, v jehož dresu bývalý český reprezentant slavil největší úspěchy.

Přijďte v sobotu do Sportovní haly Dašická a nedlouho před úvodním rozskokem společně poděkujme Šutysovi - hráči, který ve všech klubech, v nichž působil, hrál vždycky pro vás, basketbalové fanoušky.

Kdo natáhne svou vítěznou šňůru?

Tři zápasy - tři výhry. Beksa si v úvodu sezony drží stoprocentní úspěšnost jak na domácí, tak na evropské scéně: po ligových triumfech nad Děčínem a v Ostravě zvládla i premiéru v Alpe Adria Cupu, v níž přetlačila rakouský Wels 79:76. “Byl to pro nás těžký zápas. Možná jsme už víc mysleli na sobotní utkání proti Nymburku,” podotkl po ubojované pohárové výhře trenér Dino Repeša.

“V sobotu budeme hrát proti velmi atletickému týmu, Nymburk má také víc dlouhých hráčů než Wels. Nesmíme mít takové problémy s doskokem, hlavně ale potřebujeme hrát s větší energií,” velí kouč Beksy, jemuž dělá vrásky na čele neuspokojivý zdravotní stav několika stěžejních hráčů: do středečního pohárového duelu nezasáhli kvůli zranění rozehrávači Petr Šafarčík s Michalem Svobodou, v závěru střetnutí s Welsem se navíc zranil i Matěj Burda. “Uvidíme, zda někdo z nich bude k dispozici pro zápas s Nymburkem. Potřebovali bychom hrát v širší rotaci,” přeje si Dino Repeša uzdravení a návrat svých hráčů.

Nymburk začal sezonu dvěma dramaty: v úvodním kole vydřel těsnou výhru v Kolíně až v koncovce (86:91), poté doma přetlačil Opavu dokonce až po prodloužení 91:89. Následující dva duely už zvládl přesvědčivěji, když na vítězství z Děčína (74:92) navázal středeční demolicí Ostravy (115:59, nejvíce bodů Nymburku: Hruban 20, Harding 18, Váňa 18, Gak 14, Tůma 12, Palyza 10...).

Za splnění jakých předpokladů můžeme v utkání s Nymburkem pomýšlet na vítězství? "S Nymburkem jsme se utkali v posledním přípravném utkání před startem sezony a ověřili jsme si, že s ním určitě jde hrát. V první řadě k tomu potřebujeme být zdraví, abychom měli dostatečně širokou rotaci a mohli s ním udržovat vysoké tempo hry. Také musíme podat mnohem lepší výkon než ve středu v areně proti Welsu," odpověděl kapitán Kamil Švrdlík. V čem konkrétně je potřeba být výrazně lepší? "Myslím si, že od některých věcí, na nichž jsme se snažili pracovat v přípravě a dělali jsme je i v přípravných zápasech, jsme upustili. Nevím, jestli to bylo nějakou laxností, ale v obraně ani v útoku jsme nebyli tak precizní, jak bychom měli být. Je potřeba se k tomu znovu vrátit," zdůraznil jeden z lídrů Beksy.

Hrajme rychle, ale ne zbrkle, říká asistent Adam Konvalinka

Středeční duel Alpe Adria Cupu nám herně příliš nevyšel, byť jsme zvítězili. Lze brát jako pozitivum alespoň skutečnost, že rakouský Wels hrál velmi fyzicky, tlačil na hráče s míčem i bez míče a každý koš jsme si museli zasloužit, což nás nepochybně čeká i s Nymburkem?
“S veškerým respektem vůči Welsu, teď nás čeká trošku jiná basketbalová úroveň. Na druhou stranu je pravda, že prvků, které budou podobné, se dá najít vícero: jak tlak na míč, tak obecně fyzický basketbal. Mohla to pro nás být přínosná průprava, ale celkově to pro nás byl ve středu zápas, na který musíme rychle zapomenout, ač jsme vyhráli. Hlavně vstup do utkání musí být z naší strany mnohem energičtější, s mnohem vyšším nasazením, protože příště už by se nám nemuselo podařit takový zápas otočit a vyhrát.”

Nymburk už v rozjeté sezoně lehce pozměnil svoji soupisku. Jak byste charakterizoval jeho současný tým i jeho herní projev v úvodu sezony?
“Přijde mi, že ač se změnil hlavní trenér, tak se snaží praktikovat podobný styl basketbalu, to znamená nátlakovou obranu, hodně se zaměřují na rychlý protiútok. Mají hodně nových cizinců, kromě Hardinga vlastně všechny, aktuálně přišel nový rozehrávač Colbey Ross, který měl na univerzitě vynikající čísla. Řekl bych, že kvalitou na tom budou podobně jako v předchozích sezonách.”

V závěru přípravy jsme odehráli na nymburské palubovce solidní partii. Může to pro nás být určitý návod, jak proti účastníkovi Champions League uspět i v “ostrém” zápase?
“Myslím si, že ve zmíněné přípravě v Nymburce jsme si dodali sebevědomí do začátku soutěže. Dokázali jsme si, že když se budeme držet pravidel, která máme, když budeme hrát zodpovědně a agresivně, tak jsme konkurenceschopní. Zároveň nám středeční zápas s Welsem názorně ukázal, že když trošu pohneme kormidlem naší hry mimo nastavený směr, můžeme naopak s kýmkoliv prohrát, takže je jasné, že tento zápas bude hodně o nás, o naší hře, o našem nastavení. Nymburk přijede kvalitně připravený a nepochybně odvede svůj standardní výkon, takže to, jestli mu dokážeme vzdorovat, bude čistě o nás.”

Co považujete za klíčové faktory, které by nás v souboji s mnohonásobnými šampióny mohly dovést ke kýženému vítězství?
“Co se týká Nymburka, vždy je to o agresivitě jak na balón, tak v osobních soubojích. Velice důležitý bude doskok, aby se nám podařilo soupeře udržet, nebo ještě lépe přeskákat. A posledním důležitým faktorem budou ztráty míče. Musíme najít dobrý balanc mezi rychlou, ale ne zbrklou hrou.”

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti