Upravit stránku
29. 01. 2021

Beksa vs. Královští sokoli


Atraktivní derby s královéhradeckými sokoly bude posledním domácím zápasem Beksy v základní části Kooperativa NBL. Hrát se bude netradičně v neděli od 18 hodin.

21. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (9/11) vs. Královští sokoli (8/12)
neděle 31. 1. v 18 hodin | Sportovní hala Dašická

Už na tři zápasy natáhli pardubičtí basketbalisté svoji vítěznou šňůru. Od začátku ledna totiž postupně porazili Kolín, Brno a naposledy i druhou Opavu, díky čemuž vylepšili svoji bilanci výher a porážek na 9/11. V nedělním derby s Královskými sokoly tedy mohou přidat čtvrtou výhru za sebou, což se jim v dosavadním průběhu letošní sezony ještě nepodařilo. "Udělali jsme další krok k tomu, abychom v nadstavbě byli ve skupině A1, což byl náš cíl do posledních pěti zápasů od změny trenéra,” hlásil rozehrávač Michal Svoboda po velice cenném triumfu nad Opavou. “Myslím si, že naše motivace je furt stejná: chceme se dostat do horní skupiny,” upozornil na blížící se nadstavbovou část, v níž se dvanáct týmů rozdělí rovnoměrně po šesti do skupin A1 a A2.

Nesmírně důležitý krok k účasti v elitní skupině A1 může Beksa udělat právě v 21. kole. V případě, že Královským sokolům oplatí těsnou porážku z úvodnícho vzájemného duelu v Hradci Králové, zapíše do tabulky desáté vítězství a udrží klíčovou šestou příčku. Sokoli však mají velmi kvalitní a především velezkušený tým, opírající se zejména o zahraniční ekipu. Ústřední rozehrávač, dvaatřicetiletý Srb Peda Stamenkovič, zapisuje průměrně 12 bodů + 8,4 asistence, jeho krajan, třicetiletý křídelník Nemanja Barač střílí 10,9 bodu a pod košem hraje prim slovenská dvojice Pavol Lošonský (32 let, 16,4 bodu) a Peter Sedmák (35 let, 12,8 bodu).

"Hlavně nesmíme vůbec nic podcenit," zdůraznil Michal Svoboda. "Do derby musíme jít se stejným nasazením a odhodláním, jako jsme šli do předchozích třech zápasů, protože pořád hrajeme o účast ve skupině A1, což je teď náš hlavní cíl. Jsme odhodlaní udělat všechno pro vítězství," burcuje jeden z osových mužů Beksy, jenž v posledních čtyřech zápasech nasypal celkem 13 trojek (s výtečnou úspěšností 52%!) a pokaždé nasázel alespoň 13 bodů!

Pardubický tým se musí vypořádat s nepravidelným herním rytmem.

6. a 9. ledna - dva zápasy. Následovala dvanáctidenní pauza, po ní utkání s Opavou a další, devítidenní přestávka.

"Hradec bude rozehranější, přece jen hrál kromě ligy i dva zápasy Českého poháru, ale doufám, že herní výpadek na nás nebude nijak znát," věří Michal Svoboda. Pro Beksu bude nadcházející derby teprve čtvrtým lednovým utkáním, kdežto pro královéhradecký tým půjde ve stejném období již o osmý zápas! Snažíme se absenci většího počtu utkání nahradit nějakým způsobem v tréninkovém procesu? "My teď v tréninku hodně hrajeme modelové situace 5 na 5, takže si myslím, že tomu jdeme docela naproti," doplnil Michal Svoboda.

"Chceme nastavit vyšší tempo hry," říká trenér Adam Konvalinka

Po třech výhrách v řadě jsme vystoupali tabulkou na šesté místo a kýženou účast ve skupině A1 máme zcela ve svých rukou. Je už tento fakt sám o sobě velkou motivací do derby?
"Předně bych řekl, že derby samotné je pro nás všechny obrovskou motivací, tím spíš, když máme Hradci Králové co vracet, protože jsme v jeho hale prohráli v koncovce těsně o dva body. Co se týče tabulky, momentálně se situace vyvíjí tak, že jakékoliv vítězství nás výrazně přiblíží postupu do skupiny A1, což je pro nadstavbovou část ligy naše jednoznačná priorita!"

Cítíte, že lednové úspěšné výsledky se mohou pozitivně projevit na sebevědomí hráčů?
"Zatím myslím, že až tak ne, protože máme trošku rozbouraný herní rytmus: po dvou zápasech na začátku ledna jsme dva týdny nehráli, následovalo utkání s Opavou a po něm jsme měli další, devítidenní pauzu. Na jednu stranu můžeme víc trénovat, na druhou stranu je na hráčích vidět, že v této fázi sezony jsou zvyklí na jinou porci zápasů a chybí jim to. Nicméně taková je realita, my zkrátka chceme urvat výhru v derby a koukat se na naši cestu do skupiny A1."

Hradec Králové disponuje velice zkušeným týmem. Kde vidíte jeho největší přednosti, jak z pohledu individualit, tak co se týče charakteristiky jeho hry?
"Základní osa je jasná: Stamenkovič, Barač, Lošonský, Sedmák, nerad bych zapomněl na další zkušené hráče Peterku či Haladu, z lavičky týmu hodně pomáhají Šoula s Kantůrkem. Hradecká osa spolu hraje poměrně dlouho. Klíčovým hráčem je Peda Stamenkovič, což je jeden z nejchytřejších mozků v soutěži. Podíváme-li se, jak tvoří hru, jak je schopen vytvářet pozice pro své spoluhráče, takových rozehrávačů v české lize moc neběhá. Naším úkolem bude jej eliminovat a ztížit mu jeho tvorbu hry. Ta je založená na cloně na míč uprostřed hřiště, z čehož následně těží buď křídla střelbou z dálky, nebo pivoti zpod koše."

Jaké faktory budou určující pro příznivý vývoj i výsledek utkání?
"Pro nás jsou to naprosto jednoznačně doskok a ztráty míče. V minulých zápasech jsme trošku zvedli úspěšnost střelby z dálky, ale spolu s ní budou klíčové právě tyto dva faktory. Celkově budeme chtít držet vysoké tempo hry. Měli bychom se opřít o to, že máme přece jen trošku mladší soupisku než Hradec Králové, a proto budeme chtít nastavit vyšší tempo."

BK JIP Pardubice vs. Královští sokoli | Livestream klubové televize BeksaTV

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti