Upravit stránku
26. 12. 2021

Beksa vs. Královští sokoli


Poslední zápas v končícím kalendářním roce 2021 je tady! A nebude ledajaký: Beksa vyzve v prestižním derby královéhradecké sokoly a bude usilovat o svou desátou výhru v NBL.

19. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (9/8) vs. Královští sokoli (8/9)
úterý 28. 12. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Atraktivnější zápasovou tečku za kalendářním rokem 2021 si pardubičtí fanoušci snad ani nemohli přát! Basketbalové loučení obstará prestižní derby s Královskými sokoly, které jsme v prvním vzájemném duelu v Hradci Králové přetlačili v napínavé koncovce o 4 body. "O svátcích jsme měli dva dny pauzu, což bylo ideální: člověk si trochu odpočinul, ale zároveň z toho nevypadnul. Pauza byla fajn, ale už se moc těšíme na jeden z velkých zápasů, kterým derby s Hradcem je," předeslal rozehrávač Petr Šafarčík. "Už jsem zažil delší pauzy - čtyři pět dní, teďka to byly dva dny, což je v podstatě stejné jako nehrací víkend, takže vánoční pauza by se neměla nijak negativně projevit," myslí si pivot Kamil Švrdlík. "Teda pokud ji někdo nestrávil na gauči, s řízkem a s bramborovým salátem," rozesmál se pardubický kapitán. Poslední předvánoční zápasy vyšly oběma dnešním soupeřům rozdílně. Zatímco Královští sokoli přehráli ve své hale Ostravu 87:76 (nejvíce bodů: Sedmák 23, Pavlovič 16, Škranc 13, Pešakovič 12…), pardubičtí basketbalisté se v Brně ofenzivně trápili, nenastřádali ani 70 bodů a prohráli 67:82

"Doufám, že už  budeme mít širší rotaci, že se vráti Michal Svoboda a David Pekárek, kteří by nám strašně pomohli. Právě úzká rotace byla v Brně jeden z našich hlavních problémů," řekl dále Kamil Švrdlík. Zatímco Michal Svoboda se již naplno zapojil do tréninkového procesu (čtyři dny před Vánoci odehrál i vítězný duel Českého poháru v Ostravě), nad startem Davida Pekárka i nadále visí velký otazník. "Hradec hraje v podobné rotaci a bylo by super, abychom my byli ti, kteří budou v zápase tvrdit muziku, to znamená hrát naše tempo, abychom se nemuseli ohlížet na to, že dohráváme v pěti hráčích."

Královéhradečtí lídři jsou jasní: rozehrávač Peda Stamenkovič (7,3 bodu + 6,9 asistence), křídelníci Nikola Pešakovič (16,4 bodu) s Ozrenem Pavlovičem (15,4 bodu) a podkošoví hráči Peter Sedmák (12,8 bodu) s Nikolou Vujovičem (9,6 bodu). Do základní rotace patří ještě křídelníci s bohatou pardubickou minulostí David Škranc (9,4 bodu) s Ondřejem Peterkou (8,3 bodu). "Hradec stojí a padá s Pedou Stamenkovičem, který tvoří víceméně všechnu jeho hru," míní Kamil Švrdlík. "Hraje pick-and-rolly s jejich pivoty, kteří jsou pro soupeře také životně důležití, na perimetru pak čekají dobří střelci. Takhle to mají postavené už několik let, hrají stejný vzorec."

Co z toho plyne pro Beksu, je nasnadě. "Je to o tom, abychom zastavili jejich úvodní pick-and-roll, aby nemuselo být hodně výpomocí a jejich střelci neměli volné střely. Další důležitou věcí bude hrát v tempu, které oni moc nehrají - oni se snaží hrát svoje sety na půce hřiště, my bychom měli hrát rychle, tedy hru, o kterou jsme se snažili v předcházejících domácích zápasech," doplnil pardubický pivot.

Na jeho slova navázal i Petr Šafarčík. "Soupeř má velmi kvalitní individuality, čímž je trochu nevyzpytatelný, protože úplně nevíte, o co se opírají. Je to hodně o té individuální kvalitě, musíme se zaměřit na jejich individuality," nabádá Peca. První vzájemný duel v Hradci Králové jsme otočili až v závěrečné tříminutovce, v níž jsme smazali šestibodovou ztrátu a 10 body v řadě nakročili ke konečnému triumfu 92:96 (nejvíce bodů: Pešakovič 21, Sedmák 15, Pavlovič 14, Vujovič 12, Škranc 10, Stamenkovič 8 (+12 as.)... - Pekárek 19, Šafarčík 18, Švrdlík 14 (+9 d.), Vyoral 14 (+12 as.), Henry 14...).). "Myslím si, že když budeme plnit to, co máme a hrát svoji hru, o což se v poslední době snažíme, tak věřím, že tento zápas zvládneme," burcuje Petr Šafarčík před úterním derby.

3 otázky pro asistenta trenéra Adama Konvalinku

Poslední předvánoční ligový zápas nám nevyšel. Co potřebujeme zlepšit?
"Oproti utkání v Brně potřebujeme hodně zlepšit práci s fauly. Měli jsme celkem dobrý vstup do utkání, ale kvůli problémům s fauly jsme se dostali do strašně úzké rotace, čehož Brno extrémně využilo, takže tohle se nám nesmí stát. Musíme se na to lépe připravit, lépe to rozvrhnout a udržet se v silné rotaci, abychom se soupeřem mohli hrát celý zápas."

Jak se v poslední době prezentuje náš úterní soupeř, tedy Královští sokoli?
"Myslím si, že Hradec se stále prezentuje chytrou, zkušenou hrou, která není založena na extrémně rychlém přechodu do útoku nebo super agresivní obraně, ale těch zkušeností mají v týmu opravdu hodně. V poslední době měli trošku propad, ale to zřejmě způsobil i Covid, který jim v týmu řádil, a před svátky se pomalu dostávali zpátky a doma porazili Ostravu. Tabulka je hodně vyrovnaná a rozhodně nás nečeká žádné jednoduché utkání."

Jaké faktory byste označil za klíčové, aby se zápas vyvíjel tak, jak si přejeme?
"Na naší straně, jak už jsem zmínil, práci s fauly, jako druhou věc bych uvedl nepřizpůsobit se tempu soupeře, protože to je voda na jeho mlýn. My potřebujeme hrát agresivně, tvrdě, hodně rychle přecházet do útoku a využívat toho, že na takovou hru máme vhodné typy hráčů."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti