Upravit stránku
07. 12. 2021

Beksa vs. Kolín


Důležité čtyři dny! Pardubičtí basketbalisté mají před sebou v tomto týdnu dvě domácí utkání: nejprve vyzvou uprostřed týdne Kolín, o víkendu je čeká duel s Olomouckem.

DOHRÁVKA 11. KOLA ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (7/7) vs. BC Geosan Kolín (8/7)
středa 8. 12. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Dvě utkání, která Beksa odehrála na začátku prosince po reprezentační přestávce na soupeřových palubovkách, se výsledkově nepovedla. Jak v Ústí nad Labem, tak v Nymburce jsme dokonce ani jednou nevedli, hostitelům jsme se neustále dívali na záda. Co především nás trápí? “Každý zápas prohráváme na doskoku,” posteskl si trenér Dino Repeša. “Ano, jsme menší tým, ale to není důvod, abychom měli v každém utkání výrazně méně doskoků než soupeř,” poukázal na skutečnost, že na severu Čech jsme zaostali o 13 a v hale lídra tabulky o 11 doskočených míčů.

Po dvou venkovních porážkách jsme s bilancí 7/7 klesli v aktuální tabulce na 7. místo. Středeční dohrávka 11. kola bude bitvou tabulkových sousedů, neboť Geosan, jenž odehrál o jedno utkání více, je s mírně aktivní bilancí 8/7 na 6. příčce. “Kolín, to není jen Adam Číž. V letošní sezoně určitě mají širší rotaci než v té minulé, očekávám velmi těžký zápas,” řekl dále Dino Repeša.

Ústřední hvězdou Geosanu je bezpochyby zkušený rozehrávač Adam Číž, aktuálně druhý nejlepší střelec celé ligy (průměr 22,1 bodu), její lídr v asistencích (7,9, 2. Tomáš Vyoral 6,8) i v celkové užitečnosti (25,8)! Dalších pět hráčů průměrně zapisuje mezi 10 a 13 body: křídelníci Michal Mareš (12,8) s Filipem Novotným (10,3) a ostřílení podkošoví hráči Pavol Lošonský (12,3), Jakub Petráš (11,6 + 9 doskoků, z toho 2,6 útočného) a Jiří Jelínek (10,5). Nedávnou posilou je dvaadvacetiletý americký pivot Ian Rogers DuBose, který je v Kolíně na 14denním tryoutu a v dosavadních dvou duelech nastřílel 13 (Hradci Králové) a 6 (USK Praha) bodů.

Beksa na konci kalendářního roku střídá kvalitní výkony s horšími.

Povedené zápasy? Rozhodně v Děčíně, doma s Ostravou i v evropském poháru s Šibenkou.

Nepovedená utkání? V Opavě a dvakrát s Ústím: před repre-pauzou doma, po ní na severu Čech.

Co nám chybí ke konstantnějšímu hernímu projevu, který by se jistě pozitivně projevil i lepšími výsledky? "Naše poslední zápasy nebyly stejné. Před reprezentační pauzou nám chyběl jeden dlouhý hráč (nemocný Phil Henry - pozn. aut.) a doma proti Ústí jsme nejen prohráli doskok, ale také jsme minuli moc otevřených střel, což následně proti Ostravě nebylo a jednoznačně jsme vyhráli. V odvetě v Ústí jsme vůbec nezvládli začátek, což se podepsalo na výsledku, poslední zápas v Nymburku nebyl tak špatný. Pořád ale prohráváme na doskoku, také bychom potřebovali častější hru dlouhých hráčů v dolním postavení, to moc nemáme. Tím pádem vzrůstá důležitost střelby za 3 body, potřebujeme v ní být úspěšní," analyzoval Dino Repeša více či méně povedené zápasy v předchozích týdnech.

Jak by charakterizoval družstvo našeho středečního soupeře? "Jako velmi zkušené. Kromě Adama Číže mají silnou a zkušenou sestavu pod košem: Lošonského, Jelínka, Petráše. Dále mají dobré střelce jako Michala Mareše a Novotného - viděli jsme v minulé sezoně, jak je nebezpečným hráčem, který sice chodí z lavičky, ale může být klíčovým faktorem zápasu. Důležitým hráčem je také Jan Křivánek, jenž může hrát na více pozicích, a nově je v týmu Ian Rogers DuBose, velmi fyzický hráč."

Návrat na domácí palubovku Dino Repeša jednoznačně vítá. "Není pochyb o tom, že Kolín přijede velmi motivovaný, protože naposledy v Praze prohrál zápas, který v závěru kontroloval (6 minut před koncem vedl o 9 bodů a ještě 75 sekund před koncem o 4 body - pozn. aut.), ale USK dal v koncovce nějaké těžké střely a skóre otočil. Uvidíme, které hráče budeme mít k dispozici (naposledy v Nymburku nehráli zdravotně indisponovaní Michal Svoboda, Petr Šafarčík a zranil se i Michal Svojanovský - pozn. aut.), ale rozhodně musíme hrát na 100% a udělat maximum pro vítězství. Doufám, že naše obrana bude dostatečně agresivní, že v domácí hale budeme dobře střílet a že zlepšíme doskok. Právě to budou klíčové faktory," doplnil kouč Beksy.

Musíme zlepšit mentální připravenost,
říká David Pekárek

Davide, proč jsou podle tebe naše poslední výkony nahoru - dolů?
"Těžko říct… Je to jak říkáš, některé zápasy se nám daří, některé naopak vůbec ne. Třeba nedávno v Ústí to podle mě bylo špatným začátkem, vstup do zápasu nám tam vůbec nevyšel. Celkově ale úplně nevím, kde hledat příčinu."

Na čem momentálně v tréninkovém procesu nejvíce pracujeme?
"Hodně se soustředíme na zlepšení obranné fáze, s tím souvisí i doskok. Jedna věc je, že se na to zaměřujeme v tréninku, ale v zápase to pak není úplně ono… Například jsme si řekli, že Nymburku nesmíme dovolit útočné doskoky, přišli jsme do zápasu s nejvyšší možnou sestavou (s třemi pivoty Kamilem Švrdlíkem, Philem Henrym a Dantezem Waltonem - pozn. aut.), a oni stejně měli strašně moc útočných doskoků. Možná že mentální připravenost musí být lepší."

Kolín dobře znáš ze svého nedávného působení v tomto klubu. Dříve, když se řeklo Kolín, každý si vybavil hlavně Adama Číže a Lee Skinnera. V současnosti je to Adam Číž a kdo?
"Asi bych řekl, že to je Adam Číž a tečka, ale vždycky se k němu někdo připojí. Mají hodně vyrovnaný tým, určitě hrají v širší rotaci než v minulé sezoně. Musíme se co nejlíp připravit a zvítězit."

Jaké faktory budou klíčové?
"
Nesmíme dovolit střílet Adamovi Čížovi, který v posledních zápasech výborně střílí i za tři body, má přes deset pokusů na zápas. Musíme to omezit, nebo ho aspoň tlačit do co nejtěžších střel. A taky bude hodně důležité, abychom si pohlídali doskok."

Těšíš se na návrat do domácí haly?
"Určitě! Vnímáme, že máme před sebou dva hrozně důležité zápasy. Oba budeme hrát před našimi fanoušky. Musíme vyhrát a potvrdit, že doma jsme silnější."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti