Upravit stránku
25. 01. 2022

Beksa vs. Ilirija


První vrchol sezony je tady! Beksa, coby obhájce trofeje, jde do boje o účast ve FINAL-4 Alpe Adria Cupu. Ve dvouzápasové čtvrtfinálové sérii jí stojí v cestě slovinská Ilirija.

ČTVRTFINÁLE ALPE ADRIA CUPU, ZÁPAS Č. 1:

BK Pardubice vs. KK Nutrispoint Ilirija
středa 26. 1. v 17:30 | Sportovní hala Dašická

Jak si oba soupeři vedli v základní fázi?

Beksa vyhrála čtyři z pěti zápasů (poslední duel v chorvatském Šibeniku byl zkontumován) a ve skupině A obsadila druhé místo s bilancí 4 výher a 2 porážek. Ilirija ovládla skupinu D s bilancí 5/1, přičemž se mj. utkala i s ústeckou Slunetou. O kvalitě slovinského týmu bezesporu svědčí skutečnost, že v obou zápasech zvítězil dvouciferným rozdílem: nejprve na konci listopadu triumfoval v domácím prostředí suverénně 99:81, poté, na začátku prosince, uspěl i na severu Čech v poměru 71:59.

Ve slovinské lize patří Iliriji stejná pozice jako Bekse v Kooperativa NBL, tedy průběžné 4. místo, s aktivní bilancí výher a porážek 8/5. Také poslední utkání v národních soutěžích dopadla pro oba dnešní soupeře navlas shodným rozdílem: Ilirija porazila Rogašku o 20 bodů 93:73 (nejvíce bodů Ilirije: Cerkvenik 21, Vončina 20, Pajič 18, Jurkovič 13…), rovněž Beksa si v rámci projektu Hrajeme spolu za Pardubice poradila s Kolínem dvacetibodovým rozdílem 102:82 (nejvíce bodů: Vyoral 21, Šafarčík 16, Potoček 13, Henry 12, Pekárek 11, Walton 10…).

Top-skórerem Ilirije v Alpe Adria Cupu je rozehrávač Dan Duščak s průměrem 15,3 bodu na zápas (+5,7 asistence, trojky 36,8% - 14/38), dvouciferné hodnoty dále zapisují pivot Blaž Habot (13,7 bodu), křídelníci Robert Jurkovič (11,3 bodu) s Mihou Cerkvenikem (11 bodů) a pivot Saša Ciani (10,4 bodu + 9,4 doskoku, z toho 3 útočného). Ve slovinské lize se nevíce bodově prosazují rozehrávač Luka Vončina (12 bodů, trojky 40,7% - 33/81) a Saša Ciani (11,5 + 9,5 doskoku), těsně pod desetibodovou hranicí jsou Dan Duščak (9,8 + 5,7 asistence), Blaž Habot (9,8) a Marko Pajič (9,8).

Pozitivní zprávou pro pardubické trenéry je uzdravení jednoho z osových hráčů Davida Pekárka, jenž se po několikazápasové pauze vrátil do hry v sobotním úspěšném duelu s Kolínem, v němž odehrál téměř 16 minut a zapsal 11 bodů + 6 doskoků. Z hráčů základní rotace tak zůstal mimo hru už pouze rozehrávač Matěj Burda.

Vstupenky lze zakoupit online v síti Ticketportal, nebo v den konání utkání od 16:30 u pokladny ve Sportovní hale Dašická.

Z domácího zápasu chceme vyždímat co nejvíc, říká asistent trenéra Adam Konvalinka

V tomto dvojzápase půjde o postup do FINAL-4 Alpe Adria Cupu. Bereme tedy čtvrtfinále s Ilirijí za první vrchol sezony?
"Určitě ho bereme jako její důležitou část. Nevím, jestli přímo jako vrchol, protože bychom si přáli, aby naším vrcholem byla účast ve FINAL-4. Asi bych to trošku otočil. Jednoznačně to bude velice důležitý zápas, v němž rozhodně nic nevypustíme a budeme se snažit nejen vyhrát, ale třeba si i nahnat nějaký bodový polštář pro odvetu v Lublani."

Série, hrané pouze na dvě vítězná utkání, nejsou jednoduché, zvlášť s prvním zápasem na domácí palubovce. S jakou strategií tedy půjdeme do utkání číslo 1?
"Je to opravdu hodně zrádné, protože není možné, aby nám vypadla jedna čtvrtina, nejde si říct, že to v koncovce otočíme, protože to v konečném součtu může být málo. O to důležitější bude koncentrace na celý zápas. Tak zvaně to bude o tom, vyždímat z domácího utkání všechno, co půjde, a do odvety ve Slovinsku jet v dobrém psychickém rozpoložení."

Zkuste trochu přiblížit slovinskou Iliriji. S jakým soupeřem a stylem basketbalu se budeme v tomto čtvrtfinále porovnávat?
"Prezentují se agresivnějším, fyzičtějším pojetím, než s jakým se setkáváme v české lize. Měli jsme šanci hrát v základní části s chorvatskou Šibenkou, i v přípravě na sezonu jsme odehráli několik utkání se zahraničními týmy, a řekl bych, že právě těmto zápasům se to bude hodně podobat. Musíme se připravit na hodně soubojový zápas, který bude hodně bolet. Soupeřův tým je složený z velkého počtu mladých hráčů, takže to určitě bude i velmi běhavé, na rozdíl od nedávných ligových utkání s Hradcem Králové či naposledy s Kolínem."

Pokud jde o náš tým, po Novém roce máme nejen stoprocentní bilanci, ale je patrný i výkonnostní progres, což jsme potvrdili i výtečným výkonem po návratu z karantény proti Kolínu. Zní tedy zásadní přikázání nepolevovat?
"To je jeden pohled, nepolevovat a pořád si držet linii agresivity a kvality. Druhá věc je, že příchodem pivota Antonia Vrankoviče se nám hodně zkvalitnil i tréninkový proces, protože nyní máme dvě vyrovnané pětice, které hrají proti sobě. Díky tomu roste každý hráč. Tudíž kvalita je, teď se budeme snažit o to, abychom se v tomto módu udrželi co možná nejdéle."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti