Upravit stránku
03. 01. 2019

Beksa vs. Brno


První zápas v roce 2019 je tady! Beksa ho odehraje v domácím prostředí a jejím soupeřem bude Brno, které v úvodním vzájemném duelu porazila o 17 bodů.

17. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (10/5) vs. egoé Basket Brno (5/11)
sobota 5. 1. v 17 hodin, SH Dašická

Poslední zápas v uplynulém kalendářním roce 2018 odehráli oba soupeři 29. prosince. Zatímco brněnský tým uspěl, když ve své hale složil USK Praha překvapivě jednoznačně 87:69 (nejvíce bodů: Roby 24, Nehyba 16, Geiger 13, Stegbauer 8, Kozina 8, Vašát 8…), citelně oslabená Beksa musela skousnout vysokou porážku v Prostějově. Domácí Olomoucko dominovalo od samého začátku a v závěru navýšilo své vítězství až na konečných 99:76 (nejvíce bodů: Jackson 15, Kohout 12, Potoček 12…). Do nového roku tedy vstupujeme na 3. místě (bilance 10/5), Brno je aktuálně na 10. příčce (bilance 5/11).

Brno s novým trenérem

“Je potřeba zmínit jednu zásadní změnu, k níž došlo v průběhu sezony: k brněnskému týmu přišel trenér Chougkaz, který v minulé sezoně působil v Praze,” zmínil kouč Levell Sanders nástupce Dejana Jakary. Jak charakterizuje současný tým egoé? “Lze říci, že Brno má dobrý balanc. Opírá se především o zahraniční hráče v čele s rozehrávačem Geigerem, ale v týmu je i hodně mladých hráčů, kteří hrají velmi dobře, například Farský nebo Stegbauer. Co se týče herního stylu, musíme být připraveni mimo jiné na změny obran, protože hosté často mění osobní a zónovou obranu, a také je potřeba eliminovat jejich útočný doskok.”

Klíčovými muži brněnského týmu jsou američtí rozehrávači Deremy Geiger (průměry 15,9 bodu + 3 asistence, trojky 40% - 40/100) a Davell Roby (13,1 bodu), spolu s nimi pak podkošový hráč Reginald Kelly (13,7 bodu + 6,3 doskoku). Z českých basketbalistů jsou nejproduktivnější pivot Lukáš Stegbauer (7,8 bodu) s Radkem Farským (7,4 bodu). Levell Sanders je přesvědčen, že vývoj utkání bude záviset především na tom, jaký výkon odvedou jeho hráči. “Je potřeba, abychom hráli maximálně agresivní basketbal. Oproti minulému utkání s Olomouckem rozhodně musíme zlepšit přechodovou fázi z útoku do obrany, také je potřeba být mnohem aktivnější na doskoku. Celkově budeme chtít hrát basketbal ve vysokém tempu celých 40 minut."

Tenhle zápas bude o nás, říká Kohy

99 bodů, které Beksa inkasovala v minulém kole v Prostějově, není nic, s čím by pardubičtí basketbalisté mohli být spokojeni. Však také pivot Ondřej Kohout před domácím zápasem s Brnem přiznává: “Rezervy máme hlavně v týmové obraně, na ní musíme stále pracovat.”

Když týmu chybějí jeho střelečtí lídři, většinou se o to více semkne v obraně, což ovšem v Prostějově nebyl náš případ: dostali jsme až příliš mnoho snadných bodů zpod koše a celkem 99 bodů. V čem musíme naši defenzivní fázi posunout?
“V obraně nám vázla úplně základní věc: řešení pick-and-rollu. Nedokázali jsme přečíst a nějak úspěšně řešit jejich jednoduchý pick-and-roll, což je základní věc, kterou Olomoucko hraje skoro ve všech útocích. Z toho potom pramenilo všechno ostatní: oni měli volné střelce na trojce, nebo byli volní pod košem, a když nedali, byli dobře připraveni na doskok. V týmové obraně máme určitě ještě rezervy a musíme na tom pracovat.”

Brno v minulém kole přehrálo USK Praha překvapivě suverénně, je to pro nás výstraha?
“Myslím si, že v této sezoně vůbec není radno Brno podceňovat, protože mají velmi dobře poskládaný tým. Ve své hře sice občas mívají výkyvy, ale nechat je rozehrát, dát jim jak se říká “čuchnout”, by pro nás nemuselo být dobré. Je potřeba hrát s maximální koncentrací.”

Kde vidíš největší přednosti brněnského týmu a jaké faktory by nás měly posunout k jedenáctému vítězství v NBL?
“Podle mě to bude hlavně o nás, nebo přesněji jedině o nás. Pokud se nám podaří hrát týmovou hru a zapojíme do hry víc hráčů, jak v obraně, tak v útoku, neměli bychom mít sebemenší problém. Kdyby to bylo jinak, tak se to může na průběhu zápasu projevit.”

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti